معرفی انواع مکملهای بدنسازی

آنچه در این مقاله می‌خوانید:
مکمل های بدنسازی برای کمک به ورزشکاران جهت تأمین کالری‌های بیشتر برای افزایش وزن و حجم تولید و به داروخانه ها عرضه می‌شوند. انواع زیادی از این مکمل هت در حال حاضر در داروخانه ها موجود است و افراد ورزشکار با توجه به سطح تمرینات و نیاز بدنی خودشان اقدام به خرید مکمل بدنسازی می‌کنند. در واقع می‌توان گفت مکمل های بدنسازی جزء ضروریات مهم برای ورزشکاران و بدن سازان هستند. این مکمل ها حاوی مواد ضروری برای تأمین نیازهای بدن یک ورزشکار و سرشار از انرژی و ریزمغذی‌های مفید برای بدن هستند. در ادامه این مقاله از مجله داروبوم، لیست مکمل های بدنسازی به همراه کارایی هر یک به‌طور مختصر شرح داده‌شده است.

آشنایی با انواع مکمل‌های بدن‌سازی

مکمل‌ بدنسازی مکمل‌هایی غذایی هستند که به‌صورت روزانه توسط ورزشکاران برای رفع کمبودهای کالری رژیم غذایی و عضله سازی بدن مورداستفاده قرار می‌گیرند. مکمل‌های بدن‌سازی در یک حجم کم حاوی مواد مغذی و پروتئین‌های زود جذبی هستند که باعث افزایش حجم عضلات، افزایش وزن و بهبود عملکرد ورزشی می‌شوند.

انواع مکمل‌ بدنسازی شامل پروتئین‌ها، آمینواسیدهای شاخه‌ای، گلوتامین، اسیدهای چرب ضروری، جایگزین‌های وعده غذایی، کراتین، چربی سوزها و افزایش‌دهنده‌های سطح تستوسترون هستند.

انواع مکمل های بدنسازی و کاربرد آنها
مکمل های پروتئینی

در ادامه مقاله برخی از انواع مکمل‌های بدن‌سازی همچون مکمل اچ ام بی برای شما عزیزان شرح داده‌شده است همچنین میتوانید با کلیک بر روی خرید مکمل بدنسازی لیست قیمت انواع مکمل های بدنسازی را مشاهده نمایید.

مکمل پروتئین جزء مهم‌ترین مکمل‌های بدن‌سازی است زیرا پروتئین‌ها بلوک‌های ساختمانی عضلات شما هستند. مکمل‌های پروتئین برای افزایش توده عضلانی و همچنین ریکاوری بعد از تمرینات سنگین ضروری هستند. مکمل‌های پروتئینی انواع مختلفی دارند و عبارت‌اند از:

مکمل پروتئین

۱- مکمل پروتئین وی

پروتئین وی از معروف‌ترین و پرمصرف‌ترین مکمل‌های بدن‌سازی است که برای عضله سازی و تقویت عضلات موردنیاز است. آمینواسیدهای موجود در این مکمل زود جذب و زودهضم بوده و علاوه بر مفید بودن برای ورزشکاران باعث افزایش قدرت سیستم ایمنی، کاهش فشارخون، کاهش استرس و بهبود عملکرد کبد می‌شود.

۲- پروتئین ایزوله

این مکمل نسبت به پروتئین وی حاوی آمینواسیدهای زود جذب‌تری است و برای مواقعی که ورزشکار نیاز مبرم به منبع پروتئینی دارد بسیار مفید است. این مکمل بعد از تمرینات سخت و برای ریکاوری بسیار مناسب است.

۳- پروتئین کازئین

مکمل کازئین از پروتئین شیر ساخته شده است و برای عضله سازی در طول مدت استراحت و خواب مورداستفاده قرار می‌گیرد. این پروتئین در طول استراحت با ایجاد یک جریان دائمی از آمینواسیدها در خون باعث عضله سازی می‌شود.

مکمل کراتین

مکمل کراتین یکی از معروف‌ترین مکمل‌های مورداستفاده در بدن‌سازی است. این مکمل با دارا بودن نیتروژن باعث افزایش تولید عضله و تسریع ریکاوری بعد از تمرینات سخت می‌شود.

مکمل گینر

مکمل گینر جزء مکمل‌های کربوپروتئین دسته‌بندی می‌شود که حاوی مقدار زیادی کربوهیدرات همراه با پروتئین است. مکمل گینر برای افزایش حجم عضلات مورداستفاده قرار می‌گیرد و معمولاً در کنار مکمل کراتین مصرف می‌شود.

