گلوکوزامین 

نمایش 1 - 15 از 15 مورد
15 محصول وجود دارد.

گلوکزآمین چیست؟

گلوکوزامین یک قند آمینه و جزء یکی از ضروری‌ترین ترکیبات مغذی است که به طور طبیعی در مایعات اطراف مفاصل و همچنین در استخوان‌ها و مغز استخوان وجود دارد. مطالعات نشان می‌دهد مصرف مکمل گلوکزآمین میزان تخریب کلاژن بافت مفصلی را کاهش داده و علائم آرتروز را بهبود می‌بخشد.

آمار نشان می‌دهد گلوکوزامین دومین مکمل غذایی محبوب مورد استفاده در جهان پس از روغن ماهی و انواع دیگر اسیدهای چرب امگا 3 است. این ترکیب از پوسته صدف‌ها یا به صورت سنتتیک ساخته شده و به شکل مکمل برای رفع مشکلات غضروف و استخوان عرضه می‌شود.

شواهد اولیه نشان می‌دهد که دوزهای بالای 3000 میلی گرم سولفات گلوکوزامین ممکن است باعث جلوگیری از تخریب مفصل شود. این اثر بیشتر برای ورزشکارانی مهم است که در ورزش‌های پرتحرک مانند دو شرکت می‌کنند.

گلوکوزامین یک ترکیب قندی است که به بدن کمک می‌کند غضروف (بافت همبند سفت و سخت واقع در مفاصل بین استخوان ها) بسازد. این ترکیب طبیعی در استخوان‌ها، مغز استخوان، صدف و قارچ‌ها یافت می‌شود و به عنوان داروی کمکی برای تسکین دردهای مفصلی، تورم و سفتی ناشی از آرتروز استفاده می‌شود.

بدن از گلوکوزامین برای ساخت و ترمیم غضروف‌ها استفاده می‌کند. غضروف یک بافت همبند انعطاف پذیر است که به شکل بالشتک از مالش استخوان‌ها به هم جلوگیری می‌کند. با افزایش سن غضروف‌ها انعطاف پذیری خود را از دست داده و تحلیل می‌روند. این مسئله می‌تواند منجر به درد، التهاب و آسیب به بافت‌های مفصلی شود.

برخی شواهد نشان می‌دهد که گلوکزآمین ممکن است این روند را کند کرده و غضروف سازی کمک کند لذا در بیشتر مکمل‌های غضروف‌ ساز استفاده می‌شود. این ترکیب به طور طبیعی در بدن وجود دارد اما با افزایش سن میزان آن کاهش می‌یابد. با گذشت زمان، این کاهش می‌تواند منجر به تخریب مفصل شود.

گلوکزامین در چه غذاهایی وجود دارد؟

پوسته خارجی سخت پوستان دریایی، صدف‌ها، بافت‌های غضروفی و استخوان‌های حیوانات مختلف حاوی گلوکزآمین هستند که معمولاً دور ریخته می‌شوند. برای بهره‌مندی از مزایای این ترکیب شما می‌توانید این بافت‌های حیوانی را در سوپ‌ها و خورشت‌ها بریزید تا حین پخت گلوکزامین آن وارد غذاها شود. البته قارچ‌ها نیز تا حدودی حاوی این ترکیب مفید هستند و می‌توان با گنجاندن آن‌ها در رژیم غذایی به تقویت مفاصل و استخوان‌ کمک کرد لذا در بیشتر قرص مفاصل و استخوان استفاده می‌شود.

درمان کمر درد

فواید گلوکوزامین

فواید گلوکوزامین به طور گسترده‌ای مورد بررسی قرار گرفته و مزایای سلامتی از جمله کاهش درد آن نیز مشخص شده است. در ادامه به بررسی فواید گلوکزامین در رفع و درمان آرتروز، بهبود مفاصل، رفع کمر درد پرداخته شده است.

1. درمان آرتروز

یکی از فواید گلوکوزامین ممکن است درمان آرتروز به ویژه آرتروز زانو باشد. با وجود برخی یافته‌های مثبت شواهد زیادی نیز در تضاد با این ادعاها وجود دارد. با این حال در مطالعات بزرگ به این نتیجه رسیده‌اند که برخی از مکمل‌های گلوکوزامین ممکن است دردهای مفصلی را کاهش داده و توانایی حرکتی افراد مبتلا به آرتروز را بهبود ببخشند.

