سلنیوم 

نمایش 1 - 12 از 12 مورد
12 محصول وجود دارد.

مکمل سلنیوم چیست؟

سلنیوم یک ماده معدنی کمیاب است، به این معنی که بدن شما فقط به مقدار کمی از آن نیاز دارد. سلنیوم با پروتئین های بدن ترکیب شده و آنتی اکسیدان هایی به نام سلنوپروتئین ها را ایجاد می‌کند که به محافظت از سلول های بدن در برابر آسیب رادیکال‌های آزاد کمک می‌کنند. این مینرال همچنین برای عملکرد طبیعی تیروئید، تولید مثل و سنتز DNA ضروری است. مصرف این ماده معدنی به دلیل خاصیت جوانسازی و تقویتی که دارد به عنوان مکمل بانوان نیز توصیه می شود.

بدن ما فقط به مقدار کمی از این ماده معدنی نیاز دارد. سلنیوم به طور طبیعی در غذاها یا به صورت مکمل تجویز می‌شود. این ترکیب از بدن در مقابل آسیب و عفونت ها محافظت می‌کند و بیشتر در بافت ماهیچه ای ذخیره می‌شود.

غده تیروئید به دلیل سلنوپروتئین های مختلف که به عملکرد تیروئید کمک می‌کنند، بالاترین غلظت سلنیوم را در خود دارد. دو بیماری که ناشی از کمبود شدید سلنیوم هستند شامل بیماری کشان- نوعی کاردیومیوپاتی یا بیماری عضله قلب و بیماری کاشین-بک، نوعی آرتروز است.

مزایای قرص سلنیوم

خواص قرص سلنیوم

مصرف سلنیوم به عنوان یک مکمل آنتی اکسیدان برای پیشگیری از سرطان‌ها و بیماری‌های قلبی توصیه شده است. یکی از مطالعات سال 2015 که بر روی مصرف سلنیوم و خطر بیماری‌های قلبی متمرکز بود، ارتباط آن را با کاهش بیماری‌های قلبی را نشان داد. با این حال، بررسی مطالعات قبلی در سال 2018 نشان داد که مصرف آن هیچ تأثیری در کاهش خطر انواع سرطان ندارد.

سلنیوم رادیکال‌های آزاد و سایر ترکیبات آسیب رسان به پوست را قبل از ایجاد چین و چروک خنثی می‌کند. این مینرال شبیه ویتامین E است و در واقع با ویتامین E برای محافظت از غشای سلولی، پوشش محافظ اطراف سلول‌ها کار می‌کند. این امر باعث می‌شود سلنیوم به عنوان یک ترکیب اصلی در فرآورده‌های کاهش علائم پیری پوست مورد استفاده قرار گیرد. 

در حقیقت، تحقیقات نشان داده است که این ترکیب از آسیب سلولی ناشی از UV، التهاب پوست و تجمع رنگدانه‌ها جلوگیری می‌کند. مطالعات اخیر همچنان بر اهمیت سلنیوم و سایر آنتی اکسیدان ها بر سلامت پوست و کاهش خطر ابتلا به سرطان پوست تأکید دارند.

علاوه بر این بد نیست بدانید که سیستم ایمنی بدن شما برای عملکرد مناسب به سلنیوم متکی است. در واقع این ترکیب کمیاب همراه با سایر مواد معدنی باعث افزایش تعداد گلبول‌های سفید بدن می‌شود و پاسخ بدن را در برابر عفونت‌ها از جمله عفونت‌های پوست تقویت می‌کند، زیرا پوست اولین خط دفاعی بدن شما است.

در عین حال سلنیوم زیادی ممکن است به تولید سیتوکین های التهابی کمک کند، مولکول‌هایی که می‌توانند در بدن جمع شده و به پوست و سایر ارگان‌ها آسیب برسانند.

سلنیوم در مواد غذایی

مقدار سلنیوم موجود در غذاها بسته به مقدار آن در خاک منطقه ای كه در آن كشاورزی صورت می‌گیرد بسیار متفاوت است. غذاهای گیاهی سلنیوم را از خاک به دست می‌آورند و بر میزان آن در بدن حیواناتی که این گیاهان را می‌خورند، تأثیر می‌گذارند.

غذاهای پروتئینی از منابع حیوانی به طور کلی منابع خوبی برای سلنیوم هستند. غذاهای دریایی، گوشت ارگان های مختلف بدن و مغزهای برزیلی حاوی بیشترین سلنیوم هستند. اگرچه کالاهای اصلی روزمره مانند نان، غلات، مرغ، گوشت قرمز و تخم مرغ نیز حاوی مقدار مورد نیاز روزانه این مینرال هستند.

