ناخن 

ناخن

ناخن‌ها می‌توانند حقایق زیادی را در ارتباط با سلامتی شما برملا کنند. ناخن‌ها بیش از یک سطح برای رنگ‌آمیزی هستند! آن‌ها از انگشتان شما محافظت می‌کنند، کمک می‌کنند که به‌راحتی اشیاء را در دست بگیرید و بتوانید خود را بخارانید! مراقبت ناخن و داشتن ناخن‌های سالم ، می‌تواند به زیباتر دیده شدن دست‌ها کمک کرده و توانایی شما را در انجام فعالیت‌هایی چون ت...

ناخن‌ها می‌توانند حقایق زیادی را در ارتباط با سلامتی شما برملا کنند. ناخن‌ها بیش از یک سطح برای رنگ‌آمیزی هستند! آن‌ها از انگشتان شما محافظت می‌کنند، کمک می‌کنند که به‌راحتی اشیاء را در دست بگیرید و بتوانید خود را بخارانید! مراقبت ناخن و داشتن ناخن‌های سالم ، می‌تواند به زیباتر دیده شدن دست‌ها کمک کرده و توانایی شما را در انجام فعالیت‌هایی چون تایپ کردن، نواختن موسیقی و یا انجام کارهای روزانه بهبود بخشد. پیروی از روش‌های مراقبت ناخن از شکنندگی ناخن‌ها جلوگیری کرده و به آن‌ها کمک می‌کند تا سالم‌تر و بلندتر دیده شوند.

برای مراقبت از ناخن های خود می‌توانید از محصولات مراقبت از ناخن استفاده کنید تا به طور موضعی از آنها محافظت کنید. این نوع از محصولات، سرعت رشد ناخن‌ها را افزایش نمی‌دهند، اما در حفظ ساختار و سلامت ظاهری ناخن‌ها مؤثرند. همچنین مکمل‌های پوست مو ناخن ، مواد مغذی مورد نیاز برای رشد و سلامت ناخن‌ها را تأمین می‌کند. بستر ناخن به‌طور دائمی بافت ناخن تازه ایجاد می‌کند و مصرف کافی ویتامین، مواد معدنی و مواد مغذی به رشد، سلامت و افزایش استحکام ناخن‌های جدید کمک می‌کند. هرگونه تغییر در ظاهر، بافت یا شکل ناخن‌ها می‌تواند نشان‌دهنده کمبود مواد مغذی باشد.

برای مراقبت ناخن بیوتین مصرف کنید

بیوتین یک ویتامین از گروه B است که همچنین تحت عنوان ویتامین B7، کو آنزیم R و ویتامین H نیز شناخته می‌شود. این ویتامین باعث رشد سلول‌های سالم و کمک به متابولیسم آمینواسیدهای پروتئینی می‌شود که برای رشد ناخن‌ها ضروری است. مواد غذایی و مکمل‌های غنی از بیوتین به تقویت ناخن‌های شکننده کمک می‌کنند. بیوتین بیشتر در گوشت‌های اندام‌هایی چون کبد متمرکز است، اما همچنین می‌توانید از طریق مصرف زرده تخم‌مرغ، محصولات لبنی، مخمر، ماهی قزل‌آلا، آووکادو، سیب‌زمینی شیرین، آجیل، دانه و حتی گل‌کلم نیز آن را مصرف کنید. درصورتی‌که از مصرف میزان کافی بیوتین در رژیم غذایی خود مطمئن نیستید جهت مراقبت ناخن از مکمل‌های پوست مو ناخن استفاده کنید.

برای مراقبت ناخن از سایر ویتامین‌های B نیز استفاده کنید

دیگر ویتامین‌های B نیز برای سلامتی ناخن‌ها اهمیت دارند. ویتامین B12 نقش مهمی در جذب آهن و همچنین رشد و تکثیر گلبول‌های قرمز دارد. هردوی آهن و B12 برای نگه‌داشتن ناخن قوی و سالم ضروری هستند. به همین ترتیب، فولات و یا ویتامین B9 نیز به دلیل مشارکت در تشکیل سلول‌های قرمز خون و رشد سلول‌های جدید، برای رشد ناخن و سلامت آن‌ها اهمیت دارد. کمبود فولات می‌تواند باعث تغییر رنگ ناخن‌ها و همچنین شکنندگی آن‌ها شود. برای پیشگیری از کمبود این دو ویتامین، بزرگسالان نیاز به 2.4 میکروگرم ویتامین B12 و 400 میکروگرم فولات در روز دارند، گرچه زنان باردار بیشتر خواهد بود.

