مکمل گلوتامین 

در هر صفحه
نمایش 1 - 24 از 36 مورد
36 محصول وجود دارد.

گلوتامین از چه چیزی تشکیل شده است؟

گلوتامین یا ال گلوتامین فراوان‌ترین اسید آمینه در جریان خون است و به عنوان یک آمینو اسید ضروری مشروط شناخته می‌شود زیرا بدن ما از آن به مقدار زیاد استفاده می‌کند. حدود 60 درصد عضله اسکلتی بدن از گلوتامین تشکیل شده است.

این آمینو اسید هم در پروتئین‌های حیوانی و هم در گیاهان یافت می‌شود و به صورت مکمل نیز موجود است. کپسول گلوتامین به عنوان یک مکمل ورزشی می‌تواند به سنتز پروتئین کمک کرده و به حفظ تعادل طبیعی سطح PH بدن کمک کند.

گلوتامین در فرمولاسیون مکمل‌های کازئین و پروتئین آب پنیر به مقدار زیاد مورد استفاده قرار می‌گیرد. از آنجایی که اکثر افراد از طریق رژیم غذای خود گلوتامین کافی را دریافت نمی‌کنند مصرف مکمل می‌تواند راهی مناسب برای جبران کمبود این آمینواسید مفید باشد.

مصرف مکمل همچنین برای تقویت سیستم ایمنی و بهبود توانایی بدن در مبارزه با عفونت و بیماری‌ها توصیه می‌شود. در حقیقت گلوتامین یک مکمل عالی برای بسیاری از بیماران است. بر اساس مطالعه‌ای که در مجله پزشکی Critical Care منتشر شده، تغذیه تزریقی همراه با گلوتامین با کاهش قابل توجه مرگ و میر در بیمارستان و مدت زمان بستری همراه بوده است.

بیشتر بخوانید :

برای خرید و کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مکمل‌های آمینو اسید صفحه " خرید مکمل آمینو اسید " بررسی شود.

ال گلوتامین چیست؟

ال گلوتامین از ترکیب گلوتامات و آمونیاک در بدن سنتز می‌شود و یکی از آمینو اسیدهای بسیار مهم برای حفظ توده عضلانی است. این آمینو اسید در طول دوره‌های تمرینات بدنی سنگین یا بیماری‌های مختلف می‌تواند از تحلیل عضلات جلوگیری کند.

ال گلوتامین یکی از دو فرم این اسید آمینه است. ال گلوتامین که به طور عمده در عضلات تولید می‌شود، در بسیاری از فرآیندهای بیولوژیکی از جمله سنتز پروتئین، تنظیم عملکرد کلیه و ایمنی و نگهداری و ترمیم بافت‌های روده نقشی اساسی دارد. به نظر می‌رسد که همتای آن یعنی دی - گلوتامین عملکرد قابل توجهی در بدن انسان نداشته باشد.

همچنین این ماده به عنوان منبع سوخت ثانویه برای انرژی سلولی عمل می‌کند و به سنتز ترکیبات مهم دیگر از جمله عناصر سازنده DNA کمک می‌کند. اعتقاد بر این است که با تکمیل ذخایر طبیعی گلوتامین در بدن می‌توان بسیاری از این عملکردهای بیولوژیک را تقویت کرد.

از فواید گلوتامین می‌توان به ساخت توده عضلانی و افزایش سرعت ریکاوری توسط ورزشکاران و بدنسازان اشاره کرد همچنین گلوتامین برای بانوان و هم آقایان توصیه می‌گردد برای برخورداری از فواید این مکمل فقط کافیست از طریق داروخانه آنلاین اقدام نمایید.

فواید گلوتامین

فواید گلوتامین در سلامتی بدن

گلوتامین فراوان‌ترین اسید آمینه در بدن است و بیش از هر اسید آمینه دیگری در فرآیندهای متابولیک نقش دارد. هنگامی که بدن به منبع گلوکز دسترسی ندارد، گلوتامین را به گلوکز تبدیل می‌کند. این آمینو اسید به عنوان منبع سوخت برای سلول‌های روده عمل می‌کند.

