قرص قاعدگی 

نمایش 1 - 21 از 21 مورد
21 محصول وجود دارد.

قرص تنظیم قاعدگی

قرص قاعدگی یکی از مکملهای بانوان بوده و دارویی است که برای تنظیم، برطرف کردن یا کاهش مشکلات قاعدگی مورد استفاده قرار می‌گیرد. بسیاری از خانم‌ها در دوره‌های قاعدگی خود دچار دردهایی می‌شوند که باید برای درمان آن‌ها از دارو استفاده کرد.

در برخی افراد عادت ماهیانه به دلیل اسپاسم های شدید بسیار دردناک است و ممکن است در فعالیت‌های طبیعی فرد مانند ورزش، مدرسه یا محل کار اختلال ایجاد کند. گاهی اوقات مشکلات دیگری مانند سردرد، تغییرات خلقی یا آکنه نیز در حین پریود بدتر می‌شوند. خبر خوب این است که گزینه‌های ایمن و مؤثری برای مدیریت این مشکلات وجود دارد.

درمان هورمونی اولین گزینه پزشکی برای درمان دوره‌های دردناک، نامنظم، سنگین یا سخت است. پزشک با شما در مورد هورمون درمانی صحبت خواهد کرد و برای کاهش یا از بین بردن اسپاسم های دردناک، خونریزی شدید یا قاعدگی‌های نامنظم برای شما دارو تجویز می‌کند که قرص تنظیم قاعدگی خارجی و یا ایرانی و همچنین قرص گیاهی برای تنظیم قاعدگی بسیار مؤثر هستند.

معمولاً قرص قاعدگی که به عنوان داروی پیشگیری از بارداری خوراکی نیز هستند، پریودهای شما را سبک‌تر می‌کنند. در صورتی که قاعدگی شما نامنظم است پس از مصرف این قرص‌ها به مدت حدود 6 ماه، قاعدگی شما باید به یک روال منظم تبدیل شود. البته قرص‌ها و مکمل‌های دیگری نیز برای کمک به خانم‌ها در این دوران وجود دارد که در ادامه مقاله معرفی شده اند.

دوره قاعدگی چیست؟

طول دوره قاعدگی در زنان 28 روز است اما ممکن است در برخی افراد 21 تا 35 روزه باشد. قاعدگی نامنظم زمانی است که طول سیکل قاعدگی کمتر از 21 روز یا بیشتر از 35 روز باشد. پریود بخشی از چرخه قاعدگی است که در آن آندومتر یا پوشش داخلی رحم تخریب شده و از طریق واژن دفع می‌شود.

این دوره‌ها معمولاً در سنین بلوغ از حدود 10 تا 16 سالگی شروع می‌شوند و تا زمان یائسگی یعنی سن 45 تا 55 سالگی ادامه می‌یابد همچنین برای اینکه کمترین عوارض و ناراحتی را در دوران یائسگی تجربه کنید می توانیم مصرف قرص یائسگی را به شما پیشنهاد دهیم. در صورت تغییر در روش جلوگیری از بارداری و تغییرات هورمونی ممکن است قاعدگی‌های نامنظم که اولیگومنوره نامیده می‌شوند در این سنین رخ دهد.

در دوران بلوغ و حوالی یائسگی قاعدگی‌ها معمولاً نامنظم هستند و نیازی به درمان ندارند اما اگر قاعدگی‌های نامنظم در سال‌های باروری اتفاق بیفتد باید با درمان‌های پزشکی و استفاده از قرص قاعدگی مشکل را حل کرد به این صورت که پزشک با تجویز قرص گیاهی برای تنظیم قاعدگی و یا قرص تنظیم قاعدگی خارجی می‌تواند مشکل را تا حدودی رفع کند.

چه عواملی باعث پریود دردناک می‌شوند؟

بیش از نیمی از زنانی که قاعدگی دارند هر ماه یک تا دو روز درد پریود (دیسمنوره) را تجربه می‌کنند. حتی اگر درد پریود به معنای سردرد یا ناراحتی عمومی باشد، این درد به طور معمول ناشی از اسپاسم های قاعدگی است.

اسپاسم های قاعدگی زمانی اتفاق می‌افتد که رحم شما منقبض شود و پوشش داخلی رحم را از بین می‌برد. این عمل می‌تواند باعث درد معده، کمر، کشاله ران یا قسمت‌های فوقانی پاها شود. برخی از شایع‌ترین علل پریودهای دردناک در ادامه شرح داده شده است.

