بهترین مکمل بدنسازی برای نوجوانان چیست؟

آنچه در این مقاله می‌خوانید:
بهترین مکمل بدنسازی برای نوجوانان چیست؟ آیا نوجوانان می‌توانند از مکمل بدنسازی استفاده کنند؟ مکمل بدنسازی چه فواید و عوارضی به دنبال خواهد داشت؟ بهترین قرص مکمل برای نوجوانان شامل چه ویژگی‌هایی است؟ بهترین مکمل بدنسازی برای نوجوانان مکملی است که بدون آسیب رساندن به بدن منافعی برای سلامتی داشته باشد. با هزاران مکمل ورزشی که این روزها در داروخانه‌ها موجود است انتخاب مکمل‌های مناسب برای شما ازاهمیت اساسی برخوردار است. توضیحات ارائه‌ شده در ادامه مقاله می‌تواند راهنمای خوبی برای انتخاب بهترین مکمل بدنسازی برای نوجوانان باشد، پس در ادامه همراه ما باشید.

انتخاب بهترین مکمل بدنسازی برای نوجوانان

در انتخاب بهترین مکمل بدنسازی برای نوجوانان ذکر این نکته حائز اهمیت است که مکمل‌های مورد استفاده توسط نوجوانان نباید فقط برای اهدافی مثل افزایش عضلات یا کاهش وزن مورد استفاده قرار بگیرد.

بنابراین بهترین مکمل بدنسازی برای نوجوانان مکملی است جدای از اهداف زیباسازی هیکل و تناسب‌اندام بتواند باعث تقویت رشد بدن و استخوان‌ها شود تا سلامتی عمومی نوجوان را در این سنین حساس ارتقاء دهد.

با این‌ حال اگر در دوران نوجوانی به بدنسازی علاقه‌مند هستید پیشرفت‌های اخیر در علم تغذیه به شما کمک می‌کند با انتخاب صحیح مکمل‌های ورزشی زودتر به نتایج دلخواه برسید؛ زیرا مصرف این مکمل‌ها به شما اجازه می‌دهند به چیزی فراتر ازآنچه فقط با ورزش و غذاها حاصل می‌شود، برسید.

برای آشنایی بیشتر با انواع مکمل ورزشی مطالعه مقاله “آشنایی با انواع مکمل‌های بدنسازی” پیشنهاد می گردد.

بهترین قرص مکمل برای نوجوانان

قبل از اینکه فهرستی از انواع مکمل بدنسازی مثل بهترین قرص مکمل برای نوجوانان را به شما ارائه دهیم، مهم است که بدانید از مصرف کدام گروه از مکمل‌ها باید خودداری کنید.

در ابتدا باید بدانید که نوجوانان نباید از مکمل‌هایی استفاده کنند که برای تأثیر بر سطح هورمون‌ها، مانند هورمون رشد یا تستوسترون طراحی‌شده‌اند؛ زیرا در این مرحله از زندگی، شما قادر به تولید مقادیر کافی هورمون‌های عضله سازی هستید و نیازی به مصرف مکمل‌های هورمونی ندارید.

مورد مهم دیگر این است که نوجوانان نباید از مکمل‌های مبتنی بر محرک استفاده کنند. محرک‌ها اجزای مشترک اکثر مکمل‌های قبل از تمرین و چربی سوزی هستند. در این سن شما، نباید مشکلی برای ایجاد انگیزه در تمرین کردن به مدت یک ساعت یا بیشتر داشته باشید؛ بنابراین تحریک مصنوعی در این سن جزء آسیب رساندن به بدن سودی برای شما نخواهد داشت.

بهترین قرص مکمل برای نوجوانان

معرفی بهترین مکمل بدنسازی برای نوجوانان

همانطور که گفته شد بهترین مکمل بدنسازی برای نوجوانان نباید دارای ترکیبات هورمونی و یا محرک‌ها باشد. در ادامه به معرفی بهترین نوع مکمل بدنسازی برای نوجوانان خواهیم پرداخت. این مکمل‌ها برای نوجوانان قابل استفاده بوده و تاثیر شگفتی بر سلامت عمومی بدن خواهد داشت.