اهمیت این فرآیند آنقدر زیاد است بدون آن سلول‌های روده از بین می‌روند. مصرف قرص گلوتامین همچنین برای عملکرد سلول‌های سفید و در نتیجه سلامت سیستم ایمنی بدن مهم است.

در تحقیقات حیوانی، گلوتامین اثرات ضد التهابی نشان داده است. این آمینو اسید به طور طبیعی در غذاهای مملو از پروتئین مانند گوشت، ماهی، لوبیا و محصولات لبنی یافت می‌شود.

نقش‌های اثبات شده این آمینو اسید شامل حفظ یکپارچگی مخاط روده با عملکرد به عنوان منبع انرژی و جلوگیری از انتقال باکتری‌ها از روده به جریان خون، منبع سوخت اصلی برای سلول‌های سیستم ایمنی بدن و بهبود تعادل نیتروژن در زمان استرس است.

تاثیر گلوتامین در انواع بیماری‌ها

در افراد سالم، تقریباً تمام بافت‌های بدن گلوتامین را سنتز می‌کنند. با این حال، در افراد تحت فشار متابولیک، تقاضا برای این اسید آمینه افزایش می‌یابد. افرادی با بیماری حاد یا مزمن روده، سوختگی، تروما، عفونت خون یا اختلالات ایمنی به طور موقت نیاز متابولیکی بیشتری به گلوتامین دارند. همچنین می‌توان از انواع ویتامین و مولتی ویتامین های حاوی ویتامین C برای بهبود سریعتر زخم و مشکلات پوستی استفاده کرد.

فعالیت‌های بدنی شدید نیز، نیاز به این اسید آمینه را افزایش می‌دهد. در این شرایط با تجویز پزشک یا متخصص تغذیه می‌توان از مکمل‌های گلوتامین استفاده کرد.

شواهد نشان می‌دهد که کپسول گلوتامین ممکن است در شرایط زیر مفید باشند:

 • بیماری کرون:

تحقیقات نشان داده است که بیماران مبتلا به کرون از گلوتامین خوراکی به ویژه در جلوگیری از نفوذ پذیری روده در ارتباط با مصرف ایندومتاسین سود می‌برند.

 • بیماری سلیاک:

مطالعات در حال انجام در مورد بیماری سلیاک فعال نشان داده است که گلوتامین برای این بیماران مفید است زیرا این افراد اغلب پروتئین از دست می‌دهند.

 • سندرم روده کوتاه:

مطالعات افزایش جذب مواد مغذی در این بیماران را با تجویز گلوتامین و هورمون رشد نشان داده‌اند. این آمینو اسید ممکن است علائم اسهال را در بیماران مبتلا به سندرم روده کوتاه کاهش دهد زیرا به جذب مجدد سدیم و آب کمک می‌کند.

 • سرطان:

برخی از بیماران سرطانی که شیمی درمانی می‌کنند، هنگام استفاده از گلوتامین خوراکی به عنوان دهانشویه، کاهش التهاب مخاط را نشان داده‌اند.

 • ورم معده:

ورم معده اصطلاح وسیعی برای التهاب مخاط معده است. عوامل زیادی در ایجاد این بیماری نقش دارند و در بعضی موارد ممکن است منجر به زخم معده شود. استفاده از مکمل گوارش برای بهبود هضم و دفع پیشنهاد می‌شود. همچنین، مشخص شده است که این اسید آمینه جریان خون را در معده افزایش می‌دهد، در نتیجه به روند بهبود کمک می‌کند.

 • بیماری مزمن / جراحی:

بیماران در بخش‌های مراقبت ویژه جراحی ممکن است دچار مشکلات گوارشی مرتبط با کمبود گلوتامین شوند. این آمینو اسید (غالباً با سایر مواد مغذی ترکیب می‌شود) همچنین می‌تواند به عنوان یک مکمل غذایی برای افرادی که تحت جراحی بزرگ قرار می‌گیرند، مفید باشد.