علائم کمبود سلنیوم

سلنیوم یکی از مواد معدنی مهم برای بدن است که اغلب با کمبود آن مواجه هستند. مصرف انواع مکمل ها برای تأمین سلنیوم لازم بدن ضروری است. کمبود مداوم وبیش از حد سلنیوم در بدن، باعث بروز مشکلات جسمانی می شود.

 • حالت تهوع، استفراغ
 • سردرد
 • تغییرات حالات روحی 
 • گیجی و بی حالی
 • تشنج
 • کما

انواع قرص سلنیوم

اضافه کردن برخی از ویتامین ها در مکمل سلنیوم باعث افزایش کارایی و تقویت ساختار این مکمل می شود. به این ترتیب می توان حداکثر اثرگذاری را از این مکمل انتظار داشت. در فرمولاسیون مکمل سلنیوم پلاس ویتامین های A ، C ، E و روی وجود دارد که خواص آنتی اکسیدانی این مکمل را برای مقابله با رادیکال های آزاد افزایش می‌دهد.

 • مکمل سلنیوم پلاس

مکمل سلنیوم پلاس هلث اید یکی از مکمل های غذایی مفیدی است که می‌توان از خواص آن برای شرایط مختلف بهره مند شد. سلنیوم پلاس برای کمک به حفظ سلامت سیستم قلب و عروق، بهبود باروری آقایان و سلامت پوست و مو و ناخن برای افراد تجویز می‌شود.

 •  مکمل سلنیوم پلاس او پی دی فارما 

مکمل دیگری است که با خواص آنتی اکسیدانی برای تقویت سیستم ایمنی و بهبود سلامت پوست و مو برای افراد تجویز می‌شود. در فرمولاسیون مکمل قرص سلنیوم پلاس او پی دی فارما برای تقویت خواص آنتی اکسیدانی روی و ویتامین C گنجانده شده است. بنابراین یک مکمل عالی برای محافظت از بدن در مقابل رادیکال های آزاد است.

انواع قرص سلنیوم

سلنیوم انواع مختلفی دارد که می توانید با بررسی هرکدام و مقایسه ویژگی‌های آنها بهترین گزینه را برای خود انتخاب کنید. انواع قرص سلنیوم خارجی و ایرانی نیز می‌تواند علاوه بر کیفیت بر قیمت نهایی محصول نیز اثر بگذارد.

 • قرص جوشان سلنیوم

قرص جوشان سلنیوم نوعی مکمل سلنیوم با جذب سریع است. قرص جوشان سلنیوم برای راحتی مصرف و طعم بهتر توسط بسیاری از افراد ترجیح داده می‌شود.

 • کپسول سلنیوم آلفا

کپسول سلنیوم آلفا ویتامینز یک مکمل باکیفیت است که با خواص آنتی اکسیدانی برای تقویت سیستم ایمنی، حمایت از سلامت پوست و مو و پیشگیری از استرس اکسیداتیو در بدن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 • کپسول سلن پلاس یوروویتال

کپسول سلن پلاس یوروویتال یک مکمل عالی برای تأمین سلنیوم و دیگر مواد مغذی است. این محصول تاثیر بسزایی در بهبود سلامت عمومی فرد دارداز آن برای حفظ سلامت سیستم قلب و عروق ، تنظیم هورمون‌های تیروئیدی و حفظ سلامت پوست و مو نیز استفاده می شود. آنتی‌ اکسیدان‌های موجود در این کپسول از ابتلا به بیماری مزمن و انواع سرطان‌ها جلوگیری کرده و سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کنند. برای خرید کپسول سلن پلاس یوروویتال بر روی لینک کلیک کنید.

کپسول سلنیوم

کپسول سلنیوم برای مردان

کپسول سلنیوم برای مردان جهت کمک به باروری تجویز می‌شود. این مینرال به تعادل هورمونی در بدن کمک می‌کند بنابراین برای بیوسنتز تستوسترون کافی و تکامل طبیعی اسپرماتوزوئیدها مورد نیاز است. سلنیوم همچنین با خواص آنتی اکسیدانی بالا از سرطان پروستات جلوگیری می‌کند. از عنصر سلنیوم برای تولید مکمل های آقایان نیز استفاده می شود.

آیا قرص سلنیوم چاق کننده است؟

از آنجایی که سلنیوم به بیوسنتر هورمون های تیروئیدی و فعالسازی آن‌ها کمک می‌کند باعث افزایش سوخت و ساز بدن می‌شود در نتیجه باعث کاهش وزن خواهد شد. با این حال نباید از مکمل سلنیوم به عنوان مکمل لاغری استفاده کرد.

مکمل سلنیوم برای کم کاری تیروئید

سلنیوم و ید رابطه هم افزایی دارند که به ویژه برای تیروئید سالم بسیار مهم است. ید جزء هورمون های تیروئید است و سلنیوم به عنوان سلنوپروتئین به تبدیل هورمون تیروئید به شکل فعال آن کمک می‌کند. بنابراین می‌توان از مکمل سلنیوم برای کم کاری تیروئیداستفاده کرد.