1. PMS

سندرم پیش از قاعدگی 90 درصد زنان را تحت تأثیر قرار می‌دهد. PMS چند روز قبل از قاعدگی شروع می‌شود و تا یکی یا دو روز اول قاعدگی ادامه دارد. پزشکان فکر می‌کنند که PMS ناشی از کاهش سطح استروژن و پروژسترون قبل از شروع هر دوره است. PMS علائم زیادی از جمله خستگی، تحریک پذیری و اسپاسم های دردناک دارد.

2. PMDD

اختلال دیس فریک قبل از قاعدگی نوع شدیدتری از سندرم پیش از قاعدگی است که حدود پنج درصد از زنان آن را تجربه می‌کنند. پزشکان مطمئن نیستند که چه عاملی باعث PMDD می‌شود، اما زنانی که دارای استرس زیاد، افسردگی یا سابقه خانوادگی افسردگی هستند بیشتر آن را تجربه می‎کنند. علائم PMDD مشابه PMS اما شدیدتر است.

3. فیبروم

فیبروم رحم یک رشد خوش خیم است که ممکن است در دیواره رحم ایجاد شود. آن‌ها می‌توانند آنقدر کوچک باشند که دیدن آن‌ها با چشم غیرمسلح امکان پذیر نباشد یا آنقدر بزرگ باشند که بتوانند شکل رحم شما را تغییر دهند. این تومورها معمولاً در طول سال‌های باروری ظاهر می‌شوند و اغلب بعد از یائسگی کوچک می‌شوند یا از بین می‌روند.

4. کیست‌های تخمدان

کیست تخمدان به طور معمول در زمان تخمک گذاری ایجاد می‌شوند. بسیاری از خانم‌ها هر ماه حداقل یک کیست کوچک دارند که به طور طبیعی از بین می‌رود. با این حال، برخی از زنان دارای کیست‌های متعدد یا بزرگی هستند که می‌تواند باعث درد یا عوارض متعدد از جمله رویش موهای زائد شود. در این موارد، ممکن است برای مدیریت کیست نیاز به درمان پزشکی باشد که معمولاً پزشکان از قرص گیاهی برای تنظیم قاعدگی و یا قرص تنظیم قاعدگی خارجی استفاده می‌کنند.

کیست تخمدان همچنین می‌تواند به دلیل سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) ایجاد شود که باعث پریودهای دردناک، دشواری در بارداری، مقاومت به انسولین و افرادی که قرص دیابت استفاده می کنند و سایر مشکلات سلامتی می‌شود.

5. بیماری التهابی لگن

وقتی رحم و تخمدان آلوده می‌شوند بیماری التهاب لگن (PID) پیش می‌آید. این عفونت معمولاً زمانی آغاز می‌شود که باکتری‌های ناشی از عفونت مقاربتی (STI) به اندام‌ تولید مثل راه پیدا کنند. PID همچنین می‌تواند به دنبال یک جراحی رخ دهد. در حالی که بسیاری از زنان هیچ علائمی از PID را تجربه نمی‌کنند، اما برای برخی از آن‌ها ممکن است کرامپ های عضلانی دردناک اتفاق بیفتد.

کاهش درد پریود

قرص قاعدگی برای درد پریود

برای رفع درد و مشکلات دوران قاعدگی در حال حاضر قرص‌های زیادی در داروخانه وجود دارد. این قرص‌ها با تجویز پزشک برای مشکلات مختلف تجویز می‌شوند تا این دوران راحت‌تر سپری شود.

دردهای شدید قاعدگی می‌تواند ناشی از کیست تخمدان، آندومتریوز یا التهاب لگن باشد که این قرص با کمک به تعادل هورمونی آن‌ها را برطرف کرده و دردهای قاعدگی را کاهش می‌دهد.

از دیگر داروهای مفید برای دردهای قاعدگی می‌توان به قرص ماستودینون بیونوریکا اشاره کرد. این قرص قاعدگی با استفاده از گیاهان دارویی و منیزیم دردهای پریودی و اختلالات قاعدگی را برطرف می‌کند.