زمان مصرف گلوتامین

بهتر است زمان مصرف گلوتامین را بعد از خرید این مکمل از مربی ورزشی خود بپرسید و محصول را درست و به موقع مصرف کنید. اما در ادامه نحوه مصرف گلوتامین به صورت عمومی بیان شده است.

 • روزهای تمرین: دوز اولیه روزانه 5 گرم (2 قاشق چای خوری) بعد از تمرین است. همچنین می‌توانید یک دوز 5 گرمی دیگر را نیز قبل از خواب مصرف کنید.
 • روزهای غیر تمرین: می‌توانید کمی استراحت کنید یا دوز منظم خود را ادامه دهید. آخرین دوز باید قبل از خواب مصرف شود و بیش از دوز توصیه شده از مکمل استفاده نکنید.

مکمل گلوتامین مناسب زنان

گلوتامین برای بانوان

امکان مصرف گلوتامین برای بانوان وجود دارد و یکی از مکمل‌هایی است که هم توسط خانم‌ها و هم آقایان مورد استفاده است و فقط در دوزهای مصرفی آن تفاوت وجود دارد. گلوتامین برای بانوان تناسب اندام و کاهش وزن بدون عضله سازی را در پی خواهد داشت. خانم ها می توانند با مصرف این مکمل کاهش وزن پیدا کنند ولی عضلاتشان را حفظ نمایند. همچنین مصرف گلوتامین برای بانوان ریکاوری آسان و سریع را به همراه دارد.

عوارض گلوتامین

مصرف خوراکی این اسید آمینه با دوز حداکثر 40 گرم در روز برای اکثر بزرگسالان به احتمال زیاد ایمن است. عوارض گلوتامین به طور کلی خفیف است و ممکن است شامل سرگیجه، دل درد و معده درد باشد.

به عنوان یک آمینو اسید طبیعی، تصور می‌شود که گلوتامین در دوزهای توصیه شده یک مکمل بی‌خطر است. با این حال، کسانی که نسبت به مونو سدیم گلوتامات حساسیت زیادی دارند، باید با احتیاط از این مکمل استفاده کنند، زیرا این آمینو اسید در بدن به گلوتامات متابولیزه می‌کند.

از دیگر عوارض گلوتامین می توان گفت از آنجا که بسیاری از داروهای ضد صرع با مهار تحریک گلوتامات در مغز کار می‌کنند، دوزهای بالای این آمینو اسید ممکن است این داروها را تحت تأثیر قرار دهد و برای مبتلایان به صرع خطر ایجاد کند.

تحقیقات پیرو عوارض گلوتامین نشان داده است دوزهای بالای قرص گلوتامین ممکن است باعث بروز مانیا در افرادی شود که قبلاً به اختلال دو قطبی مبتلا نبودند. حداکثر دوزهای ایمن برای کودکان خردسال، زنان باردار یا شیرده یا کسانی که بیماری شدید کبدی یا کلیوی دارند مشخص نشده است.

در صورت استفاده از داروهایی مانند کاربامازپین، فنوباربیتال، فنی توئین (دیلانتین)، پریمیدونو والپروئیک اسید، فقط تحت نظارت پزشک می‌توانید از این ترکیب استفاده کنید.

استفاده گلوتامین در رژیم‌های غذایی با محدودیت پروتئین (به عنوان مثال در مرحله نهایی بیماری‌های کبدی یا کلیوی) توصیه نمی‌شود.

انواع گلوتامین

انواع گلوتامین و ال گلوتامین در حال حاضر به اشکال مختلف از جمله پودر، قرص و کپسول در داروخانه موجود هستند. همچنین انواع گلوتامین در برندهای خارجی و ایرانی وجود دارد.

از انواع گلوتامین خارجی می توان به پودر گلوتامین اپتیموم نوتریشن، پودر گلوتامین اکسپلود الیمپ، پودر گلوتامین DNA بی اس ان، پودر گلوتامین بست بی پی آی، پودر ال گلوتامین ماسل گلد اشاره کرد.