هر دو ماده معدنی به مقدار کافی برای سلامت تیروئید مورد نیاز هستند و مصرف بیش از حد یکی می‌تواند باعث کمبود دیگری شود.

عوارض جانبی قرص سلنیوم

مصرف زیاد سلنیوم به طور مزمن می‌تواند منجر به مشکلات سلامتی از جمله لرزش عضلات، ریزش مو، ناراحتی معده و سبکی سر تا عوارض شدیدتر مانند حمله قلبی، ناراحتی تنفسی یا نارسایی کلیه شود. 

مغزهای برزیلی حتی وقتی در خاک کم سلنیوم کاشته می‌شوند بسیار غنی از این مینرال هستند. حتی یک مغز می‌تواند حاوی بیش از RDA ( مقدار مصرف روزانه) باشد. خوردن بیش از حد این مغزها به صورت روزانه و همچنین استفاده از مکمل های حاوی سلنیوم می‌تواند سطح دریافتی این مینرال را بیش از RDA برساند.

آکادمی ملی علوم حداکثر میزان قابل تحمل سلنیوم را در رژیم غذایی 400 میکروگرم در روز برای بزرگسالان تعیین کرده است. مسمومیت با سلنیوم اغلب اوقات از قرار گرفتن در معرض سلنیوم و نه با مصرف مکمل های غذایی رخ می‌دهد. اما در صورت مصرف مداوم دوزهای زیاد مکمل نیز ممکن است مقدار زیادی از این ماده معدنی مصرف شود. 

برای در امان بودن از عوارض مختلف قبل از مصرف مکمل های غذایی حتماً با پزشک خود صحبت کنید و دستورالعمل های روی برچسب محصول را دنبال کنید.

مقدار مورد نیاز روزانه سلنیوم

آکادمی های ملی علوم، مهندسی و پزشکی و بخش بهداشت و پزشکی میزان مصرف مرجع رژیم غذایی (DRI) برای ویتامین ها و مواد معدنی را تعیین می‌کنند. DRI سلنیوم بر اساس سن است، به علاوه زنان در دوران بارداری و شیردهی کمی بیشتر به این مینرال نیاز دارند.

این DRI ها میزان سلنیوم مورد نیاز فرد سالم را نشان می‌دهد بنابراین در صورت داشتن هرگونه شرایط پزشکی باید در مورد نیازهای رژیم غذایی خودتان با پزشک صحبت کنید. مقدار مورد نیاز روزانه این مینرال برای سنین مختلف عبارت‌اند از:

 1 تا 3 سال: 20 میکروگرم در روز

 4 تا 8 سال: 30 میکروگرم در روز

9 تا 13 سال: 40 میکروگرم در روز

14 سال به بالا: 55 میکروگرم در روز

زنان باردار: 60 میکروگرم در روز

زنانی که به کودک شیر می‌دهند: 70 میکروگرم در روز

کمبود سلنیوم در کشورهای پیشرفته نادر است زیرا به راحتی از طریق مواد غذایی دریافت می‌شود. افراد مبتلا به برخی بیماری های کلیوی که نیازمند همودیالیز هستند و همچنین مبتلایان به ایدز ممکن است در معرض خطر کمبود بیشتری باشند.

خرید مکمل سلنیوم

مکمل های سلنیوم دارای مزایای مختلفی از جمله تقویت عملکرد سیستم ایمنی بدن، بهبود سلامت مو و ناخن و حمایت از سلامت تیروئید هستند. آن‌ها گاهی اوقات با سایر ویتامین های آنتی اکسیدان مانند ویتامین E یا C ترکیب می‌شوند. این مکمل ها معمولاً بین 100-400 میکروگرم سلنیوم ارائه می‌دهند. 

با این حال، اگر فردی در معرض خطر کمبود نیست هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد مصرف مقدار بیشتر سلنیوم باعث افزایش مزایای سلامتی وی می‌شود. شما می‌توانید انواع مکمل های سلنیوم از جمله کپسول سلن پلاس یوروویتال و سلن پلاس آپوویتال را با بهترین کیفیت و قیمت از داروخانه آنلاین داروبوم با خرید اینترنتی تهیه نمایید.

شما می‌توانید مکمل های سلنیوم را از داروخانه ها و سایت های مجاز با خرید آنلاین یا حضوری تهیه نمایید. این مکمل ها اغلب به شکل سلنومتیونین هستند. مخمر غنی شده با سلنیوم یا سلنیت سدیم در بازار موجود هستند. این مینرال اغلب در فرمولاسیون مکمل های مولتی ویتامین- مینرال موجود است.