بی سی ای ای BCAA 

در هر صفحه
نمایش 1 - 24 از 37 مورد
37 محصول وجود دارد.

مکمل بی سی ای ای BCAA چیست؟

مکمل بی سی ای ای (BCAA) یا آمینو اسیدهای شاخه دار مکمل های بدنسازی هستند که نقش مهمی در عضله سازی و ترمیم عضلات دارند. این آمینو اسیدها شامل لوسین، والین و ایزولوسین بوده و جزء 9 اسید آمینه ضروری هستند. بیشتر اسیدهای آمینه در کبد متابولیزه یا تجزیه می‌شوند ولی BCAA در بافت عضلانی متابولیزه می‌شود. این مسئله باعث می‌شود مکمل های بی سی ای ای در بین ورزشکاران و بدنسازان بسیار محبوب باشند.

هنگامی که هدف شما عضله سازی است باید سطح پروتئین مصرفی خودتان را افزایش دهید و بدن را در وضعیت آنابولیک نگه دارید. استفاده از مکمل‌های بی سی ای ای می‌تواند سطح تمرینات شما را بهبود ببخشد و عضله سازی را در بدن شما فعال نگه دارد. همان‌ طور که گفتیم بدن ما نمی‌تواند لوسین، ایزولوسین و والین را سنتز کند. افزودن BCAA به رژیم غذایی، اسیدهای آمینه ضروری را برای بدن فراهم می‌کند و پروتئین سازی را افزایش می‌دهد. 

بهترین قیمت بی سی ای ای که به شکل قرص بی سی ای ای و کپسول بی سی ای و پودر BCAA می باشند را می‌توانید از داروخانه آنلاین داروبوم با خرید اینترنتی تهیه کنید. به طور کلی بهتر است قبل، حین و بعد از تمرین از این مکمل استفاده کنید تا به تقویت اسیدهای آمینه ضروری در بدن کمک کنند.

بیشتر بخوانید :

برای خرید و کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مکمل‌های آمینو اسید صفحه " خرید مکمل آمینو اسید " بررسی شود.

خواص مکمل bcaa

بی سی ای ای یکی از بهترین مکمل‌های بدنسازی است که خواص بی‌نظیری دارد. استفاده از بی سی ای ای توسط مربی به افرادی که تمایل به افزایش وزن و حجم عضلات خود دارند توصیه می شود. همچنین برنامه و زمانبندی مصرف نیز توسط مربی مشخص خواهد شد. میزان رضایتمندی از مصرف مکمل بدنسازی علاوه بر نوع و مقدار مصرف به نحوه تمرینات و توانایی بدن نیز بستگی دارد. بطور کلی، از خواص مکمل bcaa می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

1. بهبود عملکرد ورزشی

مصرف بی سی ای ای به کاهش خستگی در طول ورزش و بهبود استقامت فرد کمک کند. تحقیقات نشان داده است که سطح سروتونین در افرادی که بی سی ای ای مصرف می‌کنند کمتر است. سروتونین یک ماده شیمیایی مهم در مغز است که در خستگی ورزشی نیز نقش دارد. مکمل BCAA علاوه بر بهبود عملکرد ورزشی همچنین باعث بهبود متابولیسم انرژی و کاهش سطح متابولیت‌هایی مانند کراتین کیناز و لاکتات دهیدروژناز می‌شود که آسیب عضلانی را نشان می‌دهند. بنابراین محققان نتیجه گرفتند که BCAA می‌تواند عملکرد ورزشی را بهبود ببخشد.

2. ساخت توده عضلانی بدون چربی

یک مطالعه در سال 2009 نشان داد که آمینو اسیدهای شاخه دار می‌توانند به ساخت توده عضلانی بدون چربی و کاهش درصد چربی‌های ذخیره شده در بدن کمک کنند. بنابراین بی سی ای ای را می‌توان در دوران کات و همچنین در دوران پیروی از رژیم کاهش وزن مورد استفاده قرار داد. این مکمل‌ها به حفظ توده عضلات در این دوران کمک می‌کنند و به نوعی مانند یک مکمل چربی سوز عمل می‌کنند.