1. قرص هیوسین برای درد قاعدگی

هیوسین یا (HYOSCINE) یا اسکوپولامین یک داروی مسکن است که گاهی اوقات برای رفع اسپاسم های شدید در دوران قاعدگی مورد استفاده قرار می‌گیرد. هیوسین قرص قاعدگی نیست بلکه یک مسکن است که گرفتگی و اسپاسم عضلات را برطرف کرده و با اثر آرام‌ بخش بر مسیرهای عصبی درد را برطرف می‌کند.

هیوسین به شکل قرص‌های ۱۰ میلی‌ گرمی، آمپول ۲۰ میلی ‌گرمی و شیاف موجود است و شما می‌توانید برای کاهش دردهای قاعدگی با تجویز پزشک از هریک از آن‌ها استفاده کنید. مصرف هیوسین معمولاً دو روز قبل از قاعدگی شروع شده و تا سه روز بعد ادامه می‌یابد.

2. قرص ناپروکسن برای درد قاعدگی

ناپروکسن (Naproxen) یک داروی ضد التهاب غیر استروئیدی است که برای تسکین دردهای مختلف از جمله اسپاسم ها و دردهای دوران قاعدگی مورد استفاده قرار می‌گیرد. افراد بزرگسال با توجه به شدت درد می‌توانند از ناپروکسن ۲۵۰ تا ۷۵۰ میلی ‌گرم هر 12 ساعت یک بار استفاده کنند. در صورت داشتن هر نوع بیماری زمینه‌ای فقط با مشورت پزشک از این دارو استفاده کنید تا دچار عوارض ناخواسته نشوید.

درمان خانگی برای درد قاعدگی

بسیاری از مواقع ترجیح بر استفاده از داروهای گیاهی و درمانهای خانگی یا استفاده از ویتامین ها برای رفع درد قاعدگی است. استفاده مداوم از قرص های مسکن بجای قرص قاعدگی علاوه بر اینکه اثر آنها را برروی بدن کاهش می دهد و هربار نیاز به مسکن های با دوز بالاتر وجود دارد می تواند برای دستگاه گوارش، کبد و کلیه ها نیز خطرساز باشد. اولین مرحله برای رفع درد قاعدگی یافتن دلیل اصلی آنها است. اما گاها دردهای قاعدگی با استفاده از چند راهکار ساده قابل پیشگیری و یا کنترل هستند. بطور مثال:

 • آب بیشتری بنوشید

نفخ می‌تواند باعث ناراحتی و بدتر شدن کرامپ های قاعدگی شود. نوشیدن آب می‌تواند نفخ معده را کاهش داده و درد آن را کاهش دهد. همچنین، نوشیدن آب گرم می‌تواند باعث افزایش جریان خون در سراسر بدن و شل شدن عضلات شود. این کار می‌تواند اسپاسم های ناشی از انقباضات رحمی را کاهش دهد.

 • چای گیاهی بخورید

در کنار استفاده از انواع قرص قاعدگی می توان از دمنوش های طبیعی نیز استفاده کرد. دمنوش های گیاهی دارای خواص ضد التهابی و ترکیبات ضد اسپاسمی هستند که می‌توانند اسپاسم عضلانی رحم که دلیل اصلی دردهای قاعدگی هستند را کاهش دهند. نوشیدن چای بابونه، رازیانه یا زنجبیل راهی آسان و طبیعی برای رفع اسپاسم های دردناک قاعدگی است. به علاوه، دمنوش های گیاهی می‌توانند فواید دیگری مانند کاهش استرس و کمک به رفع بی‌خوابی در این دوران داشته باشند.

 • خوراکی‌های ضد التهاب بخورید

برخی از غذاها می‌توانند تسکین دهنده طبیعی دردهای عضلانی باشند. خوراکی‌های ضد التهاب می‌توانند به جریان خون کمک کرده و رحم شما را آرام کنند. در دوران قاعدگی توت، گوجه فرنگی، آناناس و ادویه جاتی مانند زردچوبه، زنجبیل یا سیر بخورید. سبزی‌های برگ سبز، بادام، گردو و ماهی‌های چرب مانند ماهی سالمان نیز می‌توانند به کاهش التهاب کمک کنند.

