پروتئین وی چیست؟ انواع پروتئین وی، فواید و عوارض آن

آنچه در این مقاله می‌خوانید:
پروتئین وی چیست؟ این مکمل یکی از بهترین و با ارزشترین مکمل‌های موجود برای ورزشکاران و بدنسازان است که از ارزش غذایی بسیار بالایی برخوردار هستند. مطالعات علمی فواید درمانی زیادی را در رابطه با پروتئین وی نشان داده است. پروتئین وی بخشی از پروتئین شیر است که در هنگام تولید پنیر از آن جدا می‌شود، یک منبع پروتئین کامل و باکیفیت بالا که شامل تمام اسیدهای آمینه ضروری است. این پروتئین بسیار زود هضم است و در مقایسه با سایر پروتئین‌ها سرعت جذب بالایی دارد. ویژگی‌های فوق پروتئین وی را به یکی از بهترین منابع غذایی پروتئینی در دسترس تبدیل می‌کند که در انواع کنسانتره (WPC)، ایزوله (WPI) و هیدرولیز (WPH) موجود است. اکنون که تا حدودی متوجه شدیم پروتئین وی چیست در ادامه به بررسی ویژگی‌های آن خواهیم پرداخت.

ویژگی‌های پروتئین وی چیست؟

پروتئین وی به‌ عنوان یک مکمل ورزشی در بین بدن ‌سازان، ورزشکاران و سایر افرادی که می‌خواهند پروتئین بیشتری در رژیم غذایی خود داشته باشند، بسیار محبوب است. این پروتئین از ارزش غذایی بسیار بالایی برخوردار است و یکی از بهترین منابع پروتئین باکیفیت بالا و هضم سریع است.

پروتئین وی رشد ماهیچه‌ها را تقویت می‌کند و از توده عضلانی که به ‌طور طبیعی با افزایش سن کاهش می‌یابد، محافظت می‌کند. تمرینات بدن سازی همراه با مصرف غذاهای پر پروتئین یا مکمل‌های حاوی پروتئین یک استراتژی پیشگیرانه مؤثر ضد پیری است.

برای آشنایی با انواع مکمل بدنسازی جهت افزایش رشد عضله صفحه “مکمل بدنسازی” را بررسی کنید.

دلیل اثرگذاری پروتئین وی چیست؟ چون این مکمل سرشار از آمینواسیدهای شاخه ‌دار خصوصاً لوسین است که در بین سایر آمینواسیدها رشد آنابولیک را تسریع می‌کند. به همین دلیل برای جلوگیری از تحلیل عضلات وابسته به سن و همچنین برای تقویت قدرت و داشتن ظاهری بهتر مؤثر است.

پروتئین وی مزایای فراوانی برای بدن دارد که یکی از مهم‌ترین فواید پروتئین وی افزایش توانایی دفاع آنتی ‌اکسیدانی بدن است. بدین ترتیب با استرس اکسیداتیو مقابله کرده و ریسک بسیاری از بیماری‌های مزمن را در بدن کاهش می‌دهد.

یکی از مهم‌ترین آنتی‌ اکسیدان‌ها در انسان گلوتاتیون است. برخلاف اکثر آنتی‌اکسیدان‌هایی که از رژیم غذایی دریافت می‌کنیم، گلوتاتیون توسط بدن تولید می‌شود. تولید گلوتاتیون در بدن به تأمین چندین اسیدآمینه ازجمله سیستئین بستگی دارد که گاها دارای منابع محدودی هستند. به همین دلیل، منابع حاوی سیستئین بالا، مانند پروتئین وی، ممکن است دفاع آنتی ‌اکسیدانی طبیعی بدن را تقویت کنند.

این پروتئین را می‌توان به عنوان مکمل چربی سوز و برای کاهش وزن نیز بکار برد زیرا باعث سوزاندن چربی‌های ذخیره‌ شده در بدن می‌شود و آن‌ها را با عضلات محکمتر، جایگزین می‌کند. این پروتئین با القاء سیری از مصرف کالری اضافی جلوگیری کرده و درنتیجه از اضافه ‌وزن نیز جلوگیری می‌کند.

