فولیک اسید B9 

نمایش 1 - 7 از 7 مورد
7 محصول وجود دارد.

اسید فولیک یا ویتامین B9 چیست؟

اسید فولیک شکل سنتتیک فولات است که به آن ویتامین B9 نیز می‌گویند. این عنصر یکی از عناصر اصلی در تشکیل مکمل ها است. از آنجا که این ترکیبات ساختار مولکولی تقریباً مشابهی دارند از نظر بسیاری افراد اسید فولیک و فولات یکسان هستند ولی در واقعیت چنین نیست.

آنچه این دو ترکیب را متمایز می‌کند نحوه استفاده بدن از آن&z...

اسید فولیک یا ویتامین B9 چیست؟

اسید فولیک شکل سنتتیک فولات است که به آن ویتامین B9 نیز می‌گویند. این عنصر یکی از عناصر اصلی در تشکیل مکمل ها است. از آنجا که این ترکیبات ساختار مولکولی تقریباً مشابهی دارند از نظر بسیاری افراد اسید فولیک و فولات یکسان هستند ولی در واقعیت چنین نیست.

آنچه این دو ترکیب را متمایز می‌کند نحوه استفاده بدن از آن‌ها است. فولات در دستگاه گوارش به شکل فعال ویتامین B9 تبدیل می‌شود که 5-متیل – تتراهیدروفولات (5-MTHF) نامیده می‌شود. در مقابل، اسید فولیک پس از ورود به جریان خون در کبد و سایر بافت ها به 5-MTHF تبدیل می‌شود. بنابراین مکانیسم کندتر و ناکارآمدتری دارد تا به ویتامین فعال تبدیل شود.

اسید فولیک یا ویتامین B9 همچنین به عنوان دفاع خط اول در برابر نقایص ژنتیکی مادرزادی مانند اسپینا بیفیدا و آنانسفالی در نظر گرفته می‌شود و کمبود آن نادر است. علاوه بر پیشگیری از نقص لوله عصبی، از اسید فولیک می‌توان برای درمان کمبود فولات که اغلب به علت کولیت اولسراتیو، بیماری کبدی، اعتیاد به الکل و دیالیز کلیوی رخ می‌دهد، استفاده کرد.

نشانه های کمبود ویتامین B9

کمبود اسید فولیک یا ویتامین B9 یکی از عواملی است که می تواند منجر به نوعی کم خونی شود که به عنوان کم خونی مگالوبلاستیک نیز شناخته می‌شود. این وضعیت از جمله نشانه های کمبود ویتامین B9 است. در این بیماری مغز استخوان گلبول های قرمز غیرطبیعی و نارس با اندازه غیرمعمول و بزرگ تولید می‌کند. علائم این بیماری شامل خستگی مفرط، تپش قلب، تنگی نفس، زخم های باز در زبان و تغییر رنگ پوست یا مو است.

کمبود فولات و سایر ویتامین های گروه B همچنین می‌تواند باعث ایجاد بیماری معروف به هیپرهوموسیستئینمی ‌شود که در آن مقدار زیادی اسید آمینه هموسیستئین در خون وجود دارد. هیپرهوموسیستئینمی مزمن می‌تواند ریسک بیماری های قلبی- عروقی، آلزایمر، سقط مکرر و شکستگی استخوان را خصوصاً در افراد مسن افزایش دهد.

اسید فولیک B9

قرص فولیک اسید

اسید فولیک یا ویتامین B9 یکی از ویتامین ها در گروه B است که در خوراکی هایی مانند سبزی های برگ سبز، میوه ها، لوبیا و نخود وجود دارد. از فرم سنتتیک اسید فولیک در مکمل های غذایی و غذاهای غنی شده استفاده می‌شود. قرص فولیک اسید برای درمان کمبود این ویتامین یا برای پیشگیری از نقایص مادرزادی برای خانم های باردار تجویز می‌شود. 

اسید فولیک به بدن در تولید و حفظ سلول های جدید عمل می‌کند. به طور خاص، تشکیل گلبول های قرمز به سطح کافی این ویتامین بستگی دارد. کمبود اسید فولیک یکی از علل شناخته شده کم خونی در بزرگسالان و کودکان است. فولات همچنین ممکن است به سلول ها کمک کند تا در برابر تغییرات DNA مرتبط با پیشرفت سرطان مقاومت کنند.