۱- پودر پروتئین

پروتئین از اسیدهای آمینه ساخته‌ شده است. اسیدهای آمینه بلوک‌های ساختاری عضلات هستند؛ بنابراین، پروتئین یک ماده اساسی برای عضله سازی و ریکاوری عضلات به دنبال ورزش شدید است.

برای بیشتر نوجوانان با تمرین سخت، ۰٫۷ تا ۰٫۹ گرم پروتئین به ازاء هر پوند وزن بدن کافی است. به‌ عنوان‌ مثال، اگر در حال حاضر ۱۵۰ پوند وزن ‌دارید، باید روزانه ۱۰۵-۱۳۵ گرم پروتئین باکیفیت خوب مصرف کنید. به‌طور ایده آل این مقدار باید در بین ۴-۶ وعده غذایی یا میان وعده پخش شود، به‌گونه‌ای که در هر وعده ۲۰-۳۰ گرم پروتئین در هرروز مصرف کنید.

اگر به‌ تازگی برنامه ورزش شدیدی را شروع کرده‌اید، یا مشغول برنامه تمرینی با حجم بالا هستید و یا به دلایلی میزان کالری مصرفی خود را محدود می‌کنید، ممکن است به پروتئین بیشتری برای حفظ توده عضلانی نیاز داشته باشید.

استفاده از پودرهای پروتئینی باکیفیت بالا برای غنی‌سازی وعده‌های غذایی و میان وعده‌های مناسب، خوشمزه و مقرون‌ به‌ صرفه ایده خوبی برای نوجوانان است.

خرید پروتئین وی
 • بهترین پودرهای پروتئین

پروتئین‌های مختلفی ازجمله وی، سویا، تخم‌مرغ و کازئین را می‌توانید به این منظور استفاده کنید. اینکه بهترین مکمل بدن‌سازی برای نوجوانان کدام است، بستگی به نحوه و زمان استفاده شما از آن‌ها دارد.

همگی آن‌ها می‌توانند مفید باشند و شما ممکن است تصمیم بگیرید بیش از یک نوع از این پروتئین‌ها را مصرف کنید تا به بهترین نحو نیازهای شما را برآورده سازد. مثلاً مکمل پروتئین وی یک انتخاب برای مصرف در طول روز و پس از تمرین است زیرا با جذب سریع می‌تواند به‌سرعت نیاز بدن به پروتئین را برطرف کند.

کازئین به دلیل جذب آهسته‌تر بهتر است قبل از خواب استفاده شود تا نیاز به پروتئین در ساعات طولانی خواب را فراهم کند.

پودر تخم‌مرغ با سرعت هضم و جذب متوسط می‌تواند در هرزمانی برای آزادسازی آمینواسیدهای مفید برای بدن مورداستفاده قرار بگیرد.

سویا هم منبعی از پروتئین خوب و کامل برای افراد گیاهخوار است. اگرچه کیفیت آن به‌اندازه پروتئین وی، کازئین و تخم‌مرغ نیست اما فواید سلامتی بسیاری خصوصاً برای خانم‌ها دارد.

بهترین مکمل گینر برای نوجوانان

۲- مکمل گینر برای نوجوانان

مکمل گینر برای نوجوانان نیز قابل استفاده است. این مکمل برای نوجوانانی که دچار کمبود وزن هستند و می‌خواهند علاوه بر افزایش وزن عضله سازی نیز کنند گزینه بسیار مناسبی می‌باشد.

مکمل گینر برای نوجوانان در بهبود عملکرد ورزشی، تقویت قوای جسمی، عضله سازی، افزایش حجم، کاهش خستگی و… نیز کاربرد دارد. جهت تهیه بهترین مکمل گینر برای نوجوانان لازم است که به مراکز معتبر همچون داروخانه‌های انلاین و یا حضوری مراجعه نمایید.