به ‌طور معمول پودر پروتئین وی حاوی ۱۱ تا ۱۴.۵ درصد پروتئین، ۶۳ تا ۷۵ درصد لاکتوز و ۱ تا ۱.۵ درصد چربی شیر است.

ترکیبات پروتئین وی چیست؟

علاوه بر اینکه لازم است بدانیم پروتئین وی چیست بهتر است با ترکیبات ان نیز آشنا شویم. پروتئین وی درواقع از شیر و سایر فراورده های لبنی که ما بطور معمول استفاده می کنیم تشکیل شده است. آب پنیر اصطلاح دیگری است که برای پروتئین وی بکار می رود.

وی یک منبع غنی پروتئینی است که ارزش غذایی و محتوای پروتئینی رژیم غذایی روزانه شما را افزایش می‌دهد. علاوه براین پروتئین وی باعث تقویت سیستم ایمنی و جلوگیری از بیماری‌ها می‌شود و با القاء حس سیری یکی از بهترین مکمل‌های چربی سوزی است که می‌تواند باعث کاهش وزن و لاغری افراد با کاهش بافت چربی در بدن شود. در ترکیبات پروتئین وی می‌توان تمام آمینو اسیدهای ضروری به همراه ویتامین ها و مواد معدنی را یافت.

انواع پروتئین وی
انواع پروتئین وی

مکانیسم اثر وی پروتئین

پروتئین وی می‌تواند ۲۵ تا ۵۰ گرم پروتئین روزانه مورد نیاز ورزشکاران را تأمین کند. این پروتئین با طعم‌های مختلف در بازار موجود است و با افزودن به آب و آب‌میوه‌ها محبوب‌ترین مکمل ورزشی در بین ورزشکاران برای عضله سازی است.

وی با تحریک ترشح هورمون‌های آنابولیک مانند انسولین باعث افزایش رشد عضلات می‌شود. این مکمل سوخت عضلات را تأمین کرده و باعث افزایش قدرت و استقامت ورزشکاران می‌شود همچنین، با افزایش Glutathione GSH که مهم‌ترین آنتی‌اکسیدان محلول در آب است سطح ایمنی را افزایش داده و با استرس اکسیداتیو مقابله می‌کند. پروتئین وی با افزایش سطح این ماده مانع سندرم تمرین زدگی در ورزشکاران شده و سطح سلامت را بهبود می‌بخشد.

پروتئین وی برای بدنسازی

نحوه مصرف پروتئین وی

پروتیین وی با تأمین آمینواسیدهای ضروری باعث افزایش توده عضلانی خالص در ورزشکاران می‌شود. مصرف این پروتئین به‌سرعت قدرت و حجم عضلات را در ورزشکاران جوان افزایش می‌دهد. مصرف وی همچنین باعث بهبود عملکرد ورزشی و تسریع ریکاوری پس از ورزش در ورزشکاران می‌شود. بهترین روش مصرف پروتئین وی چیست؟

این پروتئین ازنظر مکانیسم مانند پروتئین سویا، گوشت مرغ و گوشت گوساله عمل کرده و توان بدنی فرد را افزایش می‌دهد. زمان و نحوه مصرف آن معمولا از سوی مربی و مشاور تغذیه براساس متابولیسم بدن شما و تمرینات ورزشی تعیین می شود.

۱- بلافاصله پس از تمرین

بهترین زمان مصرف پروتئین وی تا ۴۵ دقیقه پس از تمرین است. در این زمان آمینواسیدهای موجود در پروتئین وی باعث‌ ترمیم پارگی‌های عضلات شده و با تسریع ترمیم عضلات ورزشکار را برای تمرینات جلسه بعد آماده می‌کند.

۲- قبل از شروع تمرین

یکی از زمان های توصیه شده برای مصرف پروتئین وی پیش از شروع تمرین است. مصرف وی ۳۰ تا ۶۰ دقیقه قبل از تمرین باعث افزایش سطح آمینواسیدهای خون شده و جایگزین پروتئین‌های تجزیه‌شده عضلات حین تمرینات ورزشی می‌شود.