3. حفظ توده عضلانی در هنگام بیماری

مصرف مکمل بی سی ای ای به ویژه لوسین ممکن است به حفظ توده عضلانی در هنگام بیماری مخصوصا در افراد مبتلا به بیماری‌های مزمن کمک کند. طبق یک بررسی معتبر در سال 2012 مشخص شد که انواع بیماری‌ها می‌توانند سنتز پروتئین را تحت تأثیر قرار دهند. این امر در نهایت می‌تواند منجر به از دست دادن پروتئین و توده عضلانی اسکلتی شود. بنابراین مصرف رژیم غذایی با پروتئین بالا و تأمین مقادیر بالای آمینو اسید لوسین در دوران بیماری‌های مزمن مانند سرطان می‌تواند به حفظ توده عضلانی در افراد کمک کند.

4. جلوگیری از آسیب عضلانی

مطالعات مختلف نشان می‌دهد مصرف مکمل BCAA می‌تواند به کاهش آسیب عضلات در هنگام ورزش با شدت زیاد کمک کند البته برای تأیید این یافته‌ها نیاز به تحقیقات بیشتری است. نتایج یک مطالعه کوچک در سال 2013 نشان داد افرادی که در حین تمرینات از مکمل BCAA استفاده می‌کردند نسبت به افرادی که دارونما مصرف کرده بودند سطح مارکرهای آسیب عضلانی پایین تری داشتند. محققان نتیجه گرفتند که مکمل BCAA خاصیت جلوگیری از آسیب عضلانی دارد و آسیب عضلانی پس از تمرینات استقامتی را کاهش می‌دهد.

5. مکمل bcaa برای لاغری

بسیاری از ورزشکاران از مکمل bcaa برای لاغری و تناسب اندام نیز استفاده می‌کنند. این مکمل با افزایش متابولیسم و ساخت و ساز بدن می‌تواند سبب کاهش وزن و لاغری شود. استفاده از مکمل bcaa برای لاغری سبب تحلیل رفتن عضلات نمی‌شود. بلکه این مکمل با حفظ توده عضلانی در لاغری و سوزاندن چربی‌های اضافی تاثیر گذار است.

اهمیت بی سی ای ای برای بیماران کبدی چیست؟

احتمالا مکمل بی سی ای ای برای بیماران کبدی نیز مفید باشد. مطالعات نشان داده است که مصرف بی سی ای ای در افراد مبتلا به سیروز کبدی در مقایسه با کسانی که این مکمل را مصرف نکرده‌اند، به طور قابل توجهی وضعیت آن‌ها را بهبود بخشیده است. محققان نتیجه گرفتند که مصرف طولانی مدت BCAA در افراد مبتلا به سیروز کبدی پیشرفته اثرات مفیدی دارد. مصرف این مکمل از کاهش قدرت عضلانی در افراد مبتلا به سیروز کبدی نیز جلوگیری می‌کند. استفاده از مکمل‌های مخصوص سلامت کبد و سم زدایی نیز تاثیر بسیار مهمی در بهبود بیماری‌های کبدی به همراه خواهد داشت.

مصرف بی سی ای ای برای زنان

فواید بی سی ای ای برای زنان چیست؟

هیچ مشخصه خاصی از نظر جنسیت در BCAA وجود ندارد، به این معنی که این مکمل برای زنان و مردان به یک اندازه مؤثر است. ولی استفاده از BCAA در دوران بارداری یا در دوران شیردهی معمولاً توصیه نمی‌شود. زیرا مطالعات کافی برای تعیین قاطعانه اینکه آیا BCAA در این موارد ایمن است یا نه، انجام نشده است. اما بطور کلی فواید بی سی ای ای برای زنان طی تحقیقات اثبات شده است.

سایر مزایای استفاده از BCAA جهت بهبود سلامتی

تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که BCAA می‌تواند سیستم ایمنی بدن را تقویت کند و تأثیر مثبتی بر سلامت روده‌ها بگذارد. این اثرات برای ورزشکاران و افراد غیر ورزشکار مفید است و با بهبود سطح سلامت عمومی همراه است. در خارج از دنیای ورزش، برخی از افراد از بی سی ای ای برای جلوگیری از خستگی و افزایش تمرکز استفاده می‌کنند.

