مکمل کربوهیدرات 

نمایش 1 - 17 از 17 مورد
17 محصول وجود دارد.

مکمل کربوهیدرات چیست؟

مکمل کربوهیدرات یک مکمل ورزشی جهت افزایش حجم و وزن است اما خود کربوهیدرات نوعی درشت مغذی است که در برخی غذاها و نوشیدنی‌ها وجود دارد. بدن ما برای سالم ماندن به این درشت مغذی‌ها نیاز دارد. سیستم گوارشی بدن کربوهیدرات‌ها را به گلوکز یا قند خون تجزیه می‌کند. گلوکز وارد جریان خون شده و از آن به عنوان سوخت استفاده می‌شود.

میزان کربوهیدرات مصرفی بر قند خون تأثیر می‌گذارد. مصرف مقدار زیادی کربوهیدرات می‌تواند سطح قند خون را افزایش دهد. قند خون بالا (هایپرگلیسمی) می‌تواند شما را در معرض خطر دیابت قرار دهد. از طرفی برخی از افراد که کربوهیدرات کافی مصرف نمی‌کنند، قند خون پایینی دارند.

کربوهیدرات پیچیده موجود در میوه‌ها، سبزی‌ها و غلات سبوس دار کمتر از کربوهیدرات‌های ساده باعث افزایش قند خون می‌شوند. رژیم‌های کم کربوهیدرات معمولاً برای کاهش و کنترل وزن توصیه می‌شوند لذا افراد معمولاً از قرص کربوهیدرات برای چاقی و مکمل کربوهیدرات برای حجم استفاده می‌کنند.

قبل از خرید کربوهیدارت شما می توانید لیست قیمت کربوهیدرات اصل و قیمت کربوهیدرات داروخانه را در بالای همین صفحه مشاهده نمایید.

انواع کربوهیدرات

انواع مختلفی از این درشت مغذی‌ها وجود دارد که به دلیل ساختار شیمیایی متفاوت سریع یا کندتر تجزیه می‌شود. در ادامه انواع کربوهیدارت را معرفی و توضیح مختصری در مورد هر کدام داده شده است.

1. کربوهیدرات ساده:

کربوهیدرات‌های ساده قندهایی هستند که به سرعت توسط بدن تجزیه می‌شوند بنابراین سطح قند خون را به سرعت بالا می‌برند. این ترکیبات شامل قندهای موجود در خوراکی‌هایی مانند قند سفره، عسل، لبنیات، میوه و آب میوه هستند.

2. کربوهیدرات پیچیده:

این ترکیبات که معمولاً شامل نشاسته‌ها هستند کندتر از کربوهیدرات‌های ساده تجزیه می‌شوند و سطح قند خون را با سرعت کمتری افزایش می‌دهند. محصولات غلات مانند نان، کراکر، ماکارونی و برنج برخی از این ترکیبات هستند.

همچنین برخی از سبزی‌ها، ذرت، نخود فرنگی، سیب زمینی سفید و شیرین و کدو تنبل، سرشار از نشاسته هستند. کربوهیدرات‌های پیچیده را می‌توان به کربوهیدرات‌های تصفیه شده و غلات کامل تقسیم کرد.

توجه داشته باشید که خوردن نشاسته بسیار تصفیه شده مانند نان سفید معمولاً منجر به افزایش شدید سطح قند خون می‌شود. غذاهای سبوس دار که فیبر بیشتری دارند با کاهش سرعت هضم غذا، قند خون را به تدریج افزایش می‌دهند.

بهترین رژیم چاقی

آیا رژیم غذایی کم کربوهیدرات یا فاقد کربوهیدرات سالم است؟

برخی از افراد برای تسریع کاهش وزن مصرف کربوهیدرات را کاهش می‌دهند. از رژیم‌های معروف کم کربوهیدرات می‌توان به رژیم‌های کتوژنیک (کتو) اشاره کرد. برخی پزشکان رژیم کتو را برای بیماری صرع و سایر شرایط پزشکی توصیه می‌کنند.

لازم به ذکر است که رعایت محدودیت‌های شدید غذایی در طولانی مدت دشوار است. از طرفی برخی از رژیم‌های غذایی با کربوهیدرات محدود حاوی مقادیر زیادی چربی و روغن حیوانی هستند. این غذاها می‌توانند خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را افزایش دهند.

متخصصان هنوز مطمئن نیستند که رژیم غذایی کم کربوهیدرات یا فاقد کربوهیدرات سالم است؛ بنابراین قبل از استفاده از هر نوع رژیم غذایی حتماً با پزشک خود صحبت کنید.