بیشتر بخوانید:
برای آشنایی با سایر مکمل‌های گینر جهت افزایش وزن صفحه “قیمت گینر” در داروخانه اینترنتی داروبوم را بررسی نمایید.

پروتئین وی
مکمل پروتئین وی

مکمل‌های آمینواسید

آمینواسیدها بلوک ساختمانی پروتئین‌ها هستند که به دودسته ضروری و غیرضروری تقسیم می‌شوند. دسته اول باید از طریق رژیم غذایی تأمین شود و دسته دوم در بدن ساخته می‌شود. مکمل آمینو اسید بهترین روش برای تامین آمینو اسیدهای ضروری بدن هستند.

۱- مکمل بی سی‌ای‌ای

مکمل بی سی ای ای از معروف‌ترین انواع مکمل های بدنسازی و شامل آمینواسیدهای والین، لوسین، ایزولوسین است که برای عضله سازی بسیار مفید است. این آمینواسیدها باید توسط منابع غذایی تأمین شوند زیرا بدن قادر به سنتز آن‌ها نیست.

۲- مکمل گلوتامین

این مکمل با تأمین آمینواسید گلوتامین به افزایش حجم سلول‌های عضلانی و کاهش دردهای عضلانی و تسریع فرایند ریکاوری کمک می‌کند. مکمل گلوتامین با افزایش خون‌رسانی به اندام‌های مختلف بدن قدرت و عملکرد ورزشی فرد را افزایش می‌دهد.

۳- مکمل آرژنین

قرص ال آرژنین تأمین‌کننده اسید نیتریک است و باعث افزایش سنتز پروتئین در عضلات می‌شود. آرژنین با افزایش خون‌رسانی به اندام‌های مختلف توان ورزشی فرد را افزایش می‌دهد.

۴- مکمل آلانین

سطح آمینواسید آلانین در عضلات بسیار بالاست و مصرف مکمل بتا آلانین باعث افزایش تولید پروتئین و گلیکوژن در عضلات می‌شود. گلیکوژن سوخت ذخیره عضلات است که در حین تمرینات سخت با تبدیل به گلوکز نیاز بدن به انرژی را برطرف می‌کند.

۵- مکمل تائورین

تائورین آمینواسید دیگری است که باعث افزایش سطح انرژی در بدن می‌شود. این آمینواسید عملکردی شبیه به انسولین دارد و یک آنتی‌اکسیدان قوی است که از بدن محافظت می‌کند.

۶- مکمل لوسین

از دیگر انواع مکمل های بدنسازی مکمل لوسین است. این مکمل باعث افزایش سنتز پروتئین، افزایش حجم عضلات و بهبود ریکاوری پس از تمرینات سخت می‌شود.

انواع مکمل های آمینو اسید
آمینو اسید

مکمل پمپ

انواع مکمل های بدنسازی با مکانیسم‌های مختلف باعث افزایش توده عضلات و کاهش چربی‌های ذخیره‌شده در بدن می‌شوند. برخی از این مکمل‌ها با افزایش خون‌رسانی به بدن توان ورزشی فرد را افزایش می‌دهند و درنهایت هدف همه آن‌ها افزایش قدرت و استقامت فرد ورزشکار و تسریع ریکاوری عضلات پس از تمرینات سخت است.

از برندهای مطرح مکمل‌ پمپ در دنیا می‌توان به اپتیموم نوتریشن، ماسل فارم و پی اند اف فارما اشاره کرد که دلیل موفقیت و شهرت این برندها کیفیت و خدماتی است که ارائه می‌دهند و آن‌ها را از دیگر برندها برتر می‌سازد. مکمل‌های پمپ در انواع و اقسام مختلف در حال حاضر در بازار وجود دارند و ورزشکاران برحسب نیاز خودشان از آن‌ها استفاده می‌کنند. در سایت داروبوم تعدادی از این محصولات موجود می‌باشد که در صورت علاقه می‌توانید محصول موردنظر خود را سفارش دهید.

مکمل پمپاژ خون

مکمل پمپ حاوی مواد محرک کافئین، ویتامین B، انواع ویتامین‌ها، مقدار کمی کراتین و ال-آرژنین است که انرژی لازم برای تمرینات سخت را تأمین می‌کند و خستگی را به تعویق می‌اندازد.