علاوه بر این بی سی ای ای در پزشکی برای بسیاری از اختلالات مانند مشکلات مغزی ناشی از بیماری کبدی، اختلالات مختلف حرکتی، بیماری ژنتیکی موسوم به بیماری مک آردل و بی اشتهایی استفاده می‌شود. این مکمل ها همچنین برای کمک به کاهش سرعت از بین رفتن عضلات در افرادی که در بستر هستند و برای درمان اشتهای ضعیف در بیماران مبتلا به نارسایی کلیه و سرطان استفاده می‌شوند.

منابع غذایی بی سی ای ای

در کنار مکمل ها می توان از منابع غذایی بی سی ای ای نیز استفاده کرد. این آمینو اسیدهای ضروری در طیف گسترده‌ای از غذاها وجود دارند و اکثر افراد می‌توانند با خوردن یک رژیم غذایی غنی از پروتئین مقدار کافی آن را دریافت کنند. منابع اصلی آمینواسیدهای شاخه دار شامل:

  • حبوبات، از جمله لوبیا، نخود فرنگی و عدس
  • محصولات لبنی، مانند شیر و پنیر
  • محصولات سویا مانند توفو
  • گوشت، مرغ و ماهی
  • آجیل و دانه‌ها
  • تخم مرغ

بی سی ای ای را با چه مکملی مصرف کنیم؟

مصرف همزمان مکمل‌های بدنسازی با سایر مکمل ها گاه ممکن است همراه با عوارضی باشد بطور مثال مکمل بی سی ای ای را نباید با مکمل‌ها و داروهای دیابت استفاده کرد. مصرف کورتون، داروی هورمون تیروئید و یا داروهای کنترل فشار خون می تواند ایجاد تداخل کند بنابراین، توصیه می‌شود پیش از اقدام به مصرف با پزشک مشورت کنید. در کنار این موارد مصرف همزمان بی سی ای ای با برخی دیگر از مکمل‌ها هیچگونه مشکلی ایجاد نخواهد کرد. همچنین حتی استفاده همزمان می‌تواند میزان اثرگذاری آن را افزایش دهد. 

با این وجود ممکن است تداخل و یا ناسازگاری در مصرف همزمان چند مکمل بوجود آید. بنابراین، بهتر است برای تصمیم گیری اینکه بی سی ای ای را با چه مکملی مصرف کنیم با متخصص مشورت کنید. بطور مثال می توان دررابطه با تأثیر مضاعف استفاده همزمان مکمل پروتئین وی و مکمل بی سی ای ای اشاره کرد. در صورت انجام ورزش های سنگین و مداوم، ممکن است احساس کنید سرعت و روند عضله سازی شما رو به کندی است. بنابراین، استفاده هم زمان بی سی ای ای با مکمل پروتئین وی می‌تواند مؤثر باشد.

بهترین زمان مصرف بی سی ای ای

بررسی روند عضله سازی و رسیدن به نتیجه ای که از ورزش مد نظر دارید بهترین راه برای سنجش صحت روش و برنامه ورزشی و تغذیه‌ای خواهد بود. یکی از مهمترین عوامل در میزان اثر حاصله انتخاب بهترین زمان مصرف بی سی ای ای و طریقه مصرف بی سی ای ای است. بی سی ای ای معمولا به صورت قرص، کپسول و یا پودر تولید و برای مصرف آماده می‌شود. شما بنا به نوع نیاز می‌توانید یکی از این محصولات را تهیه و در زمان مناسب مورد استفاده قرار دهید. 

1. قبل و حین تمرین

 قبل از تمرین می‌توان BCAA را مصرف کرد تا حین تمرینات عضله سازی را فعال کرده و از خستگی جلوگیری کند. یکی از مطالعات در این رابطه نشان داده است که خستگی عضلات با مصرف مکمل بی سی ای ای در طول تمرین 15٪ کاهش می‌یابد.