۳- صبح پس از بیدار شدن

مصرف وی پس از بیداری از خواب شبانه باعث جایگزینی ذخایر پروتئینی عضلات می‌شود. جذب پروتئین وی در صبح به دلیل تشنه بودن عضلات بسیار بالاست. انرژی حاصل از مصرف پروتئین وی مانند استفاده از قرص انرژی زا است.

۴- مصرف پیش از خواب

مصرف پروتئین وی قبل از خواب نیز توصیه می شود چرا که پروتئین مورد نیاز عضلات را در طول شب تأمین کرده و باعث افزایش رشد توده عضلانی می‌شود.

فواید پروتئین وی

فواید پروتئین وی با توجه به ترکیبات بسیار ویژه آن بی‌شمار می‎‌باشد. اغلب ورزشکاران و افرادی که به دلیل فعالیت بدنی بالایی که دارند، نیازمند انرژی بیشتری هستند. برای اینکه بدانیم خواص پروتئین وی چیست و برای چه دسته افرادی مناسب می باشد بهتر است به بررسی کاربرد و فواید آن پرداخت.

۱- تمرینات ورزشی

مصرف پروتئین وی به‌عنوان بخشی از برنامه ورزشی توده عضلانی و قدرت عضلات را افزایش می‌دهد. علاوه بر این استفاده از پروتیین وی ریکاوری پس از تمرینات سخت را تسریع می‌کند.

۲- بهبود سوءتغذیه

مصرف وی ممکن است باعث افزایش وزن افرادی شود که از کمبود وزن و سوءتغذیه رنج می‌برند. مصرف این مکمل برای افراد مسن و بیماران مبتلابه ایدز نیز بسیار مفید است.

مصرف پروتئین وی در افراد مسن از تحلیل عضلات جلوگیری کرده و باعث افزایش انرژی و بهبود سلامتی در این افراد می‌شود.

۳- درمان زخم‌ها

تحقیقات نشان داده است که استفاده از پروتئین وی به بهبود افرادی که دچار سوختگی یا زخم‌های مزمن شده‌اند کمک خواهد کرد.

۴- بهبود آلرژی

پروتئین وی هیدرولیز شده به دلیل اینکه به پروتئین‌های کوچک‌تر تبدیل‌شده است نسبت به شیر گاو و سویا ریسک آلرژی را در افراد مستعد کاهش می‌دهد.

۵- کاهش وزن

تحقیقات مختلف نشان می‌دهد که مصرف پروتئین وی با افزایش چربی سوزی در بدن باعث حفظ توده عضلات در حین تمرینات ورزشی می‌شود؛ بنابراین افراد دچار اضافه‌وزن می‌توانند در کنار فعالیت ورزشی از این مکمل برای تسریع کاهش وزن استفاده کنند.

۶- خواص ضد سرطانی

تحقیقات صورت گرفته نشان داده است که پروتئین وی کنسانتره می‌تواند در درمان سرطان مؤثر باشد. برای تائید این نظریه تحقیقات بیشتری موردنیاز است.

۷- کاهش کلسترول

تحقیقات صورت گرفته بر روی ۷۰ زن و مرد چاق نشان داده است که مصرف پروتئین وی به مدت ۱۲ هفته باعث کاهش قابل‌ملاحظه سطح کلسترول خون آن‌ها در مقایسه با گروه کنترل می‌شود.

۸- درمان آسم

پروتئین وی می‌تواند سطح ایمنی کودکان دچار آسم را بهبود ببخشد. تحقیقات نشان داده است که اگر کودکان مبتلابه اسم به مدت یک ماه ۱۰ گرم پروتئین وی را هرروز دو بار استفاده کنند پاسخ ایمنی آن‌ها افزاش می‌یابد.

۹- بهبود فشارخون و بیماری قلبی

تحقیقات صورت گرفته نشان می‌دهد که مصرف پروتئین وی به‌طور قابل‌توجهی فشارخون افراد مبتلابه این بیماری را کاهش داده و ریسک بیماری‌های قلبی و سکته را در آن‌ها کاهش می‌دهد.