مکمل مولتی‌ویتامین

در کنار انواع مکمل های بدنسازی، مولتی ویتامین بدنسازی نیز برای پیشگیری از کمبود احتمالی ویتامین‌ها در بدن مورد مصرف ورزشکاران قرار می‌گیرد. بدن ما برای انجام واکنش‌های بیوشیمیایی نیازمند ویتامین‌های محلول در آب و چربی است و کمبود این ریزمغذی‌ها ممکن است باعث خستگی زودرس و نارسایی بدن شود.

مکمل کربوهیدرات

کربوهیدرات‌ها برای تأمین انرژی در بدن مورد مصرف قرار می‌گیرند. کربوهیدرات کمبود کالری رژیم غذایی را برای ورزشکار برطرف کرده و برای افزایش وزن مورداستفاده قرار می‌گیرند.

کربوهیدرات‌ها یک منبع انرژی خوب و مؤثر برای بدن هستند. مصرف مکمل کربوهیدرات برحسب وزن ورزشکار و سطح تمرینات او متفاوت است. هرچقدر تمرینات سخت‌تر باشند نیاز به کربوهیدرات جهت تأمین انرژی افزایش می‌یابد.

مکمل ریکاوری

ریکاوری صحیح پس از انجام تمرینات سخت یکی از ضروری‌ترین راه‌ها برای حفظ توده عضلانی و کاهش خستگی بعد از تمرینات است. یکی از رایج ترین انواع مکمل های بدنسازی است که به مکمل ریکاوری معروف است. مکمل ریکاوری حاوی مقادیر متعادلی پروتئین‌های زودهضم و مقدار مناسبی کربوهیدرات است که بعد از تمرین مورداستفاده قرار می‌گیرد.

مکمل پروهورمون
مکمل های پروهورمونز

مکمل پروهورمون

استفاده از هورمون‌ها در بدن‌سازی برای افزایش توده عضلانی منحصر به استفاده از هورمون تستوسترون مردانه است. تستوسترون یک هورمون آنابولیک است که در ورزشکاران باعث حفظ توده عضلات، عضله سازی و افزایش قدرت و توان بدنی می‌شود.

این مکمل برای اهداف دیگری ازجمله جلوگیری از پوکی استخوان با افزایش سن، جلوگیری از ریزش موی سر و تقویت آقایان در سنین بالا مورداستفاده قرار می‌گیرد.

مکمل چربی سوز

مکمل‌های چربی سوز با مکانیسم‌های مختلف به کاهش چربی‌های بدن و کاهش وزن افراد کمک می‌کنند. مکمل چربی سوز باعث افزایش متابولیسم، کاهش اشتها، کاهش سطح هورمون کورتیزول و افزایش تولید گرما در بدن یا ترموژنز به سوختن چربی‌های ذخیره‌شده در بدن و تبدیل آن‌ها به انرژی کمک می‌کنند.

این مکمل‌ها توسط ورزشکاران و افرادی که در پی کاهش وزن هستند مورداستفاده قرار می‌گیرند و بدون هیچ ماده محرک و ممنوعه‌ای به کاهش وزن افراد کمک می‌کنند.

انواع برند مکمل های بدنسازی

انواع مکمل های ورزشی طبق کاربردی که دارند در برندهای مختلف تهیه و تولید می شوند. نحوه تمرین و نوع حرکاتی که انجام می دهید و همچنین با توجه به نتیجه ای که مد نظر دارید تعیین کننده نوع مکملی است که خریداری و مورد استفاده قرار می دهید، است.

برای آشنایی بیشتر و مشاهده محصولات صفحه “محصولات برند اپتیموم نوتریشن” را مطالعه کنید.

۱- مکمل‌های بدن‌سازی اپتیموم نوتریشن

کمپانی اپتیموم نوتریشن یکی از برندهای مطرح در تولید مکمل بدن‌سازی متنوع برای ورزشکاران است. اپتیموم نوتریشن انواع مکمل‌های پروتئینی، فیبر، مولتی‌ویتامین و گینرها را باکیفیت بالا تولید به بازار عرضه کرده است.

کیفیت بالای این مکمل و طعم‌های عالی آن‌ها باعث شده برند اپتیموم نوتریشن به یکی از محبوب‌ترین برندهای مکمل بدن‌سازی در سراسر دنیا تبدیل شود.

مکمل آیرون مکس
ایرون مکس Iron Max

۲- مکمل‌های آیرون مکس

آیرون مکس یک کمپانی آلمانی است که مکمل‌های بدن‌سازی باکیفیتی را تولید و بازار عرضه کرده است. مکمل‌های آیرون مکس به دلیل کیفیت بالا موردتوجه ورزشکاران سراسر دنیا قرارگرفته است.

