فواید ورزش برای بدن و سلامتی

آنچه در این مقاله می‌خوانید:
اثر ورزش بر بدن و سلامتی هیچگاه پوشیده نیست. انجام حرکات منظم برای تقویت عضلاتی، افزایش گنجایش ریه برای ورود اکسیژن به بدن و همچنین دفع سموم بدن از طریق تحرک همیشه روشی برای حفظ سلامتی و شادابی بدن بوده و هست. همچنین اگر انجام حرکات صحیح و اصولی به همراه تغذیه مناسب باد می تواند تا سالهای متمادی شما را از هر گونه آسیب جسمی و روحی دور نگاه دارد.

انجام حرکات ورزشی برای حفظ سلامتی

تخلیه انرژی مازاد کودکان می تواند در بهبود خواب کودکان نیز مؤثر باشد. در ضمن اینکه با تخلیه انرژی مازاد کودکی می تواند وقت بیشتری را صرف یادگیری مهارت و آموزش نماید.

ورزش منظم یکی از مهمترین کارهایی است که می‌توانید برای سلامتی خودتان انجام دهید. هر فردی می‌تواند مزایای سلامتی فعالیت بدنی را تجربه کند و در این بین سن، توانایی ها، قومیت، شکل یا اندازه بدن اصلاً مهم نیست. اگر کودک از سالهای اول کودکی شروع به انجام ورزش کند می تواند رشد کودک بهتر و اثرات مثبت را در رشد قدی، هوش و سلامت جسمانی او مشاهده خواهید کرد.

اگر از فعالیت بدنی و ورزش به دلیل آسیب دیدگی می‌ترسید، خبر خوب این است که فعالیت های هوازی با شدت متوسط ​​مانند راه رفتن سریع، برای اکثر افراد به طور کلی ایمن است. حتی با پیاده روی روزانه شما می‌توانید به سلامت مغز، کنترل وزن، کاهش ابتلا بیماری، تقویت مفاصل و استخوان ها و عضلات و بهبود توانایی انجام فعالیت های روزمره، کمک کنید.

بنابراین اگر مدتی است از نظر جسمی فعال نبوده‌اید همین حالا می‌توانید با یک پیاده روی ساده به سلامت عمومی خودتان کمک کنید. مهمترین اثر ورزش بر بدن، حفظ تناسب اندام و بهبود روحیه است که می‌تواند بر همه جنبه های زندگی تأثیر بگذارد. در ادامه مقاله توضیحات بیشتری در رابطه با اثر ورزش بر بدن ارائه می‌گردد لطفاً همراه ما باشید.

ورزش های هوازی همچنین می تواند بر بهبود و کنترل بیماری های سالمندان نیز کمک کند. بسیاری از مشکلاتی که در دوره میانسالی و بالاتر به سراغ انسان می آید ناشی از عدم تحرک و عدم تغذیه مناسب و کافی در سنین پایین تر است. استفاده از ویتامین ها و مولتی ویتامین های مخصوص هر دوره می تواند تا حدودی از ابتلا به بیماری های سخت جلوگیری کند.

اثر ورزش بر سلامتی

فواید ورزش مداوم برای بدن

برخلاف ورزش شدید تمرینات ورزشی مداوم می‌تواند در مناطق مختلفی از مغز و مناطقی که سیری و اضطراب را کنترل می‌کنند، تأثیر بگذارد. ورزش مداوم در سطح سیناپسی و گیرنده در مغز سازماندهی مجدد ایجاد می‌کند که تأثیرات مفید فعالیت بدنی منظم را بر روی بدن توضیح می‌دهد. ورزش مداوم برای کنترل وزن بدن و پیشگیری از افسردگی بسیار مفید است. تحقیقات انجام شده همچنین نشان داده است که تمرینات ورزشی مداوم به طور قابل توجهی ظرفیت تنفس هوازی عضله اسکلتی را افزایش می‌دهد. 

اگرچه کاملاً اثبات شده است که تمرینات ورزشی می‌تواند منجر به چربی سوزی و تناسب اندام و کاهش وزن و سازگاری های بیولوژیکی مرتبط شود اما مهمترین فواید ورزش مداوم برای بدن تبدیل بافت چربی سفید بدن به چربی قهوه ای است.