2. بعد از تمرین

همچنین می‌توانید بعد از تمرین BCAA استفاده کنید تا ریکاوری پس از تمرینات را تسریع کند. مطالعات نشان داده است که مصرف این مکمل باعث کاهش درد عضلات و عملکرد بهتر در جلسات تمرینی در روزهای بعد از مصرف مکمل در مقایسه با دارونما می‌شود.

دوز مصرفی BCAA به مقدار این آمینو اسیدها در رژیم غذایی بستگی خواهد داشت. با این حال به عنوان یک راهنمای کلی، 3 تا 5 گرم بی سی دبل ای برای شروع کافی خواهد بود. طریقه مصرف بی سی ای ای قرصی بسته به دوز قرص متفاوت است و مقدار آن توسط پزشک یا مربی تعیین می‌شود. فقط به یاد داشته باشید که عوارض بی سی ای ای را در نظر داشته باشید و بیش از حد مجاز مصرف نکنید.

 برای به حداکثر رساندن سرعت عضله سازی، بی سی ای ای باید با سایر اسیدهای آمینه ضروری ترکیب شود. حجم BCAA مصرفی بسته به میزان دریافت پروتئین در رژیم غذایی، توده بدنی، سطح سلامتی، رژیم ورزشی و اهداف فرد متفاوت خواهد بود. این مکمل را می‌توان در هر زمان - قبل، حین یا بعد از ورزش و همچنین در طول روز مصرف کرد.

بیشتر بخوانید :

جهت آشنایی با سایر محصولات در داروخانه آنلاین داروبوم وارد صفحه "خرید اینترنتی مکمل" شوید.

عوارض بی سی ای ای

تا کنون گزارشی مبنیبر عواض بی سی ای ای صورت نگرفته است با این حال مصرف بیش از حد مکمل bcaa مانند دیگر مکملها عوارضی به دنبال خواهد داشت. این مکمل ها هنگامی که به مقدار زیاد مصرف شود عوارض جانبی مانند خستگی، عدم تعادل، حالت تهوع، سردرد و افزایش مقاومت به انسولین (که می‌تواند منجر به دیابت نوع 2 شود) را در پی خواهند داشت. BCAA همچنین ممکن است بر سطح قند خون تأثیر بگذارد، بنابراین باید برای مدتی قبل و بعد از جراحی از مصرف آن‌ اجتناب کرد.

BCAA همچنین برای افرادی که شرایط خاصی دارند منع مصرف دارد. اگرچه زمانی تصور می‌شد که BCAA در درمان بیماری لوگریگ (ALS) مفید است، اما اکنون برای افراد مبتلا به این بیماری مشکل ساز تلقی می‌شود. افرادی که به بیماری به نام کتو اسیدوریا یا بیماری شربت افرا مبتلا هستند، بیماران کلیوی، بیماران کبدی، بیماران قلبی و افرادی که بیش از حد الکل می‌نوشند نیز باید از مصرف مکمل‌های BCAA خودداری کنند.

بی سی ای ای را از کجا بخریم؟

انواع مکمل‌های بی سی ای ای را می‌توانید از داروخانه، مراکز معتبر و سایت‌های مجاز با خرید آنلاین یا حضوری تهیه کنید. همچنین می‌توانید بهترین بی سی ای ای برترین برندهای دنیا را از داروخانه آنلاین داروبوم با خرید اینترنتی تهیه نمایید. قیمت پودر بی سی ای ای به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد مثلاً قیمت پودر بی سی ای ای با قرص آن متفاوت است. همچنین قیمت برندهای ایرانی مانند بی سی ای ای دو بیس از قیمت مکمل‌های خارجی پایین تر است.