طبق یک مطالعه شش ساله که در Arthritis Care & Research منتشر شده است، مشخص شد که میزان از دست رفتن بافت غضروفی در بزرگسالان مبتلا به آرتروز زانو که تا شش سال گلوکوزامین و کندرویتین مصرف کرده بودند، کندتر شده است. به نظر می‌رسد مزایای این مکمل‌ها هرچه طولانی‌تر مصرف شوند، بیشتر است.

2. مفصل گیجگاهی فک (TMJ)

از خواص گلوکزامین می‌توان به بهبود آرتروز مفصل گیجگاهی فکی (TMJ) اشاره کرد. این آزمایش بر روی 60 بزرگسال مبتلا به TMJ انجام شد كه به مدت 90 روز گلوكوزامین، ایبوپروفن یا دارونما دریافت كردند.

3. درد کمر

یکی از دلایل اصلی و مهم بروز کمردرد فشار به عضروف های مابین مهره ها و تحلیل آنها است که برروی عصب های نخاع اثر می گذارند. یکی از خواص گلوکزامین بهبود درد کمر است، طبق مطالعه‌ای که در سال 2010 در ژورنال انجمن پزشکی آمریكا انجام شد، قرص غضروف ساز گلوكوزامین ممكن است برای افراد مبتلا به كمردرد مزمن و آرتروز تحلیل برنده كمر مفید باشد.

گلوکزامین کندرویتین

گلوکزامین کندرویتین مکمل دیگری است که برای رفع دردهای مفصلی و مشکلات حرکتی افراد تجویز می‌شود. این مکمل‌ها حاوی ترکیبی از گلوکزامین و کندرویتین سولفات هستند که معمولاً تأثیر بیشتری در بازسازی و بهبود وضعیت مفاصل دارند. افراد مبتلا به آرتروز و آرتریت روماتوئید با تجویز پزشک می‌توانند با مصرف گلوکزامین به بهبود وضعیت مفاصل خود کمک کنند.

مکمل گلوکزآمین گیاهی

این ترکیب معمولاً از غضروف، استخوان و پوسته خارجی جانوران دریایی ساخته می‌شود و معمولاً منشأ گیاهی ندارد زیرا استخراج آن از قارچ‌ها بسیار پرهزینه و دشوار است. البته گاهی اوقات گلوکزآمین با برخی از ترکیبات گیاهی ضد التهاب مانند زنجبیل ترکیب می‌شود ولی نمی‌توان آن را گلوکزآمین گیاهی نامید؛ بنابراین هنگام خرید این مکمل‌ها حتماً ترکیبات موجود در فرمولاسیون آن‌ها را بررسی کنید.

مقدار و نحوه مصرف گلوکزآمین

اگرچه هیچ دوز استانداردی برای گلوکوزامین وجود ندارد ولی برای درمان آرتروز مصرف 1500 میلی گرم گلوکزآمین در روز توصیه می‌شود. دوز تزریقی 400 میلی گرم سولفات گلوکزآمین نیز دو بار در هفته و به مدت 6 هفته توصیه می‌شود.

طریقه مصرف گلوکزامین در بدنسازی

در بدنسازی به دلیل تمرینات شدید گاهی اوقات مفاصل دچار درد و آسیب‌های مختلف می‌شوند. در این شرایط می‌توان در کنار مصرف مکمل بدنسازی از مکمل‌های گلوکزآمین جهت تسریع بهبودی استفاده کرد؛ زیرا یکی از فواید گلوکزامین بهبود مشکلات مفصلی ناشی از ورزش است که شما می‌توانید تا 1500 میلی گرم در روز این مکمل را به صورت دو دوز مجزا صبح و عصر مصرف کنید.

عوارض گلوکزآمین

اگرچه شواهد اولیه حاکی از آن است که مصرف گلوکزآمین می‌تواند باعث مقاومت به انسولین شود، اما مطالعات پیگیری نشان دادند که این ترکیب تأثیری بر متابولیسم گلوکز ندارد.

مصرف گلوکزآمین به شکل مکمل بسیار ایمن است و متداول‌ترین عارضه آن نفخ شکم است لذا از عوارض گلوکزامین می‌توان به درد شکم اشاره کرد.

در صورت ابتلا به بیماری‌های آسم، دیابت، گلوکوم، کلسترول بالا و فشار خون بالا، نباید بدون مشورت با پزشک از مکمل‌های گلوکوزامین استفاده کنید.

از مضرات گلوکزامین می‌توان به حساسیت اشاره کرد، افرادی که به غذاهای دریایی حساسیت دارند پیش از مصرف مکمل باید برچسب آن را چک کنند زیرا این مکمل‌ها از پوسته خرچنگ دریایی، میگو یا غضروف ماهی تهیه می‌شوند. مصرف قرص گلوکوزامین در بارداری یا شیردهی توصیه نمی شود، زیرا تحقیقات کافی در این رابطه وجود ندارد.