چربی های سفید مسئول چاقی و اضافه وزن هستند و در صورت مصرف کالری اضافی در قسمت های مختلف به خصوص شکم و پهلو جمع می‌شوند. در مقابل چربی های قهوه ای فقط در نقاط خاصی از بدن متمرکز هستند و با ترموژنر باعث افزایش مصرف کالری شده و از چاقی فرد جلوگیری می‌کنند. 

تأثیر ورزش بر تناسب و سلامتی بدن

شما با هر سن و ترکیب بدنی برای سلامتی و شادابی و حفظ تناسب اندام باید حرکات ورزش را بصورت روزانه انجام دهید. ورزش نه تنها به تناسب اندام و کاهش وزن شما کمک می‌کند بلکه باعث تقویت عضلات، استحکام استخوان ها و بهبود خلق و خو می‌شود. اثر ورزش بر بدن شامل افزایش آرامش، کاهش استرس و بهبود خواب و روحیه بهتر، عملکرد ایمنی قوی تر و بسیاری از موارد دیگر است.

مطالعات نشان داده‌اند که ورزش می‌تواند خطر ابتلا به مرگ زود هنگام ناشی از بیماری های قلبی و برخی سرطان ها را کاهش دهد. بنابراین شما با هر ترکیب بدنی می‌توانید ورزش کنید و از منافع آن برای سلامتی بهره مند شوید.

افرادی که حدود ۱۵۰ دقیقه در هفته فعالیت ورزشی انجام می‌دهند در مقایسه با افرادی که از نظر جسمی غیرفعال هستند، ۳۳٪ خطر مرگ و میر کمتری دارند. برای کاهش خطر مرگ زودرس نیازی به انجام فعالیت های شدید و طولانی نیست. اثر ورزش بر بدن را شما می‌توانید در هر سنی کاملاً درک کنید.

اثر ورزش بر اعضای بدن

فعالیت بدنی برای توصیف هر نوع فعالیت روزمره ای که در آن حرکات بدنی کالری می‌سوزاند، استفاده می‌شود. به عنوان مثال می‌توان به جارو کشیدن حیاط، جاروبرقی کشیدن منزل و بالا رفتن از پله ها اشاره کرد.

ورزش معمولاً یک فعالیت بدنی از قبل برنامه ریزی شده است و شامل یک سری حرکات تکراری و مداوم است که برای تقویت یا توسعه یک قسمت خاص از بدن، از جمله سیستم قلب و عروق انجام می‌شود. نمونه ای از این ورزش ها می‌تواند بازی تنیس، دویدن، دوچرخه سواری، پیاده روی، شنا یا قایقرانی باشد.

تأثیر ورزش بر بدن برای هریک از اندام ها مجزا و منحصر به فرد است. مثلاً تأثیر ورزش بر عضلات و دستگاه تنفسی به ترتیب تقویت توده عضلانی و افزایش اکسیژن رسانی به اندام مختلف بدن است. از دیگر فواید ورزش برای بدن می‌توان به کاهش فشار خون، تقویت سیستم ایمنی، کاهش ریسک ابتلا به سرطان های مختلف، تقویت عضلات قلب و محافظت از سلامتی روده‌ها اشاره کرد.

۱- تأثیرات ورزش بر مغز

در رابطه با اثر ورزش بر بدن ثابت شده است که برای کاهش اضطراب، بهبود خلق و خو و مبارزه با افسردگی مفید است. فعالیت بدنی با ترشح مواد شیمیایی در مغز به نام ناقلین عصبی از جمله سروتونین و اندورفین باعث بهبود خلق و خو می شود. تأثیر ورزش بر شادابی و نشاط بیشتر فردی، به دلیل ترشح این ترکیبات شیمیایی در مغز است. ورزش همچنین عملکرد شناختی (توانایی پردازش افکار) را بهبود می‌بخشد و خطر ابتلا به زوال عقل را کاهش می‌دهد. 