۱۰- پروتئین وی برای بانوان

یکی از متداول‌ترین سؤالاتی که خانم‌ها از ما می‌پرسند این است که آیا استفاده از پروتئین وی برای بانوان در رژیم غذایی دوران شیردهی صحیح است یا خیر. برای پاسخ دادن به این سؤال بیایید ابتدا به بررسی پروتئین‌ها و نقش آن‌ها در دوران بارداری و شیردهی و کودکی بپردازیم. پروتئین یک ماده مغذی است که بلوک ساختاری بافت‌های شما را تشکیل داده و رشد را تقویت می‌کند. به‌عنوان یک مادر، شما و کودکتان به پروتئین نیاز دارید تا اطمینان حاصل کنید بدن می‌تواند عضلات، بافت همبند، پوست و اندام‌های شما را ترمیم و حفظ کند.

مصرف مقدار کافی پروتئین پس از تولد فرزند برای حفظ بافت عضلانی مورد نیاز است و از توانایی شما در تولید شیر نیز پشتیبانی می‌کند. در دوران شیردهی، بدن از پروتئین برای تولید شیر مادر و برای حفظ سلامتی کودک در حال رشد استفاده می‌کند.

تعداد زیادی از شواهد بالینی نشان می‌دهد که افزایش مصرف پروتئین پس از زایمان باعث تسریع ریکاوری و بازگشت به وزن پیش از زایمان خواهد شد. همان‌طور که می‌دانید شیر مادر با دارا بودن مواد زیستی فعال، بهترین منبع تغذیه برای نوزادان است و آن را نمی‌توان با هیچ منبع دیگری جایگزین کرد. شیر مادر علاوه بر کمک به رشد نوزاد باعث تقویت سیستم ایمنی، دستگاه گوارش و تقویت رشد سیستم عصبی شده و مواد مغذی مطلوب را در اختیار کودک قرار می‌دهد. تغذیه با شیر مادر بدون هزینه بوده و پیوند مادر و کودک نوپا را نیز تقویت می‌کند.

بسته به مرحله شیردهی ۵۰٪ تا ۸۰٪ پروتئین موجود در شیر مادر نیز خواص مشابهی دارد. نسبت پروتئین وی به کازئین در شیر مادر در اوایل شیردهی بین ۳۰/۷۰ و ۳۰/۸۰ متغیر است و در اواخر شیردهی به ۵۰/۵۰ کاهش می‌یابد. نسبت پروتئین وی در مقایسه با شیر سایر پستانداران به میزان قابل‌توجهی در شیر انسان بیشتر است. به‌عنوان‌مثال در شیر گاو، پروتئین وی تنها ۱۸٪ از پروتئین شیر را تشکیل می‌دهند.

پیشنهاد داروبوم به عنوان تامین کننده کلیه ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز مادران پس از زایمان محصول “قرص پرینامکس برست فیدینگ یوروویتال” می‌باشد.

مکمل پروتئین وی
مکمل پروتئین وی

عوارض پروتئین وی چیست؟

تاکنون موردی مبنی بر عوارض پروتئین وی گزارش نشده است. پروتئین وی با وجود ترکیبات مفیدی که دارد می تواند در درمان و جلوگیزی از ابتلا به پوکی استخوان مؤثر باشد. همچنین افرادی که سابقه بیماری کلیوی ندارند می توانند به راحتی پروتئین وی را هضم و دفع کنند بدون اینکه آسیبی به کلیه ها وارد شود. با این وجود استفاده بیش از اندازه و بدون برنامه زمانی دقیق ممکن است باعث بروز مشکلات گوارشی چون حالت تهوع، دل درد، نفخ و اسهال شود.

این مکمل حاوی مواد مغذی بسیاری است و بطور کلی مکمل سنگینی محسوب می شود. میزان تحرک و برنامه ورزشی شما و همچنین متابولیسم بدنتان تعیین کننده میزان نیاز شما به مکمل وی در طول روز خواهد بود. به این ترتیب استفاده بیش از اندازه نیاز ممکن است باعث بروز واکنش های پوستی نظیر ایجاد جوش شود.