این ترکیب به تنهایی تأثیری بر فشارخون ندارد اما ممکن است در حین فرآوری در فرمولاسیون آن سدیم استفاده شده باشد. سدیم برای افراد مبتلا به فشارخون مضر است زیرا باعث بالا رفتن فشار خون می‌شود؛ 

  • تداخلات دارویی گلوکزآمین

از مضرات گلوکزامین می‌توان به تداخلات دارویی گلوکزامین اشاره کرد، مصرف گلوکوزامین و استامینوفن به طور همزمان ممکن است اثربخشی مکمل و دارو را کاهش دهد. علاوه بر این مصرف گلوکوزامین به تنهایی یا همراه با مکمل کندرویتین ممکن است اثرات ضد انعقادی وارفارین را افزایش دهد. در نتیجه می‌تواند خطر خونریزی داخلی را افزایش دهد.

گلوکزامین قیمت

گلوکزامین قیمت متنوعی دارد، قیمت این مکمل بر اساس برند، ترکیبات و دوز آن متفاوت است. برای کاهش دردهای مفصلی همین حالا می‌توانید انواع مکمل‌های خارجی و ایرانی گلوکزامین را از داروخانه آنلاین داروبوم با خرید اینترنتی سفارش داده و در کوتاه‌ترین زمان ممکن درب منزل خودتان تحویل بگیرید.

قرص جوشان گلوکزامین

قرص جوشان گلوکزامین همانطور که از نامش پیداست به صورت قرص جوشان بوده و بهتر است به صورت روزانه یک عدد در داخل یک لیوان آب حل شده و مصرف کنیم. یکی از برندهای قرص جوشان گلوکزامین هلث اید ساخت کشور انگلیس بوده و از کیفیت بالایی برخوردار است و جز پرفروش‌ترین مکمل‌ها در این زمینه می‌باشد.

بهترین قرص گلوکزامین

بهترین مارک گلوکزامین

در حال حاضر انواع مکمل‌های گلوکزامین در بازار موجود است که بهترین مارک گلوکزامین را پزشک بر اساس نوع بیماری و شدت آن برای شما تجویز خواهد کرد. این مکمل‌ها در صورت مصرف صحیح باعث کاهش درد و التهاب و سفتی مفاصل خصوصاً هنگام صبح می‌شوند.

  • قرص گلوکزامین و کندرویتین نوتریمد

قرص گلوکزامین نوتریمد ساخت کشور ایران بوده و در ترکیباتش دارای 1500 میلی گرم کلوکزامین می‌باشد. از فواید این مکمل می‌توان به تقویت مفاصل و استخوان، بهبود حرکت مفاصل و کاهش درد مفاصل اشاره کرد. برای تأثیر گذاری این مکمل بهتر است روزانه 3 عدد قرص به همراه غذا مصرف شود و مصرف آن را تا حداقل سه ماه ادامه داد.

بیشتر بخوانید :

برای خرید قرص گلوکزامین ایرانی وارد صفحه "قرص گلوکزامین نوتریمد" شوید.

  • قرص گلوکزامین پلاس ام اس ام شف

این مکمل ساخت کشور آمریکا بوده و برای محافظت از ساختار و عملکرد مفاصل و غضروف‌ها استفاده می‌شود. این مکمل مناسب افراد دارای پوکی استخوان و یا در معرض خطر ابتلا هستند همچنین مصرف گلوکزامین شف منجربه تقویت تولید مجدد غضروف در مفاصل شده و قابلیت برطرف کردن گرفتگی‌های عضلانی و بهبود ساختار اسکلتی عضلانی می‌شود.

بیشتر بخوانید :

برای جلوگیری از پوکی استخوان مصرف "قرص گلوکزامین پلاس ام اس ام شف" پیشنهاد می‌گردد.

  • قرص گلوکزامین و کندرویتین مکس فیشر فلکسان

قرص گلوکزامین فیشر فلکسان محصول فرانسه است، این محصول حاوی دو عنصر مؤثر گلوکز امین و کندرویتیناست که در عین تفاوت‌های اساسی که باهم دارند دو ماده مکمل در کنترل آرتروز می‌باشند. خواص گلوکزامین نگه داری از غضروف و مفاصل بدن است. تاکنون عوارض جانبی خاصی از این محصول گزارش نشده است اما در افرادی که آلرژی دارویی دارند بهتر است قبل از مصرف با پزشک خود مشورت نمایند.