 • قرص فولیک اسید برای پوست

از آنجا که اسید فولیک به تسهیل رشد سلول های سالم پوست کمک می‌کند، می‌تواند به مبارزه با پیری زودرس، به ویژه چین و چروک و خطوط ریز کمک کند. همچنین مشخص شده است که این ویتامین تولید کلاژن را افزایش می‌دهد تا پوستی با قوام و محکم ایجاد کند.

این ویتامین نقش مهمی در کمک به حفظ زیبایی طبیعی پوست دارد. عملکرد قرص فولیک اسید برای پوست به گونه ای است که می تواند فرایند بازسازی سلول‌های پوستی را تسریع سازد. اسید فولیک یا ویتامین B9  باعث افزایش آنتی اکسیدان‌ها می‌شود. این عناصر برای مبارزه و از بین بردن رادیکال‌های آزاد مضر در بدن بسیار موثر هستند.

خواص مراقبت از پوست اسید فولیک همچنین ممکن است باعث افزایش هیدراتاسیون با تقویت عملکرد سد طبیعی پوست شود. این کار می‌تواند باعث حفظ رطوبت و رفع خشکی پوست شود. به همین دلیل این ویتامین در فرمولاسیون محصولات مراقبت از پوست، مو و ناخن شامل لوسیون ها و کرم های مرطوب کننده به کار می‌رود و به بهبود ظاهر کلی پوست کمک کند.

 • قرص فولیک اسید برای مردان

قرص فولیک اسید برای مردان نیز بسیار مفید است. بر اساس تحقیق منتشر شده در Human Reproduction، شواهد قابل توجهی برای حمایت از نقش فولات در تولید و بلوغ طبیعی اسپرم وجود دارد.

تحقیقات نشان داده است مردانی که مقدار کافی فولات در رژیم غذایی خود مصرف می‌کنند در مقایسه با مردانی که میزان فولات کمتری مصرف می‌کنند 18-30٪ کمتر انواع مختلف آنئوپلوئیدی اسپرم (تعداد غیر طبیعی کروموزوم) را نشان می‌دهند.

تحقیقات نشان داده است مردانی که قبل از بارداری همسرشان از قرص فولیک اسید و مولتی ویتامین مخصوص آقایان استفاده کرده‌اند از کیفیت اسپرم بالاتری برخوردار بوده و همچنین توانایی باروری در آن‌ها افزایش یافته است.

زمان مصرف فولیک اسید

شما می‌توانید اسید فولیک را همراه با غذا یا بدون آن مصرف کنید. قرص ها را با یک نوشیدنی به ‌طور کامل ببلعید. زمان مصرف فولیک اسید بسته به نظر متخصص و پزشک نیز متغیر است.

اگر اسید فولیک را به شکل شربت مصرف می‌کنید سرنگ یا قاشق پلاستیکی همراه آن به شما کمک می‌کند تا دوز مناسب را اندازه گیری کنید. از قاشق چای ‌خوری آشپزخانه استفاده نکنید زیرا مقدار مناسبی به شما نمی‌دهد.

مزایای قرص آهن و اسید فولیک

قرص آهن و اسید فولیک برای درمان یا جلوگیری از پایین بودن سطح آهن خون (مانند موارد ناشی از کم خونی یا بارداری) استفاده می‌شود. آهن یک ماده معدنی مهم است که بدن برای تولید گلبول های قرمز خون و حفظ سلامتی به آن نیاز دارد. ازجمله مزایای قرص آهن و اسید فولیک می توان گفت که، کم خونی فقر آهن را به سرعت درمان می‌کند زیرا اسید فولیک به ساخت بیشتر گلبول های قرمز کمک می‌کند. به همین دلیل این مکمل گزینه خوبی برای تقویت در شرایط خاص نظیر بارداری و یا بیماری است.

1- قرص فولیک اسید در بارداری برای چیست

بدن ما برای ساخت سلول های جدید از این ویتامین استفاده می‌کند. همه افراد به اسید فولیک یا ویتامین B9 نیاز دارند اما برای خانم ها در دوران باروری این ویتامین واقعاً مهم است! اگر خانمی قبل از بارداری به اندازه کافی اسید فولیک در بدن خود داشته باشد، می‌تواند از نقایص مادرزادی و ستون فقرات کودک جلوگیری کند. این نقایص مادرزادی به عنوان نقص لوله عصبی یا NTDs شناخته می‌شود. به همین دلیل پزشک زنان و متخصص باروری پیشنهاد استفاده از اسید فولیک و مکمل‌های مخصوص بارداری قبل از این دوره را به بانوان می دهند.

