در هر صفحه
نمایش 1 - 24 از 208 مورد
208 محصول وجود دارد.

تعریف مواد معدنی چیست؟

مواد معدنی برای سلامتی ما بسیار حائز اهمیت هستند و همیشه باید مقدار مناسبی از آن‌ها را از طریق رژیم غذایی روزانه مصرف کنیم در غیر اینصورت مصرف مکمل‌ها پیشنهاد می‌گردد. مواد معدنی کاربردهای مختلفی در بدن دارند به عنوان مثال عملکرد استخوان‌ها، عضلات، قلب و مغز به این ریز مغذی‌ها وابسته است. این ترکیبات همچنین برای ساخت برخی از آنزیم‌ها و هورمون‌ها مورد نیاز هستند. اکثر افراد با مصرف طیف متنوعی از غذاها مقدار مواد معدنی مورد نیاز خود را دریافت می‌کنند. در برخی موارد نیز پزشک ممکن است یک مکمل معدنی را برای آن‌ها تجویز کند.

افرادی که دارای مشکلات سلامتی خاصی هستند یا از برخی داروها استفاده می‌کنند ممکن است نیاز به دریافت مقادیر کمتری از برخی مواد معدنی داشته باشند. به عنوان مثال، افراد مبتلا به بیماری مزمن کلیه باید غذاهای پر پتاسیم را محدود کنند.

انواع مواد معدنی

به طور کلی دو نوع ماده معدنی وجود دارد: ماکرو مینرال ها و میکرومینرال یا مواد معدنی کمیاب. بدن انسان به مقادیر بیشتری از ماکرو مینرال نیاز دارد. این عناصر شامل کلسیم، فسفر، منیزیم، سدیم، پتاسیم، کلرید و گوگرد هستند. در عوض ما برای سلامتی به مقدار کمی مواد معدنی کمیاب نیاز داریم. این عناصر شامل آهن، منگنز، مس، ید، روی، کبالت، فلوراید و سلنیوم هستند.

مواد معدنی و مواد آلی چیست؟

مواد شیمیایی به طور کلی به دو دسته آلی و معدنی دسته بندی می‌شوند. مواد آلی ترکیباتی هستند که توسط بدن موجودات زنده ساخته می‌شوند و ساختار اصلی آن‌ها از کربن تشکیل شده است. مواد معدنی ترکیباتی هستند که از طریق مواد غذایی تأمین می‌شوند و بدن موجود زنده قادر به ساخت آن‌ها نیست. این ترکیبات عملکردهای مختلفی در بدن دارند و برای حفظ سطح سلامتی باید به‌ طور متعادل هر دو دسته از این مواد شیمیایی را از طریق رژیم غذایی دریافت کرد.

مواد معدنی ضروری بدن

مواد معدنی عمده مورد نیاز برای سلامتی کدام‌اند؟

وجود برخی از مواد معدنی در بدن انسان ضروری است. این عناصر تضمین کننده سلامتی و عملکرد صحیح هرکدام از اعضای بدن و ارگان ها هستند. از مهم‌ترین مواد معدنی مورد نیاز انسان می‌توان به آهن، فسفر، سدیم، پتاسیم، کلسیم، منیزیم، روی، ید و مس اشاره کرد که در اکثر مکمل‌های غذایی وجود دارند.

بسیاری از بیماری هایی که انسان از دوران کودکی تا سالمندی به آن مبتلا می ود

مواد معدنی چه موادی هستند؟

تعریف مواد معدنی بسته به کاربرد این ترکیبات متفاوت است. مثلاً در صنایع، ترکیبات شیمیایی را مواد معدنی می‌نامند و طیف وسیعی از مواد طبیعی از شن و ماسه تا مواد معدنی کمیاب موجود در پوسته زمین را شامل می‌شوند. تعریف مواد معدنی از دیدگاه پزشکی متفاوت است و معمولاً آن‌ها را مینرال می‌نامند. مینرال ها اشاره به ریزمغذی‌های مختلفی دارد که معمولاً همراه با ویتامین‌ها برای حفظ یا بهبود سطح سلامتی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