مکمل ال اس پی
Lsp suppliments

۳- مکمل‌های ال اس پی

این مکمل‌ها ساخت کشور ایران و تحت لیسانس کشور آلمان تولید و عرضه می‌شود. ال اس پی مکمل‌های همچون گینر، کراتین و گلوتامین را تولید می‌کند و باقیمت مناسب در اختیار مصرف‌کنندگان داخلی قرار می‌دهد.

مکمل ماسل فارم
ماسل MP

۴- مکمل‌های ماسل فارم

برند ماسل فارم  ام پی  متعلق به دسته‌ای از مکمل های ورزشی باکیفیت است که برای همه ورزشکاران شناخته‌شده است. ماسل فارم امریکا اسپانسر بسیاری از ورزشکاران معروف است و محصولات آن در کل دنیا ازنظر کیفیت و تنوع بسیار پذیرفته هستند.

مکمل اکستریفیت
EXTRIFIT

۵- مکمل‌های اکستریفیت

شرکت اکستریفیت در کشور جمهوری چک در جهت تولید مکمل‌های ورزشی متنوع فعالیت می‌کند. تنوع محصولات و کیفیت بالای مکمل‌های این شرکت به‌سرعت موردتوجه ورزشکاران قرارگرفته و در سراسر دنیا با دارا بودن تأییدیه‌های ایزو ۲۲۰۰۰ و گواهینامه معتبر HACCP موردعلاقه ورزشکاران است.

انواع مکمل آلمکس
آل مکس

۶- مکمل‌های آلمکس

مکمل‌های بدن‌سازی آلمکس در کشور کانادا طراحی و تولید می‌شوند. این برند باسابقه ۱۵ ساله و کیفیت و تنوع بالا به‌عنوان یکی از معتبرترین تولیدکنندگان مکمل‌های ورزشی و بدن‌سازی شناخته می‌شود. مکمل‌های بدن‌سازی آلمکس به دلیل خلوص بالا در سراسر دنیا بسیار محبوب و پرطرفدار است.

مکمل بادی اتک
بادی اتک Body Attack

داروبوم بهترین داروخانه آنلاین در ایران است که انواع مکمل بدنسازی را با کمترین قیمت ارائه می‌دهد.

۷- مکمل‌های بادی اتک

بادی اتک یک شرکت آلمانی است که با تولید مکمل‌های بدن‌سازی باکیفیت بالا به یکی از برندهای مطرح دنیا تبدیل‌شده است. تنوع محصولات این برند بسیار بالاست و در کشور ما نیز طرفداران زیادی دارد. محصولات بادی اتک  فاقد هرگونه مواد دوپینگ و ممنوعه بوده و ورزشکاران ملی از این مکمل‌ها استفاده می‌کنند.

مکمل های ام آر ام
MRM

۸- مکمل‌های ام آر ام

کمپانی ام آر ام امریکا پیشرو در تولید مکمل‌های ورزشی، محصولات ارگانیک و کاملاً طبیعی است. این شرکت مکمل‌هایی بسیار باکیفیت و مطابق با استانداردهای روز جهانی را تولید و عرضه می‌کند. مکمل‌های بدن‌سازی کمپانی ام آر ام به‌شدت موردعلاقه ورزشکاران و افراد گیاهخوار است.

انواع مکمل بی پی آی اسپورتس
bpi sports

۹- مکمل‌های بی پی آی اسپورتس

کمپانی بی پی آی اسپورتس امریکا مکمل‌هایی ترکیبی، بسیار باکیفیت و مقرون‌به‌صرفه را تولید و عرضه می‌کند. محصولات بی پی آی در بیش از ۹۷ کشور دنیا ازجمله ایران توزیع می‌شود و طرفداران بسیاری دارد.

مکمل های پی اچ دی ساپلیمنتس
PHD Suppliments

۱۰- مکمل‌های پی اچ دی ساپلیمنتس

مکمل‌های پی اچ دی ساپلیمنتس ساخت کشور انگلیس است. این شرکت مکمل‌های بسیار باکیفیتی را به سراسر دنیا حتی آمریکا عرضه کرده است. علاوه بر این کمپانی پی اچ دی ساپلیمنتس از بسیاری ورزشکاران حرفه‌ای به‌عنوان حامی و اسپانسر حمایت می‌کند.