لیست کربوهیدرات‌ها (مواد غذایی شامل کربوهیدارت)

منابع غذایی غنی از کربوهیدرات شامل غلات، محصولات ریشه یا غده‌ها، شکر، حبوبات و سبزی‌ها، میوه‌ها و محصولات شیر است. غلات و سبزی‌هایی مانند برنج، گندم، ذرت، جو، سیب زمینی و سیب زمینی شیرین سرشار از نشاسته هستند.

آجیل، حبوبات، غلات و غلات کامل حاوی مقادیر قابل توجهی فیبر غذایی هستند که نوعی کربوهیدرات محسوب می‌شود.

 پروتئین‌ها و کربوهیدرات‌ها

پروتئین‌ و کربوهیدرات و چربی‌ها درشت مغذی‌هایی هستند که منابع اصلی رژیم غذایی ما را تشکیل می‌دهند. این ترکیبات در قالب مواد خوراکی مختلف وارد بدن ما می‌شوند و برای تولید انرژی، رشد و ریکاوری و تأمین ذخایر انرژی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

برای حفظ سلامتی به‌طور روزانه باید مقدار مشخصی از این درشت مغذی‌ها از طریق رژیم غذایی تأمین شوند در غیر این صورت منجر به عوارض متعدد از جمله سوء تغذیه خواهد شد.

قرص کربوهیدرات برای چاقی

یکی از راه‌های ساده‌ای که متخصصان تغذیه جهت افزایش وزن به افراد لاغر توصیه می‌کنند این است که کربوهیدرات مصرفی خود را افزایش دهند زیرا معمولاً از قرص کربوهیدرات برای چاقی استفاده می‌کنند.

شما می‌توانید برای افزایش وزن به راحتی درصد این درشت مغذی را از طریق افزودن نان و برنج به رژیم غذایی خودتان افزایش دهید یا از مکمل‌های چاقی استفاده کنید که حاوی مقادیر قابل توجهی کربوهیدرات با کیفیت برای تولید کالری‌های اضافی هستند؛ بنابراین می‌توانید بعد از بررسی قیمت پودر کربوهیدرات برای چاقی و قیمت کربوهیدرات اصل اقدام به خرید کربوهیدارت مورد نیاز خود نمایید.

مقدار توصیه شده روزانه برای کربوهیدرات‌ها چقدر است؟

مقدار توصیه شده روزانه مشخصی برای این درشت مغذی‌ها وجود ندارد. سن، جنسیت، شرایط پزشکی و سطح فعالیت بدنی در تعیین مقدار کربوهیدرات مورد نیاز تأثیرگذار است. کاهش و تنظیم مقدار مصرف این ترکیبات به افراد دیابتی کمک می‌کند تا قند خون خود را کنترل کنند.

طبق توصیه‌های سازمان بهداشت جهانی (WHO)، دریافت کربوهیدرات روزانه باید به اندازه‌ای باشد که 55 تا 75 درصد کل انرژی مورد نیاز بدن را تأمین کند. پروتئین‌ها باید 10 تا 15 درصد و چربی‌ها باید 15 تا 30 درصد کل انرژی روزانه را تأمین کنند. این نیاز را می‌توان با مصرف روزانه حداقل 400 گرم سبزی‌ و میوه و 30 گرم حبوبات، مغزها و دانه‌ها تأمین کرد.

بر اساس یک استاندارد جهانی جهت حفظ سلامتی توصیه می‌شود که:

 • نیمی از بشقاب خود را با میوه و سبزی‌ها پر کنید.
 • یک چهارم بشقاب شما با غلات کامل به عنوان منابع کربوهیدرات پر شود.
 • یک چهارم بشقاب غذای خود را با پروتئین (گوشت، ماهی، لوبیا، تخم مرغ یا لبنیات) پر کنید.

فواید مکمل کربوهیدرات

فواید کربوهیدرات

مصرف مکمل کربوهیدرات فواید بسیاری دارد. از اینرو این مکمل مصارف مختلفی دارد از جمله مکمل کربوهیدارت برای حجم، مکمل کربوهیدارت برای تولید انرژِی، مکمل کربوهیدارت برای کنترل وزن، مکمل کربوهیدرات برای سلامت قلب و بهبود هضم که در ادامه به بررسی هر کدام پرداخته شده است.

 • مکمل کربوهیدرات برای حجم

داشتن اندامی ورزیده و عضله‌ای آرزوی خیلی از افراد به خصوص آقایان است. اگر بخواهیم فقط یکی از فواید مکمل کربوهیدرات را شرح دهیم، می‌توانیم به مکمل کربوهیدرات برای حجم اشاره کنیم.