فولات را می‌توان در سبزیجات با برگ‌های سبز تیره، میوه‌های مرکبات، لوبیا، نخودفرنگی، عدس، آجیل و آوکادو یافت. از سوی دیگر، B12 عمدتاً در غذاهای حیوانی مانند گوشت، مرغ، ماهی، تخم‌مرغ و لبنیات یافت می‌شود، گرچه می‌توانید هر دو ویتامین را از طریق یک مکمل پوست مو ناخن کامل دریافت نمایید.

برای مراقبت ناخن آهن فراموش نشود

آهن هسته اصلی گلبول‌های قرمز را تشکیل می‌دهد که اکسیژن را به ارگان‌ها و تمام سلول بدن و ازجمله ناخن‌هایتان منتقل می‌کند. بدون آهن، اکسیژن به اندازه کافی به سلول‌های شما نمی‌رسد. همان‌طور که اکسیژن برای ناخن‌های سالم مورد نیاز است، کمبود آهن یا کم خونی می‌تواند به سلامت ناخن‌ها صدمه بزند؛ بنابراین برای مراقبت ناخن ، دریافت آهن مورد نیاز بدن ضروری است. برای دریافت آهن می‌توانید از گوشت گاو، مرغ، ماهی و تخم‌مرغ در رژیم غذایی خود استفاده کنید و همچنین غذاهای گیاهی مثل سبزیجات با برگ سبز تیره، بادام‌زمینی، دانه‌ها، لوبیا و سایر غذاهای غنی‌شده نیز نیاز شما را برطرف خواهند کرد. خوردن غذهای غنی از ویتامین C همراه با یک منبع غذایی دارای آهن، جذب آن را بهبود می‌بخشد. به‌عنوان‌مثال، خوردن پرتقال و توت‌فرنگی همراه با سالاد اسفناج یا لوبیا و دیگر غلات، جذب آهن بدن را افزایش می‌دهد. استفاده از یک مکمل پوست مو ناخن نیز نیاز روزانه شما را به آهن، کاملاً برطرف خواهد کرد.

برای مراقبت ناخن منیزیم استفاده کنید

منیزیم یک ماده معدنی است که در بیش از 300 واکنش در بدن شما شرکت می‌کند، ازجمله سنتز پروتئین که برای رشد ناخن‌ها ضروری است. ایجاد خطوط عمودی بر روی ناخن‌ها می‌تواند نشانه‌ای از کمبود منیزیم باشد. سازمان جهانی بهداشت (WHO)، گزارش می‌دهد که کمتر از 60 درصد جمعیت جهان از میزان کافی منیزیوم استفاده می‌کنند درحالی‌که این ماده معدنی برای مراقبت ناخن ضروری است. غلات کامل، به‌ویژه گندم کامل یک منبع غنی از منیزیم هستند. سبزیجات با برگ سبز تیره و همچنین بادام، بادام‌زمینی و لوبیا سیاه، نیز منابع خوبی از این ماده معدنی هستند. در یک مکمل تقویت ناخن مقدار کافی از منیزیوم وجود دارد.