از انواع گلوتامین ایرانی نیز می توان به پودر ال گلوتامین اکستریم نوتریمد، پودر گلوتامین دوبیس، پودر ال گلوتامین ژن استار، پودر ال گلوتامین پی ان سی، پودر پیور پروتئین و گلوتامین کارن اشاره کرد. 

قبل از خرید ال گلوتامین از قیمت گلوتامین در داروخانه و زمان مصرف گلوتامین اطلاعات کسب کرده و سپس اقدام به خرید نمایید.

کپسول گلوتامین

کپسول گلوتامین نوعی مکمل غذایی است که برای راحتی مصرف در دوزهای مختلف تولید و به داروخانه عرضه شده است. در حال حاضر می توان گفت کپسول ال گلوتامین پی ان سی (کارن) یکی از تنها محصولات کپسول گلوتامین است. قیمت ال گلوتامین پی ان سی با توجه به اینکه تولید محصول داخل می باشد نسبتاً قیمت مناسبی دارد.

قیمت گلوتامین در داروخانه

قیمت گلوتامین در داروخانه بر اساس نوع برند و وزن بسته بندی در داروخانه متفاوت است و شما می‌تواند بر اساس مقدار مصرف و بودجه خودتان انواع برندهای ایرانی و خارجی مکمل بدنسازی را خریداری کنید. پودر گلوتامین اصل را همین حالا می‌توانید با خرید اینترنتی از داروخانه آنلاین داروبوم تهیه نمایید.

خرید مکمل گلوتامین

معرفی بهترین مکمل ال گلوتامین

بهترین مکمل ال گلوتامین باید بتواند از تحلیل رفتن عضله شما جلوگیری نماید. این مکمل ها انواع مختلفی دارند که شامل قرص گلوتامین، کپسول گلوتامین و پودر گلوتامین هستند. بی شک بهترین مکمل ال گلوتامین را می توانید از داروخانه ها تهیه کنید. داروخانه اینترنتی داروبوم انواع این مکمل ها را با بهترین قیمت و شرایط ارسال رایگان در سراسر ایران عرضه می کند.

 • پودر گلوتامین نوتریمد

این مکمل ساخت شرکت نوتریمد کشور ایران است و فواید آن شامل تأخیر در احساس خستگی بعد از تمرین، افزایش حجم بافت‌های عضلانی، تقویت سیستم ایمنی بدن، ترمیم بافت‌های عضلانی و ریکاوری اشاره کرد.

به طور کلی با مصرف این مکمل خستگی ناشی از انجام فعالیت‌های شدید ورزشی کاهش یافته و استقامت بدن را افزایش می‌دهد. تاکنون گزارشی مبنی بر عوارض گلوتامین مشاهده نشده فقط قبل از خرید این مکمل از قیمت گلوتامین در داروخانه مطلع شده و سپس اقدام به خرید کنید.

بیشتر بخوانید :

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص زمان مصرف گلوتامین صفحه "گلوتامین نوتریمد" را بررسی کنید.

 • پودر گلوتامین پیور 100 درصد دوبیس

از خواص گلوتامین دوبیس ایرانی می‌توان مواردی همچون بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن، کاهش زمان ریکاوری عضلات و افزایش ترشح هورمون رشد در بدن نام برد. گلوتامین قیمت زیادی ندارد و قابل استفاده برای تمامی افراد بالاتر از 18 سال می‌باشد.

بیشتر بخوانید :

افرادی که به دنبال گلوتامین ایرانی هستند "پودر گلوتامین دوبیس" را بررسی کنند.

 • پودر ال گلوتامین ژن استار

مصرف مکمل ال گلوتامین ژن استار باعث می‌شود دوره ریکاوری با کمک به ترمیم سریع‌تر ماهیچه‌ها کوتاه‌تر شود و این امر تأثیر مثبتی بر برنامه تمرینات ورزشکار خواهد گذاشت علاوه بر این افزایش تمرکز در تمرین، تقویت عضلات خشک و آب رسانی به بدن از دیگر فواید این محصول است.