سلامت کبد و سم زدایی 

نمایش 1 - 19 از 19 مورد
19 محصول وجود دارد.

برای سلامت کبد و سم زدایی چه باید کرد؟

کبد دومین اندام بزرگ داخلی بدن است که یکی از عملکردهای آن سم زدایی و خنثی سازی سموم است. با اینکه کبد کار پاکسازی و سم زدایی بدن را به طور طبیعی انجام می‌دهد اما شما می‌توانید برای بهبود سلامتی و پشتیبانی از عملکرد کبد از ویتامین‌ها و مکمل‌هایی که با عنوان سلامت کبد و سم زدایی در بازار وجود دارند، استفاده کنید.

اگر کبد شما سالم است مصرف یک رژیم غذایی متعادل می‌تواند خطر ابتلا به برخی از بیماری های کبدی را در آینده کاهش دهد. اگر به بیماری کبد مبتلا هستید، داشتن یک رژیم غذایی مناسب و متعادل برای حفظ سلامت این عضو مهم ضروری است. 

راه های حفظ سلامت کبد و سم زدایی

راه‌های حفظ سلامت کبد

ما هر روزه به صورت ناخواسته بسیاری از سموم و مواد مضر را مصرف می‌کنیم و اعضاء مختلف بدن از جمله کبد و کلیه با سم زدایی بدن به حفظ سلامت ما کمک می‌کنند. در صورت سلامتی این اندام ها هیچ نیازی به مصرف ترکیبات سم زدا وجود ندارد اما می‌توان برای سم زدایی خود کبد از گیاهان دارویی مؤثر و یا مکمل های سلامت کبد و سم زدایی استفاده کرد. استفاده از داروهای مختلف نظیر تسکین دهنده درد نیز باید به اندازه و بدون زیاده روی باشد چرا که این سبک داروها مستقیما برروی عملکرد کبد اثر می‎‎‌گذارد.

  • سم زدایی کبد در طب سنتی

در طب سنتی نسخه های متعددی برای سلامت کبد و سم زداییوجود دارد. برای این کار از دمنوش ها، عرقیات گیاهی و میوه های خشک و تازه استفاده می‌شود. در طب سنتی سم زدایی بدن یک راه کار عالی برای از بین بردن برخی از بیماری ها است و به حفظ سلامت بدن کمک می‌کند. از بین ترکیبات مختلف مورد استفاده می‌توان به زنجبیل و زردچوبه اشاره کرد که به روش های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند.

به طور خاص، خارمریم گیاهی است که اغلب برای بهبود سلامت کبد تبلیغ می‌شود، اما هیچ مطالعه علمی قطعی وجود ندارد که این نتیجه گیری را ثابت کند.

در ادامه به بررسی دقیق تر 5 گیاه مؤثر در سلامت کبد و سم زدایی پرداخته می شود:

1- آرتیشوک:

این گیاه تلخ و تند در پاکسازی و سم زدایی کبد بسیار مؤثر است. مواد شیمیایی موجود در این گیاه به نام سینارین باعث ترشح بیشتر در صفرا و تقویت مجاری صفرا می‌شود. همچنین در بازسازی و تحکیم دیواره کبد نیز بسیار مؤثر است.

2- رزماری

گیاه مرسومی که علاوه بر تمامی خواص دارویی که دارد، می تواند به آنزیم های داخل کبد کمک کند تا سموم را بهتر و سریع تر دفع کند.

3- زرد چوبه

این ادویه رایج در اغلب غذاهای ایرانی با خاصیت ضد عفونی کننده برای کبد بسیار مفید است. همچنین طبع گرم زردچوبه باعث تقویت کبد می شود.

4- قاصدک

گیاهی خودرو که در طبیعت و در فصل بهار به وفور قابل مشاهده است. این گیاه سرشار از ویتامین A و املاح معدنی نظیر آهن، فسفر، پتاسیم، کلسیم است که می تواند در تقویت و پاکسازی کبد مؤثر باشد. همچنین چربی کبد را رفع می‌کند.

5- کاسنی

یکی از گیاهان محبوب که می تواند در پاکسازی کبد بسیار مؤثر باشد. همچنین با کم کردن کلسترول و بهبود عملکرد صفرا در شفافیت چهره و بهبود پوست نیز مؤثر خواهد بود.

تحقیقات نشان داده است که ارتباط ثابت شده‌ای بین استرس و بیماری کبدی وجود دارد. هنگامی که استرس دارید، جریان خون  ناحیه ای از مغز که کبد را کنترل می‌کند، کاهش می‌یابد بنابراین می‌تواند سلامت کبد را به خطر بیندازد.