بهترین مکمل بی سی ای ای

معرفی بهترین بی اس ای ای

برای تهیه بهترین بی اس ای ای باید به داروخانه‌ها مراجعه کنید. امروزه برندهای مختلفی انواع مکمل‌های bcaa را تولید و عرضه کرده اند. با توجه به پرطرفدار بودن این محصول نمونه‌های تقلبی آن نیز د مکان‌ها نا معتبر دیده شده است. از این رو تهیه بهترین بی اس ای ای از طریق داروخانه‌ مطمئن‌ترین گزینه می‌باشد. در ادامه به معرفی لیستی از مکمل‌های BCAA می‌پردازیم:

  • بی سی ای ای دوبیس

یکی از بهترین بی سی ای ای شناخته شده بی سی ای ای دوبیس است که ساخت ایران بوده و کیفیت بسیار بالایی دارد. پودر بی سی ای ای 5000 دوبیس به‌صورت طعم دار تهیه می‌شود تا افراد هنگام مصرف این نوشیدنی لذت بیشتری ببرند. یکی دیگر از مزایای پودر بی سی ای ای 5000 دوبیس نسبت به بی سی ای ای دوبیس، شکل پودری این مکمل است زیرا نسبت به اشکال دیگر قابلیت حل و جذب بهتری دارد. قیمت بی سی ای ای دوبیس (DooBis BCAA) نیز نسبت به نمونه‌های خارجی بسیار مناسب است. از فواید بی سی ای ای دوبیس می‌توان به جلوگیری از خستگی زود هنگام در طول فعالیت بدنی، ممانعت از تخریب عضلات در طول تمرینات سنگین، حاوی 5000 میلی‌گرم BCAA در هر سروینگ، حاوی ویتامین c و مینرال‌های مفید برای بدن، بهبود عملکرد ورزشی افراد، افزایش توانایی و تمرکز فرد و کمک به عضله سازی اشاره کرد. لذا شما برای برخورداری از فواید بی سی ای ای می‌توانید پس از بررسی قیمت پودر بی سی ای ای و عوارض بی سی ای ای اقدام به خرید این مکمل نمایید.

بیشتر بخوانید :

برای کاهش وزن و عضله سازی قدام به خرید "بی سی ای ای دوبیس" نمایید.

  • پودر بی سی ای ای نوتریمد 500 گرمی

اگر به دنبال بهترین بی سی ای ای ایرانی هستید ما خرید مکمل بی سی ای ای نوتریمد را به شما پیشنهاد می‌کنیم. پودر بی سی دابل نوتریمد می‌تواند به بدن در ساخت اسید آمینه گلوتامین در عضله اسکلتی کمک کند و از دیگر فواید آن می‌توان به افزایش سوخت ‌و ساز آمینواسیدها، عضله سازی، کمک به کاهش وزن، افزایش توان بدن، افزایش حجم و تولید انرژی اشاره کرد. طریقه مصرف بی سی ای ای نوتریمد روزانه 3 بار و هر بار 1 پیمانه را بین وعده‌های غذایی است. لذا قبل از خرید این مکمل اقدام به بررسی قیمت پودر بی سی ای ای نمایید.

بیشتر بخوانید :

جهت آشنای با عوارض بی سی ای ای نوتریمد وارد صفحه " مکمل بی سی ای ای" شوید.

  • قرص بی سی ای ای 6400 سایتک نوتریشن

یکی دیگر از بهترین بی سی ای ای ایرانی مکمل بی سی ای ای سایتک نوتریشن است. این محصول از کیفیت خوبی برخوردار است و معمولا افراد جهت کاهش وزن و لاغری از آن استفاده می‌کنند همچنین از دیگر فواید آن می‌توان به پیشگیری از تخریب ماهیچه و نگهداری آن، افزایش توان و استقامت بدن و عضله سازی خشک اشاره کرد. عوارض بی سی ای ای در افراد مبتلا به بیماری گوارشی و کلیوی بیشتر از سایر افراد بروز خواهد کرد بنابراین قبل از خرید این محصول از داروخانه اینترنتی داروبوم به بررسی قیمت پودر بی سی ای ای سایتک نوتریشن و عوارض ناشی از مصرف این محصول بپردازید.

بیشتر بخوانید :

اگر به دنبال مکمل بی سی دابل ای ایرانی هستید پیشنهاد ما "قرص بی سی ای ای سایتک" است.