خانم ها برای کمک به پیشگیری از NTD باید هر روز اسید فولیک مصرف کنند. به این منظور مصرف روزانه 400 میکروگرم اسید فولیک یا ویتامین B9 به شکل مکمل توصیه می‌شود.قرص فولیک اسید اپوویتال یکی از مکمل های با کیفیتی است که به این منظور تجویز می‌شود.

راه دیگر دریافت اسید فولیک مصرف غلات صبحانه غنی شده با اسید فولیک است. البته مقدار اسید فولیک در غلات صبحانه متفاوت است، بنابراین حتماً برچسب کنار جعبه را بررسی کنید تا مطمئن شوید مقدار کافی این ویتامین را دریافت می‌کنید.

2- اسید فولیک و سرطان

ارتباط فولات و سرطان گاهی اوقات به عنوان "شمشیر دو لبه" شناخته می‌شود زیرا رابطه پیچیده ای است که به دوز (مقدار مصرف شده) و زمان قرار گرفتن در معرض فولات بستگی دارد. این تصور وجود دارد که بین میزان اسید فولیک و سرطان و ابتلا به آن ارتباط وجود دارد. هرچه میزان فولیک اسید بدن بیشتر باشد احتمال ابتلا به این چنین بیماری کمتر خواهد بود. در حقیقت، مطالعات آزمایشگاهی نشان داده است که مصرف کم یا زیاد فولات ممکن است در ایجاد سرطان نقش داشته باشد. 

برخی شواهد نشان می‌دهد که غذاهای حاوی فولات از سرطان لوزالمعده، مری و روده بزرگ پیشگیری می‌کند. با این حال، پس از غنی سازی محصولات با اسید فولیک و دریافت مقدار زیاد این ویتامین از طریق مواد غذایی و مکمل ها باعث نگرانی دانشمندان در مورد افزایش احتمال سرطان  ها به ویژه سرطان روده بزرگ شده است.

با این حال، مطالعات انجام شده بر روی گروهی از افراد نشان داده است کسانی که از مکمل های اسید فولیک یا ویتامین B9 استفاده می‌کنند بیشتر از سایرین در معرض خطر ابتلا به سرطان ها از جمله سرطان روده بزرگ نیستند. از طرف دیگر مصرف این ویتامین ممکن است خطر ابتلا به نوع خاصی از سرطان پوست -ملانوم- را کاهش دهد.

ویتامین b9 در چیست

خوردن غذاهای سرشار از فولات بخش مهمی از یک رژیم غذایی سالم است. سبزی های تیره رنگ مانند اسفناج، کلم پیچ، کلم بروکلی، کاهو و همچنین کاسنی، پرتقال، پاپایا، آجیل، لوبیا و نخود از منابع ویژه فولات هستند. 

اضافه کردن تمامی این اقلام به سبد غذایی به نظر سخت می رسد حال سوال اینجاست که چگونه مقدار کافی اسید فولیک را دریافت کنیم؟ پیشنهاد ما استفاده از انواع مکمل های بدون عوارض برای تأمین تمامی ریز مغذیات بدن است. شما می توانید در کنار مکمل ها از مواد غذایی نیز استفاده کنید.

این خوراکی ها همچنین حاوی مقادیر زیادی فیبر، سایر ویتامین ها و مواد معدنی هستند که برای سلامتی مورد نیاز می‌باشند. بیشتر محصولات فرآوری شده مانند نان، غلات، ماکارونی و برنج با اسید فولیک یا ویتامین B9  غنی شده‌اند. این ویتامین  همچنین در بسیاری از مکمل های مولتی ویتامین و مینرال نیز وجود دارد. شما با مصرف این مکمل‌ها می‌توانید ویتامین ب 9 مورد نیاز بدن خود را تامین کرده و از کمبود آن جلوگیری کنید.