مواد معدنی به دو دسته مغذی و غیر مغذی دسته بندی می‌شوند. بر این اساس آن‌ها کاربردهای متفاوتی دارند. گروه ترکیبات مغذی مد نظر ما شامل عناصر ضروری مانند کلسیم، آهن، مس، سلنیوم و غیره هستند که با عملکردهای مختلف در بدن به حفظ سلامتی کمک می‌کنند. این ترکیبات در صورتی که در حد متعادل دریافت نشوند به شکل مکمل غذایی دریافت می شوند.

لیست مواد معدنی مورد نیاز بدن

بدن همواره به مواد معدنی، مینرال، املاح و ترکیبات مغذی بسیاری نیاز دارد. عملکرد بهتر استخوان ها، عضلات، خون، تقویت حافظه، سلامت مغز، اعصاب و توان حرکتی همگی به میزان ویتامین ها و میکرو و ماکرو مینرالها بستگی دارد. بدن از بدو بوجود آمدنش در دوران جنینی تا سالمندی به این مواد نیازمند است سلامتی و نشاط خود را حفظ کند. املاح مورد نیاز بدن را می توان به این شرح ذکر نمود:

 •  آهن
 • کلسیم
 • فسفر
 • فلوراید
 •  کلرید
 •  منیزیم
 • پتاسیم
 • سدیم
 •  ید
 • منگنز
 • مولیبدن
 • کروم
 • سلنیوم
 • روی
 •  مس

مواد معدنی استخوان کدام‌اند؟

مهم‌ترین مواد معدنی موجود در استخوان‌ها شامل کلسیم، فسفر و منیزیم هستند. کمبود هریک از این مینرال ها می‌تواند سلامت بافت استخوانی را به خطر بیندازد. مهم‌ترین خطری که متوجه استخوان‌ها است کاهش سطح مینرال کلسیم می‌باشد که می‌تواند منجر به پوکی استخوان شود. برای پیشگیری از پوکی استخوان شما می‌توانید از انواع قرص کلسیم استفاده کنید.

کدام مینرال ها برای بدن مفید هستند؟

برای اینکه بدانیم کدام مینرال های برای بدن مفید است و از هرکدام آنها به چه نحو و چه میزان باید استفاده کرد بهتر است با مشاورین تغذیه، پزشک متخصص مشورت کنید. بدن انسان بنا بر معیارهای مختلفی چون سن، قد، وزن، جنس، میزان فعالیت روزانه و همچنین نمودار رشد و میزان سوخت و ساز بدن نیازهای متفاوتی خواهد داشت. انجام آزمایش های چکاب دوره ای برای اطلاع از میزان ویتامین ها و مواد ضروری بدن نیز مفید خواهد بود.

 • کلسیم

به ساخت و حفظ سلامت استخوان و دندان کمک می‌کند، آنزیم‌ها را در سراسر بدن فعال می‌کند و به تنظیم فشار خون کمک می‌کند. این مینرال برای انقباض عضلات، ارسال پیام به اعصاب و لخته شدن خون نیز مورد نیاز است.

 بیشتر بخوانید :

افرادی که به دنبال مکمل جهت بهبود سلامت استخوان و دندان هستند وارد صفحه مکمل های حاوی "کلسیم" شوید.

 • کروم

جزء میکرو مینرال هایی هستند که به حفظ سطح طبیعی قند خون کمک می‌کند و سلول‌ها را وادار می‌کند از قند خون انرژی تولید کنند.

 • مس

به سوخت و ساز، ساخت گلبول‌های قرمز خون، تنظیم انتقال دهنده‌های عصبی و جمع آوری رادیکال‌های آزاد کمک می‌کند.