۲- فواید ورزش برای پوست

ورزش و فعالیت بدنی در حد متوسط ​​گردش خون را تحریک می‌کند جریان خون باعث تغذیه پوست، مو و ناخن ها شده و سلامتی آنها را تضمین می کند. بنابراین اکسیژن و مواد مغذی را برای تغذیه سلول های پوست تأمین می‌کند. همچنین افزایش تعریق همزمان با ورزش به بدن اجازه می‌دهد مواد زائد را از طریق سطح پوست دفع کند بنابراین باعث شادابی و طراوت پوست شما خواهد شد. 

فواید ورزش برای نوجوانان

ورزش سهم مهمی در سلامتی نوجوانان دارد و به آن‌ها در انتخاب سبک زندگی سالم در بزرگسالی کمک می‌کند. نوجوانان برای حفظ سلامتی و تناسب اندام در بیشتر روزهای هفته حداقل به ۶۰ دقیقه فعالیت بدنی متوسط ​​تا شدید نیاز دارند. فعالیت بدنی باید شامل تمرینات هوازی برای تقویت عضلات و تقویت استخوان باشد. 

اثر ورزش بر بدن در این دوران سطح سلامت عمومی را بهبود بخشیده و کمک می‌کند آن‌ها در بزرگسالی افراد سالم تری باشند. فعالیت بدنی منظم هوازی، ظرفیت بدنی نوجوان برای ورزش را افزایش می‌دهد. همچنین در پیشگیری از بیماری های قلبی و دیابت نوع ۲ نقش دارد. فعالیت های هوازی فعالیت های مداومی هستند که باعث افزایش ضربان قلب و تعداد تنفس می‌شوند که هر دو برای سلامت عمومی بسیار حائز اهمیت هستند.

 فواید ورزش برای کودکان

فعالیت بدنی برای سلامتی و رشد کودکان حیاتی است. ورزش می‌تواند هماهنگی، تعادل و انعطاف پذیری بدن کودکان را بهبود ببخشد و استخوان ها، عضلات، قلب و ریه های کودکان را تقویت می‌کند. در کنار تغذیه مناسب با استفاده از مکمل رشد کودکان می توان رشد مناسب، کافی را برای کودکان پیش بینی کرد.

فعالیت بدنی برای کودکان فواید زیادی دارد و خطر ابتلای کودکان به بیماری های قلبی، سرطان و دیابت نوع ۲ در اواخر زندگی را کاهش می‌دهد. در واقع فعالیت بدنی قسمت مهمی از بازی و یادگیری است. بازی های  پرانرژی راهی طبیعی برای تحرک بیشتر کودکان هستند. ورزش نیز یک سرگرمی خوب برای کودکان است.

اثر ورزش بر بدن تقویت عضلات و استخوان های کودکان است، عضلات وقتی بیش از حد طبیعی کار می‌کنند نیروی بیشتری به استخوان ها وارد می‌کنند و آن‌ها را تقویت می‌کنند. فعالیت های بدنی متوسط ​​و شدید اغلب به ساخت ماهیچه ها و استخوان ها کمک می‌کند و می‌تواند سلامت کودکان را در آینده تضمین کند.

نقش ورزش و فعالیت بدنی بر سلامت روان

همه ما از فواید ورزش برای سلامتی آگاه هستیم ولی تعداد کمی از افراد از تأثیرات روانی ورزش اطلاع دارند. تحقیقات نشان داده است افرادی که ورزش می‌کنند سلامت روانی و احساسی بهتری دارند و درصد ابتلای آن‌ها به بیماری‌های روانی کمتر است. ورزش نه‌تنها خطر پیشرفت بیماری‌های روانی را کاهش می‌دهد بلکه به نظر می‌رسد در درمان برخی از اختلالات روانی مانند افسردگی و اضطراب مفید است. برای مثال تحقیقات نشان داده است که فعالیت بدنی می‌تواند برای درمان افسردگی متوسط مانند یک قرص ضدافسردگی عمل کند. همچنین ورزش می‌تواند برای درمان مشکلات روانی درست مانند رفتاردرمانی مفید و مؤثر باشد.