عوارض قرص اسید فولیک

در صورت استفاده خوراکی در دوزهای مناسب، عوارض قرص اسید فولیک بسیار ناچیز خواهد بود. چناچه اسید فولیک بیش از مقدار توصیه شده مصرف گردد ممکن است باعث عوارضی از جمله موارد زیر گردد:

 1. بوی بد دهان
 2. حالت تهوع
 3. از دست دادن اشتها
 4. گیجی
 5. تحریک پذیری
 6. اختلال در الگوی خواب

اسید فولیک یا ویتامین B9 را از کجا بخریم؟

شما می‌توانید این مکمل را از داروخانه های حضوری و یا آنلاین تهیه نمایید. انواع مکمل های خارجی و ایرانی اسید فولیک را می‌توانید با خرید اینترنتی از داروخانه آنلاین داروبوم سفارش دهید. خرید اینترنتی دارو ساده ترین راه برای تهیه داروها و مکمل های مورد نیاز بدون نیاز به خروج از منزل است.

بهترین قرص فولیک اسید

معرفی بهترین قرص فولیک اسید

بهترین قرص فولیک اسید باید شامل ترکیبات ویژه‌ای باشد. این محصول باید بتواند فولیک اسید یا ویتامین B9 مورد نیاز بدن را تامین نموده و از کمبود آن جلوگیری کند. همانطور که اشاره کردیم کمبود این ویتامین ضروری باعث ایجاد کم خونی در فرد می‌شود. از این رو تامین فولات مورد نیاز بدن بسیار حیاتی می‌باشد. قرص فولیک اسید خارجی نسبت به نمونه‌های ایرانی گران‌تر است. در ادامه به معرفی بهترین قرص فولیک اسید خواهیم پرداخت:

 •  قرص اسید فولیک 800 میکروگرم آپوویتال

قرص اسید فولیک آپوویتال ساخت کشور آلمان یک مکمل عالی برای تامین ویتامین B9 مورد نیاز بدن است. این محصول برای بانوان باردار نیز قابل استفاده است و در سلامت مادر و جنین بسیار اثر گذار است. اسید فولیک آپوویتال سبب تقویت فولیکول‌های مو شده و از ریزش مو نیز جلوگیری می‌نماید. این مکمل در افزایش گلبول‌های قرمز خون نقش مهمی دارد از این رو باعث پیشگیری و درمان کم خونی نیز می‌شود.

بیشتر بخوانید :

جهت اطلاع از دیگر مزایای "قرص اسید فولیک 800 میکروگرم آپوویتال" کلیک کنید.

 • قرص فولیک اسید 400 میکروگرم هلث اید

قرص فولیک اسید هلث اید ساخت انگستان یک مکمل بی‌نظیر برای جلوگیری و درمان کم خونی است. فولیک اسید موجود در این محصول 400 میکروگرم بوده و در ساخت گلبول‌های قرمز تاثیر بسزایی دارد. بانوان باردار با مصرف این مکمل می‌توانند علاوه بر نیاز خود، نیاز جنین به ویتامین ب9 را نیز تامین نمایند و از ایجاد نقص لوله عصبی در جنین جلوگیری کنند. این بیماری در صورت کمبود فولیک اسید رخ می‌دهد. بهترین راه برای تامین ویتامین B9 یا فولات مورد نیاز بدن استفاده از مکمل‌های حاوی این عنصر حیاتی است. قرص فولیک اسید هلث اید یکی از بهترین مکمل‌ها برای تامین اسید فولیک است.

بیشتر بخوانید :

برای خرید "قرص فولیک اسید 400 میکروگرم هلث اید" کلیک نمایید. 

 • قرص فولاسین فولیک اسید 600 سان لایف

قرص فولاسین فولیک اسید سان لایف ساخت آلمان یک مکمل عالی بوده که علاوه بر ویتامین B9 سرشار از آهن، ویتامین B6، ویتامین B12 است. این محصول سبب خون سازی بدن شده و در درمان کم خونی نقش مهمی دارد. این مکمل فاقد گلوتن بوده و برای افراد مبتلا به سلیاک قابل استفاده است. بانوان می‌توانند از قرص فولاسین فولیک اسید سان لایف در قبل و هنگام بارداری استفاده نمایند. مصرف این محصول سبب افزایش انرژی بدن شده و در از بین بردن خستگی و بی حالی بسیار تاثیر گذار است. فولیک اسید سان لایف سبب تقویت سیستم ایمنی و بهبود عملکرد سیستم عصبی نیز موثر است.

بیشتر بخوانید :

"قرص فولاسین فولیک اسید 600 سان لایف" را از طریق داروخانه آنلاین داروبوم با ارسال رایگان دریافت نمایید.

بیشتر