 • آهن

به ساخت هموگلوبین (ماده شیمیایی حامل اکسیژن در گلبول‌های قرمز بدن) و میوگلوبین (پروتئینی در سلول‌های عضلانی) کمک می‌کند. آهن برای فعال سازی آنزیم‌های خاص و سنتز اسیدهای آمینه، کلاژن، انتقال دهنده‌های عصبی و هورمون‌ها ضروری است.

 • منیزیم

مانند کلسیم به حفظ سلامت استخوان‌ها و دندان‌ها کمک می‌کند. این مینرال همچنین برای تنظیم فشار خون، قند خون و انقباض عضلات ضروری است. منیزیم برای اعصاب جهت ارسال پیام، لخته شدن خون و عملکرد آنزیم‌ها مورد نیاز است.

بیشتر بخوانید :

اگر به دنبال سایر قرص های منیزیم هستید صفحه "قرص منیزیم" را بررسی کنید.

 • منگنز

مینرال دیگری است که به شکل گیری بافت استخوانی کمک می‌کند و برای متابولیسم اسیدهای آمینه، کلسترول و کربوهیدرات‌ها مورد نیاز است.

 • مولیبدن

چندین آنزیم فعال کننده سموم را تجزیه کرده و از تجمع سولفیت‌های مضر در بدن جلوگیری می‌کند. پتاسیم مایعات موجود در بدن را متعادل می‌کند، به حفظ ضربان قلب و انقباض عضلات کمک می‌کند. این مینرال ممکن است برای استخوان‌ها و تنظیم فشار خون نیز مفید باشد. سدیم مایعات موجود در بدن را متعادل کرده و به ارسال تکانه‌های عصبی کمک می‌کند. سدیم برای انقباض عضلات نیز حائز اهمیت است.

 • روی یا زینک

مینرال دیگری است که به لخته شدن خون، ساخت پروتئین و DNA کمک می‌کند. این عنصر سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و به ترمیم زخم و تقسیم سلول کمک می‌کند.

خرید مکمل مینرل و مواد معدنی

مواد معدنی چگونه تأمین می‌شوند؟

ما مواد معدنی ضروری را در بدن تولید نمی‌کنیم بلکه آن‌ها را از رژیم غذایی خود دریافت می‌کنیم. مواد معدنی از سنگ‌ها، خاک و آب حاصل می‌شوند. این ترکیبات وارد گیاهان شده و ما با تغذیه گیاهان آن‌ها را دریافت می‌کنیم.

با این وجود غذاهای تازه تنها منبع مواد معدنی در رژیم غذایی نیستند. برخی از غذاهای فرآوری شده، مانند غلات صبحانه نیز ممکن است با مواد معدنی غنی شده باشند. همچنین اگر وارد داروخانه شوید یا سری به داروخانه آنلاین بزنید انواع مکمل‌های معدنی را به صورت قرص، پودر و قرص‌های جویدنی و جوشان مشاهده خواهید کرد. البته وقتی رژیم غذایی سالمی استفاده می‌کنید که شامل انواع سبزی‌ها، حبوبات، میوه، غلات کامل، پروتئین بدون چربی، لبنیات و چربی‌های اشباع نشده (مانند روغن زیتون) است، احتمالاً تمام مواد معدنی مورد نیاز خود را دریافت می‌کنید.

با این حال باید به مقدار مورد نیاز این مینرال ها توجه کنید. به عنوان مثال، مقدار مورد نیاز روزانه منگنز 1.8 میلی گرم برای زنان و 2.3 میلی گرم برای مردان است. مصرف این مقدار با نصف فنجان اسفناج پخته (0.84 میلی گرم منگنز)، نصف فنجان برنج قهوه‌ای پخته (1.07 میلی گرم منگنز) و یک اونس بادام (0.65 میلی گرم منگنز) به راحتی امکان پذیر است.

همین امر در مورد بسیاری از مواد معدنی دیگر مانند کروم، مس، مولیبدن، سدیم و روی صادق است. یک رژیم غذایی سالم باید نیازهای شما را پوشش دهد.