چرا ورزش باعث بهبود وضعیت روانی ما می‌شود؟

حتماً شما هم متوجه شده‌اید افرادی که به‌طور منظم ورزش می‌کنند حتی با داشتن مشغله‌های بسیار این کار را به‌راحتی انجام می‌دهند زیرا ورزش باعث پدید آمدن یک احساس خوب در آن‌ها می‌شود. ارتباط بین ورزش و سلامت روان پیچیده است و ما درواقع نمی‌دانیم چرا و چگونه ورزش باعث تقویت احساس خوب در ما می‌شود. استنباط‌های دانشمندان علم ورزش در این رابطه به‌صورت خلاصه آمده است.

 • ورزش منظم می‌تواند به شما کمک کند که بهتر بخوابید و خواب بهتر می‌تواند خلق‌وخوی شمارا بهبود ببخشد.
 • ورزش می‌تواند مانع فکر کردن شما به مسائل منفی شود و فرصت‌هایی برای امتحان کردن تجربیات جدید در اختیار شما قرار می‌دهد.
 • ورزش می‌تواند شمارا ترغیب به فعالیت‌های گروهی کند، درنتیجه باعث بهبود روابط اجتماعی شما خواهد شد.
 • با انجام فعالیت‌های ورزشی سطح مواد شیمیایی مانند سرتونین، هورمون‌های استرس و اندورفین‌ها تغییر می‌کند و درنتیجه سطح انرژی شمارا افزایش می‌دهد.
 • فعالیت‌های ورزشی امید به زندگی را افزایش می‌دهند و ازاین‌رو برای سالمندان بسیار ارزشمند هستند.
 • ورزش می‌تواند گرفتگی‌های عضلانی را بهبود ببخشد و کمک کند که شما بیشتر احساس آرامش کنید.

فعالیت‌های بدنی ازاین‌جهت برای افراد مبتلابه بیماری‌های روانی مهم است که می‌تواند سلامت سیستم قلب و عروق و سلامت عمومی افراد را بهبود ببخشد. این مسئله بسیار حائز اهمیت است زیرا افراد مبتلابه بیماری‌های روانی ریسک بالاتری برای ابتلا به بیماری‌های فیزیکی مزمن مانند بیماری قلبی، دیابت، آرتریت و آسم دارند.

دیابت یکی از بیماری های بسیار شایع در جهان بوده که افراد زیادی را درگیر خود کرده است. استفاده از قرص دیابتون در کنار انجام تمرینات ورزشی می‌تواند تاثیر بسزایی در جلوگیری از بروز این بیماری داشته باشد.

۱۰ فایده ورزش برای سلامت روان

تأثیر ورزش بر سلامت روان شامل آرامش روانی و کاهش سطح استرس و اضطراب است که این روزها زندگی بیشتر افراد را تحت تأثیر قرار داده است. سلامت روان را شما می‌توانید با تجربه خواب بهتر و عمیق تر و توانایی بهتر برای انجام وظایف با شرکت در فعالیت های بدنی روزانه تجربه کنید. تأثیر ورزش بر زندگی فردی و اجتماعی ناشی از تأثیر فعالیت بدنی بر نشاط روانی فرد است که او را ترغیب به فعالیت های اجتماعی سالم می‌کند.

۱- فواید ورزش بر درمان افسردگی

مطالعات نشان می‌دهد که ورزش و فعالیت‌های بدنی منظم حتی به شکل پیاده‌روی می‌تواند افسردگی‌های متوسط را در حد دارودرمانی بدون هیچ عوارض جانبی درمان کند. مطالعات اخیر نشان داده است ۱۵ دقیقه پیاده‌روی در روز خطر ابتلا به افسردگی را ۲۶% کاهش می‌دهد. علاوه بر این ورزش منظم علائم افسردگی را کاهش می‌دهد و پس از مداوا مانع برگشت علائم خواهد شد.

ورزش با ایجاد تغییراتی در مغز ازجمله رشد نورون‌های عصبی، کاهش التهاب و ایجاد الگوهای فعالیتی جدید احساس آرامش و خوب بودن را در فرد القاء می‌کند. ورزش با آزاد کردن اندروفین ها که مواد انرژی‌بخش طبیعی بدن هستند، شمارا سرحال و سرزنده می‌کند.

محصول “کپسول امگازون هلث اید” ساخته شده بر پایه روغن ماهی نروژی، در درمان افسردگی، اختلالات روانی همچنین تقویت سیستم عصبی و حافظه توصیه می شود.