برای مراقبت از ناخن پروتئین ضروری است

ناخن‌ها عمدتاً از یک پروتئین ساختاری به نام کراتین ساخته می‌شوند. این همان چیزی است که قدرت و انعطاف‌پذیری ناخن‌ها را تأمین می‌کند. همچنین ناخن‌های شما را در برابر هرگونه آسیب یا استرس محافظت می‌کند. نکته جالب توجه این است که بخشی از ناخن که می‌بینید، درواقع از جنس پروتئین کراتین است که یک بافت مرده محسوب می‌شود. دریافت پروتئین کافی از طریق رژیم غذایی برای افزایش تولید کراتین ضروری است و درنهایت باعث ایجاد ناخن‌های قوی می‌شود، درحالی‌که عدم دریافت میزان کافی پروتئین، باعث ضعف و شکنندگی ناخن‌ها می‌شود. برای سلامت پوست مو و ناخن می‌بایست مقدار کافی از پروتئین را از طریق رژیم غذایی و یا مصرف مکمل‌های مناسب، دریافت کنید. پروتئین را می‌توان در غذاهای حیوانی مانند گوشت، مرغ، ماهی، تخم‌مرغ و لبنیات و نیز غذاهای گیاهی مانند سویا، حبوبات، لوبیا، عدس، آجیل، دانه و غلات کامل یافت.

برای مراقبت ناخن اسیدهای چرب امگا 3 را فراموش نکنید

اسیدهای چرب امگا 3 می‌توانند باعث روغن‌کاری ناخن‌های شما شوند و آن‌ها را براق و زیبا نگه دارند. این اسیدهای چرب همچنین ممکن است التهاب را در بستر ناخن کاهش دهند و به تغذیه و سلامت سلول‌های تولیدکننده ناخن، کمک کند. کمبود اسید چرب امگا 3 منجر به ایجاد ناخن‌های شکننده و ناسالم می‌شود. ماهی‌های چرب مانند ماهی قزل‌آلا، ماهی خال‌مخالی، ماهی تن و ساردین حاوی مقدار بالایی از امگا -3 هستند. همچنین می‌توانید از طریق مصرف گردو، سویا، تخم‌مرغ، دانه‌های کتان و روغن کتان نیز، آن را دریافت کنید. مکمل‌های پوست مو و ناخن نیز اغلب حاوی این ماده تقویت‌کننده ناخن هستند.

ویتامین C نیز برای مراقبت از ناخن ضروری است

ویتامین C برای تولید پروتئین کلاژن که در شکل‌گیری، قدرت و یکپارچگی بسیاری از بافت‌ها و ازجمله پوست مو ناخن ضروری است، نقش اساسی دارد. کمبود ویتامین C می‌تواند به ناخن‌های شکننده و همچنین رشد ناخن آهسته منجر شود. ویتامین C یک ماده مغذی ضروری برای سلامت عمومی بدن است که توسط بدن شما تولید نمی‌شود. مرکبات مانند پرتقال، توت‌فرنگی و کیوی، بهترین منبع ویتامین C هستند، فلفل دلمه، سبزیجات سبزرنگ و گوجه‌فرنگی نیز ازنظر ویتامین سی غنی هستند، فلفل دلمه‌ای قرمز بیش از دو برابر فلفل دلمه‌ای نارنجی، حاوی این ویتامین می‌باشد. در مکمل‌های پوست مو ناخن نیز، حضور ویتامین C ضروری خواهد بود.

روی مهم‌ترین ماده در مراقبت ناخن است

روی در واکنش‌های بسیاری ازجمله رشد و تقسیم سلول‌ها در بدن مورد نیاز است. ناخن‌ها به‌وسیله یک نوع سلول موجود در بستر ناخن ساخته می‌شوند که به‌سرعت رشد می‌کند و تقسیم می‌شود. برای رشد و تقسیم این سلول‌ها، حضور زینک یا روی ضروری است. کمبود روی باعث ظهور لکه‌های سفیدرنگ بر روی ناخن‌ها شده و رشد و سلامت ناخن‌ها را با مشکل مواجه می‌کند. پروتئین‌های حیوانی مانند گوشت گاو، مرغ، ماهی و تخم‌مرغ منبع غنی از روی هستند. بااین‌حال، سویا، نخود سیاه، لوبیای سیاه، آجیل (مانند بادام و بادام‌زمینی) و دانه نیز حاوی مقدار مناسبی روی هستند. در همه مکمل‌های پوست مو ناخن ماده معدنی زینک به مقدار کافی حضور دارد.

بیشتر

زیر شاخه ‎ها