بیشتر بخوانید :

افراد کم خون برای تامین آهن مورد نیاز خون خود بهتر است محصولات صفحه "قرص ویتامین برای کم خونی" را بررسی کنند.

منابع طلایی مواد معدنی در رژیم غذایی

بسیاری از غذاهایی که بصورت روتین در برنامه غذایی روزانه ما وجود دارند حاوی مواد معدنی مفیدی هستند که ورود آنها به بدن باعث سلامتی، شادابی در حال و آینده خواهد شد. توجه به رژیم غذایی و جای دادن تمامی مواد ضروری برای بدن از بروز بسیاری از بیماری ها در سنین بالاتر جلوگیری خواهد کرد.

 • کلسیم: ماست، پنیر، شیر، توفو، ساردین، ماهی قزل آلا، آب میوه‌های غنی شده و سبزی‌های سبز برگ مانند کلم بروکلی و کلم پیچ.
 • آهن: گوشت قرمز، سویای پخته، دانه کدو تنبل، عدس پخته، بوقلمون، نان‌های غنی شده و غلات صبحانه.
 • پتاسیم: کشمش، سیب زمینی پخته (همراه با پوست)، گوجه فرنگی، لوبیای سیاه پخته، ماست ساده کم چرب، موز و اسفناج.
 • منیزیم: بادام، سبزی‌ها سبز مانند اسفناج و کلم بروکلی، دانه‌های سویا، کره بادام زمینی، تخمه آفتابگردان و سایر دانه‌ها، نان گندم کامل و شیر.

عوارض حاصل از مصرف مکمل‌های مینرال

مواد معدنی ضروری وقتی از طریق مواد غذایی تأمین می‌شوند هیچ عوارضی در پی ندارند؛ اما در صورتی که به دلیل کمبودهای تغذیه‌ای از مکمل‌ها استفاده می‌کنید، احتیاط کنید زیرا مصرف زیاد مواد معدنی می‌تواند مضر باشد. به عنوان مثال اگر مکمل آهن را بیش از حد مصرف کنید توانایی تنظیم آهن بدن دچار مشکل شده و آهن زیادی در بافت‌های بدن رسوب می‌کند.

در رابطه با مصرف کلسیم نیز باید بدانید که در صورت مصرف بیش از حد ممکن است دچار سنگ کلیه شوید و احتمال بیماری‌های قلبی- عروقی نیز افزایش می‌یابد. پزشکان توصیه می‌کنند تا آنجا که می‌توانید کلسیم را از طریق غذا دریافت کنید و فقط برای پیشگیری و درمان پوکی استخوان از یک مکمل کلسیم با دوز پایین استفاده کنید. برای کمک به بدن در جذب کلسیم، یک مکمل ویتامین D بین 600 تا 800 واحد بین المللی را نیز استفاده کنید.

بیشتر بخوانید :

برای آشنایی با کاربرد منیزیم و مضرات قرص منیزیم وارد صفحه "خرید قرص منیزیم" شوید.

مکمل‌های مینرال را از کجا بخریم؟

امروزه اغلب مکمل های غذایی در انواع برندها در داروخانه های سطح شهر موجود می باشد که می توانید با مراجعه به آنها محصول مورد نظر خود را خریداری کنید. در کنار آن وجود داروخانه های آنلاین با ارائه خدماتی نظیر ارسال محصولات درب منزل، امکان مقایسه محصولات و همچنین ارائه مشاوره برای انتخاب بهترین گزینه می تواند یکی از بهترین گزینه های برای خرید شما باشد. شما می‌توانید انواع مکمل‌های مینرال را از داروخانه آنلاین داروبوم بصورت اینترنتی با ارسال رایگان تهیه کرده و از مزایای آن‌ها برای بهبود سلامتی و پیشگیری از بسیاری بیماری‌ها بهره مند شوید.