۲- فواید ورزش بر کاهش اضطراب

ورزش یک درمان طبیعی و مؤثر برای از بین بردن اضطراب است. ورزش و فعالیت بدنی باعث کاهش تنش و استرس شده و با تقویت انرژی فیزیکی و روانی فرد، باعث القاء احساس خوب در فرد می‌شود.

برای مقابله با اضطراب باید بر ورزش و ریتم فعالیت بدنی خود متمرکز شوید و ذهن خودتان را از مسائل استرس‌زا آزاد کنید. ورزش نه‌تنها وضعیت فیزیکی شمارا بهبود می‌بخشد بلکه ذهن شمارا نیز از عوامل استرس‌زا خالی و منحرف خواهد کرد.

۳- تأثیر ورزش بر استرس

همه ما استرس را تجربه کرده‌ایم در این وضعیت عضلات تحت تنش قرار می‌گیرند و خصوصاً در ناحیه صورت، گردن و شانه‌ها و کمر احساس درد وجود دارد. در این شرایط شما احساس تنگی نفس دارید و ممکن است دچار بی‌خوابی، تکرر ادرار، معده درد یا تپش قلب شوید. این علائم باعث می‌شوند شما استرس بیشتری را تجربه کنید و یک چرخه باطل بین بدن و ذهن ایجاد می‌شود.

ورزش این چرخه را از بین می‌برد و با ترشح اندروفین به آرامش عضلات و کم شدن تنش‌های فرد کمک می‌کند. ازآنجایی‌که ذهن و بدن بسیار به هم وابسته هستند وقتی جسم شما احساس خوبی داشته باشد ذهن شما نیز به آرامش می‌رسد.

پیشنهاد داروبوم برای کاهش استرس و اضطراب، تامین انرژی لازم و کافی و همچنین تقویت سیستم ایمنی بدن خرید “کپسول جینسانا فارماتون” می باشد.

۴- تأثیر ورزش بر اختلال کم‌توجهی – بیش‌فعالی بزرگ‌سالان

ورزش منظم یکی از ساده‌ترین و مؤثرترین راه‌ها برای کاهش علائم اختلال کم‌توجهی – بیش‌فعالی بزرگ‌سالان است. ورزش باعث بهبود تمرکز، تقویت حافظه و یادگیری، انگیزه و خلق‌وخو در این بیماران می‌شود.

فعالیت بدنی به‌سرعت باعث افزایش سطح دوپامین، نوراپی نفرین و سروتونین در مغز می‌شود که همگی وضعیت تمرکز را بهبود می‌بخشند. ورزش برای درمان این بیماری مثل داروهای ریتالین و آددرال عمل می‌کند.

بدون شک بهترین مکمل برای تقویت حافظه و یادگیری ” قرص نروزان ” است. این مکمل تاثیر بسزایی در جلوگیری و بهبود آلزایمر به همراه دارد.

۵- تأثیر ورزش بر اختلال استرس پس از سانحه

شواهد نشان می‌دهد که با تمرکز واقعی بر روی بدن و اینکه حین ورزش چه احساسی دارید می‌توانید به سیستم عصبی خودتان کمک کنید که بر اختلال استرس پس از سانحه غلبه کند. تمریناتی که شامل حرکات متقاطع دست‌وپاهاست مانند پیاده راه رفتن روی شن، دویدن، شنا کردن، وزنه‌برداری یا رقص بهترین ورزش‌ها برای درمان اختلال استرس پس از سانحه هستند.

۶- غلبه بر موانع بهداشت روان با ورزش

اکنون می‌دانید که ورزش به شما کمک می‌کند احساس بسیار بهتری داشته باشید. علاوه براین فعالیت بدنی آن‌قدر که شما فکر می‌کنید سخت نیست و وقت زیادی از شما نمی‌گیرد. اگرچه موانع ورزش بسیار واقعی خواهند بود خصوصاً اگر شما در حال مقابله با مشکلات روانی باشید. در ادامه برخی از موانع و راه‌هایی برای غلبه بر آن‌ها عنوان‌شده است.