شاید بنابر باور عموم مردم از قرص کربوهیدرات برای چاقی بتوان فقط استفاده کرد اما درست نیست زیرا بسیاری از ورزشکاران و بدنسازان از مکمل کربوهیدرات برای حجم نیز استفاده می‌کنند.

مصرف مکمل کربوهیدرات باعث افزایش وزن و حجم شده و انرژی و استفامت بدنی فرد ورزشکار را نیز افزایش می‌دهد بنابراین گزینه بسیاری خوبی به خصوص برای افرادی است که تمایل به افزایش وزن و حجم به طور همزمان را دارند.

فقط دقت داشته باشید که قبل از خرید این محصول قیمت کربوهیدرات داروخانه را بررسی کرده تا از قیمت کربوهیدرات اصل مطلع شوید تا گرفتار عوارض مکمل فیک نشوید.

 • تولید انرژی

کربوهیدرات ها منبع اصلی سوخت بدن ما هستند. وقتی غذا می‌خورید، بدن قند و نشاسته را تجزیه کرده و جذب می‌کند. بدن ما برای تولید انرژی جهت انجام همه کارها، از تنفس گرفته تا تمرین با وزنه، به گلوکز نیاز دارد. علاوه بر این، مغز نیز برای عملکرد مناسب به گلوکز نیاز دارد.

اگر کربوهیدرات کافی دریافت نکنید دچار ضعف و بی حالی می‌شوید و حتی برای کارهای ساده نیز تمرکز نخواهید داشت. لذا پس از بررسی قیمت کربوهیدرات اصل و عوارض مکمل کربوهیدرات اقدام به خرید آن جهت تأمین انرژی بیشتر از طریق داروخانه داروبوم نمایید.

 • کنترل وزن

کربوهیدرات ها اغلب به عنوان مقصر اصلی افزایش وزن شناخته می‌شوند و افراد از قرص کربوهیدرات برای چاقی استفاده می‌کنند، اما حقیقت این است که برای کنترل وزن سالم بسیار مهم هستند.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها توصیه می‌کند از هر 1000 کالری که روزانه مصرف می‌کنید، 14 گرم فیبر باشد. تنها منابع فیبر موجود در رژیم غذایی کربوهیدرات‌ها هستند بنابراین دریافت فیبر غذایی کافی در یک رژیم کم کربوهیدرات تقریباً غیرممکن است.

غذاهای غنی از فیبر به حجم رژیم غذایی شما می‌افزایند و باعث می‌شوند با سرعت بیشتری احساس سیری کنید و شما را برای مدت بیشتری سیر نگه می‌دارند. غذاهای دارای فیبر بالا معمولاً کالری کمی دارند، بنابراین دریافت فیبر در رژیم غذایی می‌تواند مانند یک قرص لاغری به کاهش وزن کمک کند.

 • سلامت قلب

فیبر غذایی مانع از تجمع کلسترول در رگ‌ها و ایجاد انسدادهای خطرناک می‌شود که گاهی می‌تواند منجر به حمله قلبی یا سکته شود. خوردن غذاهای حاوی غلات سبوس دار، میوه‌های تازه، سبزی‌ها، گندم کامل، جو دوسر، سبوس و کینوا فیبرهای ارزشمندی را تأمین می‌کنند که می‌تواند از قلب شما محافظت کند.

برای حفظ سلامتی از مصرف کربوهیدرات‌های ساده مانند کیک، کلوچه، محصولات تهیه شده با آرد سفید و غذاهای فرآوری شده که به طور کلی حاوی فیبر کم و چربی و قند اضافه هستند، خودداری کنید.

 • بهبود هضم

دریافت کافی کربوهیدرات غنی از فیبر می‌تواند از مشکلات گوارشی مانند یبوست و سوء هاضمه جلوگیری کند. فیبر نامحلول، نوعی فیبر است که در هنگام هضم تجزیه نمی‌شود. فیبر نامحلول غذاهای مصرف شده دیگر را در امتداد دستگاه گوارش شما هل می‌دهد و روند هضم را تسریع می‌کند.

همچنین به میزان عمده‌ای به حجم مدفوع شما می‌افزاید و دفع را آسان می‌کند. بدون دریافت مقدار کافی کربوهیدرات، ممکن است فیبر کافی برای منظم نگه داشتن سیستم گوارشی دریافت نکنید.