خرید گینر

۳- مکمل کراتین برای نوجوانان

در بسیاری از مطالعات، نشان داده‌شده است که مکمل کراتین برای نوجوانان باعث افزایش استقامت و عملکرد ورزشی کوتاه‌مدت مانند دویدن، وزنه‌برداری و پرش می‌شود. کراتین همچنین به افزایش وزن بدن در بیشتر کاربران کمک می‌کند.

انواع مختلفی از کراتین وجود دارد به‌عنوان‌مثال، کراتین منوهیدرات خالص، کراتین مایع، کراتین میکرونیدل و موارد دیگر. بیشتر تحقیقات انجام‌شده در مورد کراتین با استفاده از کراتین منوهیدرات انجام‌شده است. در صورت استفاده از کراتین مونوهیدرات دوز مصرفی معمول آن ۵ گرم در روز است.

۴- مولتی‌ ویتامین

اگرچه مولتی‌ ویتامین‌ها احتمالاً تأثیر مستقیمی بر توانایی شما در تولید عضله و قوی‌تر شدن ندارد ولی از اهمیت بسیاری در برنامه غذایی کلی شما برخوردار هستند. علاوه بر این، شواهد جدید نشان می‌دهد که مصرف ریزمغذی‌های مناسب در قالب یک مکمل ممکن است استرس و اضطراب را کاهش دهد و به شما در بهبود استرس شدید جسمی و تمرکز ذهن کمک کند.

 این‌ها یافته‌های مهمی برای نوجوانان هستند و ما را به این نتیجه می‌رساند که مصرف مولتی‌ ویتامین بدنسازی باکیفیت بالا برای همه ورزشکاران که در پی سلامتی و عملکرد بهینه بدنی هستند، ضروری است.

مکمل بدنسازی مناسب نوجوانان

۵- روغن ماهی

به اکثر نوجوانان آگاه به مباحث سلامتی آموزش داده‌شده است که از مصرف چربی خودداری کنند؛ بنابراین، ممکن است اضافه کردن روغن اضافی به رژیم غذایی شما معنی نداشته باشد؛ اما به خاطر داشته باشید که روغن‌های سالم مانند روغن ماهی تأثیر مطلوبی بر متابولیسم دارند.

درواقع، تحقیقات حاکی از افزایش متابولیسم، کاهش التهاب و درد مفاصل و بهبود ورزش با مصرف منظم این روغن‌ها است. روزانه ۱-۲ گرم روغن ماهی بخورید تا بیشترین غلظت اسیدهای چرب امگا ۳ – ایکوزاپنتائنویک (EPA) و اسید داکوزاهگزائنوئیک (DHA) را فراهم کند.

امگا ۳ فیش اویل بدون جیوه فرمولیتد ساینس“محصول کشور کانادا و یک مکمل غذایی مفید برای حفظ و بهبود سلامت قلب و عروق ، درمان افسردگی و بیماری‌های روحی ، درمان بیماری‌های مفصلی و مشکلات پوستی است.

۶- پروبیوتیک ها

مکمل‌های پروبیوتیک باکتری‌های روده را تنظیم کرده و عملکرد روده و سیستم ایمنی را تقویت می‌کنند. اگر نوجوانی هستید که مشغول ورزش شدید یا رقابت‌های ورزشی هستید به‌طور روتین تحت استرس قرار دارید و به دلیل مشغله زیاد کمبود خواب کافی دارید.

 بنابراین این احتمال وجود دارد که سیستم ایمنی بدن شما به خطر بیافتد و این مسئله می‌تواند منجر به بیماری‌های مکرر و وقفه‌های آموزشی شما شود. یک مکمل پروبیوتیک ممکن است در چنین شرایطی به حمایت از سیستم ایمنی بدن شما کمک کند. البته زندگی متعادل با تمام مشغله‌ها باید اولویت اول شما باشد.