انواع مکمل پرولب
PROLAB

۱۱- مکمل‌های بدن‌سازی پرولب

کمپانی آمریکایی پرولب دارای محصولاتی با سطح کیفی بسیار بالاست که در کل دنیا توزیع می‌شود. پرو لب باسابقه طولانی در تولید مکمل‌های بدن‌سازی از ورزشکاران نخبه رشته‌های مختلف حمایت می‌کند.

مکمل پی اند اف فارما
P&F PHARMA

۱۲- مکمل‌های بدن‌سازی پی اند اف فارما

پی اند اف فارما ساخت کشور اسپانیا و یکی از  زیرمجموعه‌های کمپانی مادر کینگ راکس اسپانیا است. این شرکت مکمل‌های باکیفیت بالا تولید و عرضه می‌کند و در سراسر دنیا طرفداران زیادی دارد.

مکمل های توینلب
TWINLAB

۱۳- مکمل‌های بدن‌سازی توینلب

توینلب با بیش از ۵۰ سال تجربه جزو پیشگامان صنعت مکمل‌های غذایی و ورزشی با بالاترین کیفیت است. محصولات توینلب به بیش از ۵۵ کشور دنیا ازجمله ایران صادر می‌شود و جز برندهای پرطرفدار مکمل‌های ورزشی در سراسر دنیاست.

انواع مکمل تسلا نوتریشن
مکمل TESLA

۱۴- مکمل‌های بدن‌سازی تسلا نوتریشن

برند تسلا نوتریشن متعلق به کشور مجارستان است. این شرکت مکمل‌هایی باکیفیت و مطابق استانداردهای جهانی تولید و عرضه می‌کند. مکمل‌های بدن‌سازی تسلا نوتریشن با تنوع بسیار بالا در ایران با مجوز وزارت بهداشت در بازار موجود است.

مکملهای فارمافریک
فارما فریک PHARMA FREAK

۱۵- مکمل‌های بدن‌سازی فارمافریک

فارمافریک یکی از برندهای نوظهور مکمل‌های ورزشی است که در کشور کانادا تولید می‌شود. این شرکت با دارا بودن متخصصین دارای مدرک در حوزه سلامت به یکی از تولیدکنندگان برتر مکمل در جهان تبدیل‌شده است. محصولات فارمافریک با مجوز وزارت بهداشت در بازار ایران موجود است.

مکمل سایتک SCITEC

۱۶- مکمل‌های بدن‌سازی سایتک نوتریشن

کمپانی سایتک نوتریشن مجارستان دارای بیش از ۷۰۰ محصول متنوع درزمینهٔ مکمل‌های ورزشی است. محصولات باکیفیت این کمپانی به سراسر اروپا، آمریکا و برخی از کشورهای آسیایی صادر می‌شود. سایتک نوترینش موردتوجه ورزشکاران در سراسر دنیاست و در ایران نیز با دارا بودن مجوز وزارت بهداشت به بازار عرضه می‌شود.

مکمل های پروساپس
مکمل پروساپس PS

۱۷- مکمل‌های بدن‌سازی پروساپس

مکمل‌های ورزشی پروساپس ساخت کشور آمریکا و جزء مکمل‌های باکیفیت دنیا هستند. هدف کمپانی پروساپس بهبود در تناسب‌اندام، افزایش قدرت و تأمین سلامت ورزشکاران در سراسر دنیاست. پروساپس یک برند پیشرو و شناخته‌شده درزمینهٔ تولید انواع مکمل‌های ورزشی و طیف وسیعی از محصولات متنوع است.

سخن پایانی:
مکمل‌هایی که در بالا ذکر شد صرفاً به ورزشکاران کمک کرده تا نیازهای بدنشان را تا حدودی در کنار ورزش و تمرین تأمین کنند بنابراین هیچ‌گاه این مکمل‌ها نباید جایگزین غذاهای اصلی شوند. مکمل بدنسازی انواع مختلفی دارند و هر یک با مکانیسم متفاوتی نیاز ورزشکاران را برطرف می‌کند. به‌عنوان‌مثال شما برای افزایش توده عضلات نیازمند مکمل‌های حاوی پروتئین هستید درحالی‌که برای افزایش وزن باید از مکمل‌های بدن‌سازی استفاده کنید که حاوی کربوهیدرات بیشتری هستند. پس باید دقت کرد که متناسب با شرایط بدنی و فیزیکی هر یک از مکمل‌هایی که در بالا شرح داده‌شده، درست انتخاب و استفاده شوند تا مؤثر واقع گردند.