عوارض مکمل کربوهیدرات

مصرف مکمل کربوهیدرات علاوه بر فواید مناسبی که دارد مصرف بیش از حد و غیر اصولی آن عوارضی هم دارد. از عوارض مکمل کربوهیدارت به افزایش وزن نامناسب و افزایش کلسترول بد می توان اشاره کرد که در ادامه بیان شده است.

 • افزایش وزن

وقتی کربوهیدرات به گلوکز تجزیه می‌شود بدن برای استفاده از آن به انسولین نیاز دارد. انسولین مقدار اضافی گلوکز موجود در جریان خون را به چربی تبدیل می‌کند؛ بنابراین اگر مقدار زیادی کربوهیدرات مصرف کنید منجر به افزایش وزن خواهد شد.

بنابراین مصرف مقدار مناسب کربوهیدرات و دریافت کالری متعادل برای جلوگیری از افزایش وزن بسیار مهم است. میزان کالری مورد نیاز روزانه از فردی به فرد دیگر متفاوت است و پزشک و متخصص تغذیه می‌توانند در تعیین سطح مناسب به شما کمک کند.

همان ‌طور که در بخش‌های بالاتر گفته شده افزایش وزن نمی‌تواند به عنوان عوارض مکمل کربوهیدرات شناخته شود زیرا بسیاری از افراد از قرص کربوهیدرات برای چاقی نیز استفاده می‌کنند.

 • افزایش کلسترول

از دیگر عوارض مکمل کربوهیدرات می‌توان به افزایش کلسترول اشاره کرد، در حالی که اغلب رژیم‌های غذایی پرچرب با سطوح کلسترول ناسالم مرتبط هستند، علت اصلی کلسترول بالا در هر نوع رژیم غذایی مصرف بیش از حد کالری است.

داشتن یک رژیم غذایی با کالری بالا که کربوهیدرات یا چربی آن زیاد است، منجر به ذخیره چربی اضافی در بدن و همچنین افزایش سطح‌تری گلیسیرید و کلسترول خون می‌شود؛ بنابراین در مصرف این مکمل ها دقت کنید.

بهترین مکمل کربوهیدرات

معرفی بهترین مکمل کربوهیدرات

انتخاب بهترین برندهای کربوهیدرات برای دریافت نتیجه بهتر مهم است. گاه ممکن است برندهای ناآشنا با قیمت های مناسبتری مشاهده کنید اما این محصولات دارای اعتبار نیستند و ممکن است مصرف این مکمل ها، عوارض زیادی را در پی داشته باشد. در ادامه تعدادی از بهترین مکمل کربوهیدارت به همراه مزایا و ویژگی های بارزشان معرفی شده اند.

 • مکمل کربوهیدرات ژن استار

این مکمل ساخت کشور ایران بوده و بسیار گزینه‌ای مناسبی جهت افزایش وزن و حجم می‌باشد. از دیگر فواید این مکمل می‌توان به افزایش انرژی و سرعت ریکاوری، افزایش تمرکز در تمرین، حجم دهی به عضلات و آب رسانی به بدن اشاره کرد.

بیشتر بخوانید :

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص قیمت کربوهیدرات داروخانه وارد لینک "مکمل کربوهیدرات ژن استار" شوید.

 • مکمل کربوهیدارت دوبیس (پودر کربو انرژی بوستر دوبیس)

پودر مکمل کربوهیدرات دوبیس محصول شرکت دوبیس ساخت ایران است و به عنوان یک برند محبوب و پرفروش در شرکت شناخته می‌شود. این مکمل به بازسازی ذخایر گلیکوژن کمک کرده و از افت قند خون پیشگیری کرده و افزایش استقامت و ریکاوری بدن را به همراه دارد.

بیشتر بخوانید :

برای بررسی قیمت کربوهیدرات اصل و فواید و عوارض مکمل کربوهیدرات محصول "پودر کربو دوبیس" را مطالعه کنید.

 • پودر کربو هیدرات 100% نوتریمد

پودر کربوهیدرات نوتریمد علاوه بر افزایش وزن و حجم بدن به جلوگیری از دهیدراته شدن سلول‌ها و تحریک ساخت پروتئین در عضلات کمک کرده و فرد را برای رسیدن به بدنی عضلانی و حجیم‌تر نزدیک می‌کند.

به علاوه مصرف پودر کربو نوتریمد باعث افزایش تولید انسولین در بدن می‌شود. این هورمون سنتز پروتئین در ماهیچه را تحریک می‌کند، فرآیندی که باعث تولید و ترمیم عضلات می‌شود.

.