۷- احساس خستگی

وقتی خسته هستید یا استرس دارید قطعاً حوصله ورزش کردن ندارید و این کار برای شما دشوارتر خواهد بود؛ اما واقعیت این است که فعالیت بدنی یک انرژی‌دهنده قدرتمند است. مطالعات نشان می‌دهد که ورزش منظم می‌تواند خستگی را به‌طور چشمگیر کاهش داده و سطح انرژی شمارا افزایش دهد. اگر واقعاً احساس خستگی می‌کنید، به خودتان قول بدهید که فقط ۵ دقیقه پیاده‌روی کنید در این حالت شانس شما برای اینکه پنج دقیقه دیگر را بروید افزایش می‌یابد.

همچنین استفاده از برخی مکمل های انرژی زا که مناسب مصرف ورزشکاران و افرادی با برنامه روزانه عادی است نیز می تواند در رفع احساس خستگی، کسالت، خواب آلودگی مؤثر باشد. از جمله این مکمل ها می توان به قرص اکسی فورت اشاره کرد که با ترکیباتی تشکیل شده از کافئین و ویتامین های گروه ب، نقش اساسی در انرژی بخشی به بدن برای یک روز طولانی را دارند.

۸- احساس پرمشغله بودن

شاید مسئولیت‌هایی مانند بچه‌داری، خانه‌داری و کارهای روزانه مانع دیگری برای فعالیت بدنی باشد. برای غلبه بر این موانع فقط کافی است فکر کنید که ورزش می‌تواند کمک کند کارهایتان را بهتر انجام دهید. اگر به ورزش به‌عنوان یک اولویت نگاه کنید به راحتی می‌توانید در پرمشغله‌ترین زمان‌ها راهی برای آن پیدا کنید.

۹- احساس ناتوانی

حتی اگر شما از صفر شروع کنید بازهم می‌توانید ورزش کنید، ورزش به شما کمک می‌کند که روی فرم باشید. اگر هیچ تجربه ورزشی ندارید هرروز با چند دقیقه تمرین کوتاه شروع به ورزش کنید و زمان آن را هرروز افزایش دهید.

۱۰- احساس درد

اگر شما مشکل اضافه‌وزن، ناتوانی فیزیکی، آرتروز یا هر بیماری دارید که تحرک شمارا محدود کرده است، می‌توانید از پزشک خودتان در مورد حرکات ورزشی ایمن بپرسید و ورزش را شروع کنید. البته نباید درد را نادیده بگیرید ولی فعالیت‌های بدنی کوتاه می‌تواند در کاهش دردهای مفصلی و عضلات به شما کمک کند.

برای آشنایی با انواع مکمل های بدنسازی موجود در بازار و کسب اطلاعات بیشتر در خصوص ویژگی و مزیت های هر یک از آن، مطالعه مقاله “معرفی انواع مکمل‌های بدن‌سازی” پیشنهاد می شود.

سخن پایانی:
همان‌طور که دیدید ورزش می‌تواند در درمان بیماری‌ها جسمی و هم روحی شما مؤثر بوده و بسیاری از مشکلات ازجمله استرس و اضطراب، چاقی، ناتوانی فیزیکی بدن و خستگی را رفع نماید. تحقیقات نشان داده است که ورزش کرن می‌تواند مانند یک قرص ضدافسردگی عمل کند. همچنین ورزش منظم می‌تواند روی خلق‌وخوی شما و داشتن خواب خوب و باکیفیت تأثیرگذار باشد.

مطالب مرتبط
4 نظرات
 1. سلام و خسته نباشید مطالب خیلی مفید و جامع بود خیلی ممنون از مطالبی ک در اختیار کاربرهاتون میزارید

  1. کارشناس داروبوم

   دوست عزیز سلام
   ممنون از انرژی خوب شما

 2. من مربی ورزش هستم واقعا به نکات مهمی در این مقاله اشاره شد
  امیدوارم ک تمامی افراد بتونن از این مقاله استفاده کنن و ورزش رو شروع کنند

 3. کولینگ لیزر

  مطلب کامل و جامعی بود
  من چن وقتیه ورزش رو شروع کردم و واقعا دارم تاثیرش رو میبینم
  حتمااا شما هم شرو کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.