 • از مصرف کافئین خودداری کنید

کافئین باعث تنگ شدن رگ‌های خونی می‌شود در نتیجه می‌تواند رحم شما را منقبض کند و اسپاسم ها را دردناک‌تر کند. اگر به قهوه عادت دارید، در دوران قاعدگی آن را رقیق‌تر مصرف کنید. اگر برای غلبه بر افت هوشیاری بعد از ظهر به کافئین نیاز دارید میان وعده حاوی پروتئین بالا بخورید یا 10 دقیقه سریع پیاده روی کنید تا انرژی خود را تقویت کنید.

 • مکمل‌های غذایی را امتحان کنید

ویتامین D می‌تواند به بدن در جذب کلسیم و کاهش التهاب کمک کند. مکمل‌های دیگر از جمله امگا 3، ویتامین E و منیزیم می‌توانند به کاهش التهاب کمک کنند و حتی ممکن است دردهای قاعدگی شما را کاهش دهند. برای بهترین نتیجه، هر روز مکمل مصرف کنید، نه فقط در دوران قاعدگی. همچنین، از آنجا که برخی مکمل‌ها با داروها تداخل دارند، حتماً قبل از مصرف با پزشک خودتان مشورت کنید.

 • گرما اعمال کنید

کمی گرما می‌تواند به شل شدن عضلات، بهبود جریان خون و رفع تنش کمک کند. سعی کنید از پد گرم یا کیسه آب گرم استفاده کنید، دوش آب گرم بگیرید یا در وان آب گرم استراحت کنید.

 • ماساژ درمانی را امتحان کنید

یک مطالعه نشان داد که ماساژ درمانی به طور قابل توجهی درد قاعدگی را در زنان مبتلا به آندومتریوز کاهش می‌دهد. ماساژ ممکن است با آرامش بخشیدن به رحم، اسپاسم رحم را کاهش دهد. به منظور کنترل مؤثر گرفتگی‌های عضلانی، ماساژ درمانی باید بر روی ناحیه شکم متمرکز شود؛ اما ماساژ کامل بدن نیز با کاهش سطح استرس ممکن است به تسکین دردهای قاعدگی کمک کند.

 • باز کننده قاعدگی قوی

اگر به هر دلیلی پریود شما عقب افتاده و اطمینان دارید که باردار نیستید، می‌توانید از روش‌های بسیار ساده‌ای مانند ورزش سبک و روش‌های ریلکسی شن برای دوری از استرس و باز کننده قاعدگی قوی استفاده کنید. از خوراکی‌های مفید برای این منظور می‌توان به قهوه سیاه اشاره کرد که ریزش لایه داخلی رحم را تسریع می‌کند. آناناس، زردچوبه و تخم گشنیز نیز برای باز کردن قاعدگی قبل از مصرف قرص قاعدگی و دارو مؤثر هستند.

پریود شدن سریع

قرص برای پریود شدن فوری

قاعدگی معمولاً هر 28 تا 35 روز یک بار رخ می‌دهد اما گاهی اوقات تحت شرایط مختلف از جمله استرس‌های شدید یا بیماری‌های مختلف عقب می‌افتد. در این شرایط خانم‌ها به دنبال قرص برای پریود شدن فوری هستند که فقط باید تحت نظر پزشک باشد؛ زیرا مصرف قرص تنظیم قاعدگی ممکن است تغییرات هورمونی شدیدی در بدن ایجاد کند که سلامتی را به خطر بیندازد.

قرص‌هایی که برای پریود شدن مورد استفاده قرار می‌گیرند حاوی هورمون‌هایی هستند که باعث ریزش مخاط رحم شده و در هر زمانی که مصرف شوند باعث باز شدن قاعدگی می‌شوند. به برخی از این قرص‌ها در ادامه اشاره شده است.

قرص مدروکسی پروژسترون: یک قرص قاعدگی است که در زمان تأخیر پریود مورد استفاده قرار می‌گیرد و معمولاً 2 تا 10 روز بعد از مصرف باعث قاعدگی شده و سیکل پریود را تنظیم می‌کند.

قرص پروورا: این قرص که ترکیب اصلی آن مدروکسی پروژسترون است با کمک به تعادل هورمونی چرخه قاعدگی را تنظیم می‌کند و به عنوان بهترین قرص تنظیم قاعدگی شناخته می‌شود.

قرص مپرات: این قرص برای تنظیم دوره‌ها و باز شدن قاعدگی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

قرص جنوسیا آشوکا: یک قرص گیاهی برای تنظیم قاعدگی است که به تنظیم سیکل قاعدگی کمک می‌کند و برخلاف داروهای شیمیایی عوارض زیادی ندارد.