۷- گلوتامین

گلوتامین فراوان‌ترین اسیدآمینه‌ای است که در بافت ماهیچه‌ای یافت می‌شود. عملکردهای مختلفی ازجمله تقویت ایمنی، کمک به جلوگیری از تحلیل رفتن ماهیچه‌ها و ریکاوری عضلات به گلوتامین نسبت داده می‌شود.

دوز معمول روزانه گلوتامین بین ۳ تا ۵ گرم است و شما می‌توانید گلوتامین را قبل از رفتن به رختخواب مورد مصرف قرار دهید.

۸- بی سی ای ای

مکمل BCAA فعالیت ورزشی طولانی‌ مدت را بهبود می‌بخشد این آمینواسیدها شامل لوسین، ایزولوسین و والین هستند. آمینواسیدها اجزای سازنده پروتئین‌ها هستند و اگر می‌خواهید به حداکثر عملکرد و عضله سازی برسید از این آمینواسیدها استفاده کنید.

این مکمل به‌ویژه هنگامی‌ که همراه با کربوهیدرات قبل، حین یا طی مدت ۱-۲ ساعت بلافاصله پس از تمرین مصرف شود بهترین نتیجه را خواهند داشت. اگر مشغول دوره‌ای از تمرینات شدید و سنگین هستید از یک ترکیب آمینواسید باکیفیت استفاده کنید. دوز معمول روزانه اسیدهای آمینه بین ۳ تا ۸ گرم است.

برای کسب اطلاعات بیشتر درخصوص عوارض مصرف مکمل ورزشی مطالعه مقاله “عوارض مکمل‌های بدنسازی چیست؟” پیشنهاد می‌شود.

سخن پایانی:
بهتر است قبل از مصرف هر نوع مکملی با متخصص تغذیه یا پزشک مشورت کنید و همانطور که دیدید، بهترین مکمل بدنسازی برای نوجوانان در این سن حساس مکمل‌هایی هستند که سرشار از ریزمغذی‌های مفید و ترکیباتی باشند که بتوانند سطح سلامتی نوجوان را بهبود ببخشند. مثلاً استفاده از پودرهای پروتئینی در این سنین علاوه بر تأمین پروتئین موردنیاز روزانه که معمولاً با بدغذایی و مصرف فست فودها مورد غفلت واقع می‌شود، می‌تواند باقدرت سیرکنندگی باعث شود نوجوانان کمتر به سمت خوراکی‌های پرکالری و فاقد ارزش غذایی بروند. شما می‌توانید با توجه به نیاز بدنتان و هدفتان از ورزش تعدادی از این مکمل‌ها را انتخاب کرده و از طریق لینک محصولات اقدام به خریداری آنان نمایید.

منبع: us.myprotein.com

مطالب مرتبط
107 نظرات
 1. رایان

  سلام من ۱۲ سالمه وزنم ۴۳ کیلو هست میخواستم ببینم چه مکملی برای من خوب هست و ورزش شنا پیشرفته میکنم

  1. کارشناس داروبوم

   دوست عزیز سلام
   برای چه منظوری مکمل لازم دارید؟ اگر میخواهید حجم عضلات افزایش پیدا کنه، از پروتئین وی و اگر برای وزن آوردن اقدام می کیند، لازم است گینر استفاده کنید.

 2. مجتبی

  سلام پسرم۱۶ سالمه وزنم ۶۳ قدم ۱۸۳ بدنسازی کار میکنم اگر از مکمل کراتین استفاده کنم ضرری برای بدن ندارد ؟

  1. کارشناس داروبوم

   دوست عزیز سلام
   مکمل کراتین رو برای یک ماه اول روزی ۵ گرم (یک پیمانه) مصرف کنید.