  • مکمل ها و داروی سم زدایی کبد

کبد وظیفه فیلتر کردن 1.4 لیتر خون در هر دقیقه برای دفع سموم (میکروب ها، مواد شیمیایی، داروها، مواد مضر) از بدن را دارد. سموم جذب شده از دستگاه گوارش به کبد منتقل می‌شوند تا سلول های کبدی بتوانند آن‌ها را به مواد غیر سمی تبدیل کنند و از طریق مدفوع یا کلیه و مجاری ادراری دفع کنند. 

عملکرد مطلوب کبد برای حفظ تعادل و سلامت بدن ضروری است. داروی سم زدایی کبد به این منظور تولید و به بازار عرضه شده است. این محصولات همچون قرص لیورکر می‌توانند به سلامت کبد و سم زدایی بدن کمک کنند. همچنین مکمل های مفید برای کبد با استفاده از آنتی اکسیدان‌ها، ویتامین‌ها و مواد معدنی که مستقیما برروی کبد اثر می گذارند می توان از سلامتی و بهبود کبد اطمینان خاطر کسب کرد.

  • سم زدایی کبد با دستگاه

دستگاه سم زدایی کبد دستگاهی است که به روش‌های مختلف به سم زدایی بدن کمک می‌کند. اساس کار این دستگاه تولید یون‌ها و پالس‌های ضعیفی است که سموم مختلف به خصوص فلزات سنگین را از بدن بیرون می‌کشد. این دستگاه به بهبود سلامت بدن کمک می‌کند.

  • سم زدایی کبد با یک خوراکی باورنکردنی

ترکیبات غذایی مختلفی وجود دارد که می‌توانید با مصرف آن‌ها به سلامت کبد و سم زدایی بدن خودتان کمک کنید. در این میان مکمل‌ قرص هپادایت اسی اشاره کرد. همچنین، از بین خوراکی‌های سم زدای کبد می‌توان به روغن زیتون، روغن ماهی، آب لبو، انگور، چای سبز و کافئین اشاره کرد. با ترکیب برخی از این خوراکی‌ها می‌توان سم زدایی از کبد را بهبود بخشید.

  • سم زدایی کبد از طریق پا

در حال حاضر دستگاه های مختلفی وجود دارد که از طریق پاها بدن و کبد را سم زدایی می‌کند. در طب چینی اعتقاد بر این است که منافذ بسیار زیادی در کف پاها وجود دارد بنابراین می‌توان آلودگی ها و سموم موجود در بدن را از این طریق تخلیه نمود.

همانطور که گفتیم در طب چینی تأکید فراوانی بر سم زدایی بدن از طریق کف پاها است. به این منظور روش های مختلفی برای سم زدایی بدن از طریق پا وجود دارد. راحت ترین روش سم زدایی بدن از طریق پا، قرار دادن پاها در یک ظرف آب نمک است. این روش ساده ترین و ارزان ترین راه سم زدایی بدن در خانه است و برای همه افراد امکان پذیر است.

انتخاب بهترین سم زدایی کبد

بهترین سم زدایی کبد را می‌توان با ترکیبات طبیعی مانند میوه‌ها انجام دهید. سم زدایی کبد به بهبود عملکرد کبد کمک می‌کند و سطح سلامت عمومی شما را ارتقاء می‌بخشد. قرص هپادایت اسی نیز یکی از مکمل های تخصصی کبد است که در این زمینه به شما کمک می‌کند.

تأثیر استرس بر آنزیمهای کبدی

 استرس همچنین می‌تواند باعث التهاب کبد و گسترش گروهی از سلول ها به نام سلول های کشنده طبیعی (TT) در کبد شود  که باعث مرگ سلول های کبدی و پیشرفت بیماری های کبدی می‌شوند. برای کمک به کنترل استرس و بهبود سلامت کبد، غذای سالم بخورید، مقدار زیادی آب بنوشید، به طور منظم ورزش و مدیتیشن کنید، با افراد مثبت معاشرت کنید و برای سرگرمی هایی که دوست دارید وقت بگذارید.

پاکسازی کبد از سودا

در طب سنتی یکی از راه‌های حفظ سلامت، پاکسازى بدن از اخلاط چهارگانه‏  اضافی یعنی از سودا، صفرا، بلغم، دم است. پاکسازی کبد از سودا نیز یکی از روش هایی است که برای حفظ و ارتقاء سلامت کبد توصیه می‌شود.

مکمل های سلامت کبد و سم زدایی را از کجا بخریم؟

شما می‌توانید مکمل های سلامت کبد و سم زدایی را با تجویز پزشک از داروخانه ها و سایت های معتبر با خرید آنلاین یا حضوری تهیه نمایید. همچنین می‌توانید با خرید اینترنتی دارو از داروخانه آنلاین داروبوم مکمل های مورد نظر خودتان را به راحتی تهیه نمایید.