قرص آسپرین برای پریود شدن: آسپرین برخلاف سایر مسکن‌های ضد التهاب دارای خاصیت رقیق کنندگی خون است بنابراین می‌تواند خونریزی را شدیدتر کند لذا بسیاری از افراد از قرص آسپرین برای پریود شدن استفاده می‌کنند که بهتر است در این خصوص حتماً با پزشک خود مشورت نمایید.

سریع ترین روش باز شدن قاعدگی

اگر مدتی است به دلایل مختلف پریود شما عقب افتاده است می‌توانید از یوگا، قرص‌های ضد بارداری و دمنوش های گیاهی استفاده کنید. یکی از اولین راه‌ها و سریع ترین روش باز شدن قاعدگی استفاده از دمنوش زعفران است.

شما همچنین می‌توانید از قرص ویتامین C، کیسه آب گرم و در نهایت از قرص قاعدگی استفاده کنید. انواع مکمل‌ها و قرص گیاهی برای تنظیم قاعدگی را می‌توانید با خرید آنلاین یا حضوری از داروخانه و سایت‌ها تهیه نمایید. قرص تنظیم قاعدگی با برندهای مختلف در داروخانه آنلاین داروبوم نیز موجود است و شما می‌توانید همین حالا با خرید اینترنتی مکمل مورد نیازتان آن را سفارش دهید.

قرص متفورمین برای تنظیم قاعدگی

بسیاری از افراد از متفورمین برای تنظیم قاعدگی استفاده می‌کنند که دلیل آن هم تنظیم متابولیسم قند است که عمل تخمک گذاری را ایجاد می‌کند. این قرص زمانی پاسخگو خواهد بود که تنبلی تخمدان و یا مشکلات تیروئیدی نداشته باشد؛ بنابراین بهتر است قبل از مصرف قرص متفورمین برای تنظیم قاعدگی و پریود به پزشک مراجعه کنید و پیگیر این باشید که بیماری‌های دیگری منجر به بهم ریختگی سیکل پریودتان نشده باشد.

بهترین قرص یائسگی

در ادامه به معرفی بهترین قرص تنظیم قاعدگی به عنوان باز کننده قاعدگی قوی می‌پردازیم:

 • قرص اگنوکاستون بیونوریکا 30 عددی

قرص کاستون ساخت المان بوده و به عنوان قرص تنظیم قاعدگی خارجی شناخته‌شده است و علاوه بر این مورد منجر به کاهش درد و تورم سینه شده و علائم بیش از قاعدگی را بهبود می‌بخشد. دوز مناسب مصرف این مکمل روزانه یک عدد به همراه مایعات زیاد است و بهتر است تا 3 ماه بدون وقفه مصرف آن انجام گیرد و در صورتی که بهبود مشاهده شده بعد از آن هم برای مدتی استفاده گردد.

بیشتر بخوانید :

برای سریع‌ترین روش باز شدن قاعدگی ما خرید " قرص کاستون بیونوریکا" را پیشنهاد می‌کنیم.

 • کپسول روغن گل مغربی هلث اید

این مکمل همانطور که مشخص است از گل مغربی تهیه شده لذا به عنوان قرص گیاهی برای تنظیم قاعدگی مورد استفاده قرار گرفته است. کپسول گل مغربی ساخت شرکت هلث اید انگلستان بوده و سندروم پیش از قاعدگی را بهبود می‌بخشد. این محصول همچنین موجب بهبود سلامت پوست نیز می‌شود.

بیشتر بخوانید :

جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص قرص گیاهی برای تنظیم قاعدگی "کپسول روغن گل مغربی هلث اید" پیشنهاد می‌گردد.

 • کپسول پریم رز نوتری سنتری

قرص پریم رز واژینال که یک قرص قاعدگی و ساخت شرکت نوتی سنتری کانادا است. فواید بسیاری از جمله کاهش دهنده علائم سندروم پیش از قاعدگی، کاهش دردهای عضلانی و دردهای مفصلی، کاهش دهنده درد پستان ناشی از PMS، گشاد کردن رگ‌ها و رفع تصلب شرائین و تأمین اسیدهای چرب ضروری بدن و بسیاری موارد دیگر را دارد.