 3. سحر

  سلام من دخترم و ۱۸ سالمه ورزش میکنم قدم ۱۶۰ cmو وزنم ۴۳ میخوام هم چاق شم و هم افزایش عضله داشته باشم چی مصرف کنم بهتره

  1. کارشناس داروبوم

   دوست عزیز سلام
   شما بهتر است ابتدا با مکمل گینر شروع کنید تا بحث وزن آوری انجام گیرد و رفته رفته از مکمل های پروتئین وی و کراتین نیز می توانید استفاده کنید تا عضله سازی صورت گیرد.

 4. امیر

  سلا ۱۶ سالمه بدنسازی میرم میخواستم بدونم برای افزایش عضله از مکمل کراتین استفاده کنم

  1. کارشناس داروبوم

   دوست عزیز سلام
   برای افزایش عضله و عضله سازی، بهتر است از پودر پروتئین وی استفاده نمایید و برای یک ماه اول نیز در کنار پروتئین از مکمل کراتین نیز استفاده نمایید.

 5. میلاد

  سلام دوستان
  پسرم ۱۶ سالمه، ۵۵کیلو وزنمه، ۱۸۵قد میخواستم بدونم کدوم مکمل گینر خوبه واسه افزایش وزن و حجم عضلات

  1. کارشناس داروبوم

   دوست عزیز سلام
   شما برای استفاده از گینر می بایست حتما ورزش کنید. اگر ورزش می کنید که اسنتفاده از انواع گینر مناسبه ولی اگر ورزش نمی کنید، برای افزایش وزن استفاده از قرص و شربت های اشتهاآور مناسب است.

 6. ابوالفضل محمدی

  سلام من ۱۴ سالمه و به کشتی میرم و یه یکسالی هست میخواستم بگم چه مکملی بخورم تا معایبی نداشته باشه و به سنم بخوره وزنمم ۵۲ کیلوگرم هست

  ممنون

  1. کارشناس داروبوم

   دوست عزیز سلام
   اگر برای افزایش وزن مکمل می خواین، می تونید گینر مصرف کنید. اما اگر برای افزایش عضله میخواین مکمل مصرف کنید، بهتر است پروتئین وی مصرف کنید.

 7. ابوالفضل محمدی اهل کرج

  سلام من ۱۴ سالمه و به کشتی میرم و یه یکسالی هست میخواستم بگم چه مکملی بخورم تا معایبی نداشته باشه و به سنم بخوره وزنمم ۵۲ کیلوگرم هست

  ممنون

  1. کارشناس داروبوم

   دوست عزیز سلام
   اگر برای افزایش وزن مکمل می خواین، می تونید گینر مصرف کنید. اما اگر برای افزایش عضله میخواین مکمل مصرف کنید، بهتر است پروتئین وی مصرف کنید.

 8. رضا

  سلام من ۱۴سالمه قدم ۱۶۳ و وزنم ۶۰ چه مکملی برام خوبه ؟

  1. کارشناس داروبوم

   دوست عزیز سلام
   اگر ورزش نمی کنید، مکمل بدنسازی به شما توصیه نمی گردد. اما اگر ورزش می کنید، برای افزایش وزن مکمل می خواین، می تونید گینر مصرف کنید. اما اگر برای افزایش عضله میخواین مکمل مصرف کنید، بهتر است پروتئین وی مصرف کنید.

 9. هادی

  سلام من ۱۶ سالمه و اگه بخوام یه بدن فیتنس داشته باشم از کدام مکمل استفاده کنم

  1. کارشناس داروبوم

   دوست عزیز سلام
   تیپ بدنی شما بسیار مهم است. اطلاعات کافی خود من جمله قد و وزن را بگید تا به شما مکمل درست، پیشنهاد شود.

 10. ali

  سلام خسته نباشید. من ۱۵ سالمه وقدم هم ۱۶۲ و وزنم هم ۴۵ چه مکمل پیشنهاد میدید برای افضایش حجم بدن و حجم عضلانی؟

  1. کارشناس داروبوم

   دوست عزیز سلام
   اگر ورزش می کنید، برای افزایش حجم می تونید از مکمل پروتئین وی استفاده نمایید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.