مطالب مرتبط
16 نظرات
 1. Abbas

  با سلام
  قد من ۱۸۳ سانت و وزن ۶۸ کیلویی دارم
  برای برای افزایش حجم و وزن در کنار ورزش با چه مکملی شروع کنم
  ضمن اینکه من تیرویید پرکار هم دارم

  1. کارشناس داروبوم

   دوست عزیز سلام
   برای افزایش حجم می توانید از مکمل پروتئین وی استفاده نمایید و برای افزایش وزن از مکمل گینر استفاده کنید.

 2. ایتین

  برای حجم خشک کدوم مکمل هارو پیشنهاد میکنید؟

  1. کارشناس داروبوم

   دوست عزیز سلام
   برای حجم خشک استفاده از پروتئین وی ایزوله (ایزو وی) استفاده نمایید.

 3. هیرو

  سلام من سابقه سنگ کلیه دارم. مکمل برا سنگ کلیه ضرر داره.؟ مخصوصا کینر و وی

  1. کارشناس داروبوم

   دوست عزیز سلام
   بهتر است مصرف نگردد.

 4. بردیا

  با سلام
  ببخشید من ۱۸ سالمه با ۱۹۰ قد و ۵۸ کیلو وزن
  با فرض داشتن برنامه غذایی و ورزشی عالی برای رسیدن به بدن فیت و فیزیک به قولی برای شروع از چه مکمل یا پروتئین و ویتامین و همه اینا شروع کنم و با چیا ادامه بدم ؟! ممنون بابت سایت عالیتون

  1. کارشناس داروبوم

   دوست عزیز سلام
   در حال حاضر شما می بایست با مکمل گینر شروع کنید تا حجم و وزن مطلوبی بدست بیاورید.

 5. هیوادانش

  سلام ببخشید میشه گینر و کراتین رو به صورت همزمان مصرف کرد؟

  1. کارشناس داروبوم

   دوست عزیز سلام
   مصرف گینر و کراتین موردی ندارد. اما این نکته را درنظر داشته باشید استفاده کراتین فقط در زمان بارگیری مناسب است و بعد از آن نباید مصرف شود. اگر در زمانی غیر از بارگیری هستید کراتین مصرف نکنید.

 6. هستی

  سلام من ورزش تی ار ایکس انجام میدم
  برای اینکه صورت لاغر نشه و نیفته شما چه مکملی پیشنهاد میکنید

  1. فاطمه محمدیان

   باسلام
   رعایت رژیم غذایی مناسب فارغ از نوع مکمل جهت جلوگیری از لاغری صورت کفایت می کند. مصرف آب به اندازه کافی نیز مؤثر است. همچنین می توان مکمل های حاوی کلاژن را برای جلوگیری از افتادگی پوست و حفظ طراوت پیشنهاد داد.

 7. امیر علی

  افراد لاغر باید از چه مکملی استفاده کنند؟

  1. محدثه خانبلوکی

   با سلام کاربر گرامی
   مکمل گینر با داشتن مقدار زیادی کربوهیدرات به همراه پروتئین محصولی بسیار مناسب برای افزایش وزن می باشد. اگر شما به دنبال افزایش وزن هستید باید به این نکته توجه کنید که در کنار استفاده از مکمل های افزایش وزن همچون گینر حتما تمرینات ورزشی نیز انجام دهید چرا که در غیر این صورت چربی ها به صورت توده ای و فقط در برخی از نواحی مثل شکم و پهلو ذخیره خواهد شد. بنابراین ما مصرف گینر را در کنار ورزش کردن برای افزایش وزن به شما پیشنهاد میکنیم. همچنین گینر در افزایش حجم عضلات نیز بسیار تاثیر گذار است.

 8. کیمیا

  سلام
  مکمل مخصوص بانوان هم هست؟ اینکه هیچ عوارضی نداشته باشه

  1. فاطمه محمدیان

   با سلام دوست عزیز
   اغلب مکمل های بدنسازی محدودیت مصرف بانوان و آقایان را ندارند. صرفا استفاده از مکمل های حاوی هورمون تستسترون به بانوان پیشنهاد نمی شود. مکمل های مولتی ویتامین، مکمل های حاوی کربوهیدرات و پروتئین می تواند برای بانوان مناسب باشد. البته هدف شما از مصرف مکمل می تواند متفاوت باشد با توجه به نتیجه نهایی که مد نظر دارید می توانید با مشورت مربی بهترین مکمل را انتخاب کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.