عوارض مصرف پروتئین وی در دوران شیردهی

بیشتر پودرهای پروتئینی از پروتئین وی به‌عنوان پایه استفاده می‌کنند. پروتئین وی جزء طبیعی مواد لبنی مانند پنیر و شیر است که هر دو به‌طورمعمول در دوران بارداری و شیردهی مصرف می‌شوند. پروتئین وی هنگام تولید و تبدیل به پودر پروتئین پاستوریزه می‌شود و مانند سایر پروتئین‌ها توسط بدن شما پردازش‌شده و مورد مصرف قرار می‌گیرد، بنابراین خطری برای مادر و کودک نخواهد داشت.

ولی بیشترین نگرانی در مورد مصرف پودرهای پروتئینی ازجمله پروتئین وی مربوط به مواد افزودنی مانند طعم‌دهنده‌ها، شیرین‌کننده‌ها و مواد نگهدارنده و همچنین خطر آلودگی مواد ممنوعه یا فلزات سنگین در حین ساخت این پودرها است.

برای به حداقل رساندن مشکلات فوق حتماً پروتئین وی را از بهترین برندهای در دسترس تهیه کنید که حاوی هیچ‌گونه مواد مصنوعی یا آمینواسیدهای سنتتیکی نیستند. انتخاب یک پودر پروتئین باکیفیت بالا، این ماده غذایی ضروری را به شکلی بسیار راحت و آسان برای هضم فراهم می‌کند. شما می‌توانید پودر وی را به اسموتی ها، فرنی، ماست و پنکیک‌ها اضافه کنید تا پروتئین مورد نیاز روزانه شما به بهترین نحو تأمین شود.

ایا پروتئین وی حجم میدهد؟

بعد از اینکه متوجه شدیم پروتئین وی چیست باید بهتر است تاثیر آن در بدنسازی را نیز بررسی کنیم. پروتئین وی یکی از مکمل‌ها بسیار پرطرفدار در بدنسازی بوده که با داشتن ترکیبات منحصر به فرد خود می‌تواند در افزایش حجم تاثیر گذار باشد. بنابراین اگرشما تمایل دارید که افزایش حجم بیشتری داشته باشید می‌توانید از پروتئین وی در کنار تمرینات ورزشی خود استفاده نمایید. این محصول در سوزاندن چربی‌های اضافی نیز نقش مهمی دارد.

انواع پروتئین وی

پروتئین وی بر اساس روند تولید به چند دسته تقسیم می‌شود که افراد بر اساس نیاز خودشان می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند. با بررسی هرکدام از محصولات وی می توان دریافت که تفاوت بین پروتئین وی چیست و در ترکیبات وی گلد و وی ایزوله چه مواردی افزوده شده است و برای چه منظور مورد استفاده قرار می گیرد. بطور مثال مکمل پروتئین وی گلد دوبیس یکی از بهترین و پرطرفدارترین انواع مکمل بدنسازی است. پس از معرفی هرکدام به بررسی پروتئین وی ایزوله و وی گلد به تفکیک پرداخته می شود.

اثر پروتئین وی بر بدن

۱- پروتئین وی کنستانتره

این نوع از پروتئین وی حاوی ۷۰ تا ۸۰ درصد پروتئین بوده و در ترکیب آن مقداری کربوهیدرات و چربی نیز وجود دارد. پروتئین وی کنستانتره با فرآیند مایکورفیلتر یا اولترافیلتراسیون تولیدشده و ارزان‌ترین نوع پروتئین وی شناخته می‌شود.

پروتئین وی کنستانتره با حذف چربی و لاکتوز از آب‌پنیر پاستوریزه تولیدشده و طعم و مزه بهتری نسبت به سایر پروتئین های وی دارد. این پروتئین همچنین خواص بیولوژیکی بهتری نسبت انواع ایزوله و هیدرولیزه پروتئین وی دارد. در بین پروتئین‌های وی موجود، پروتئین وی کنسانتره ارزش غذایی و طعم بهتری دارد و بیشتر از سایر انواع پروتئین وی توسط افراد مورداستفاده قرار می‌گیرد.

پروتئین وی کنستانتره برای غنی‌سازی ماکارونی، چاشنی،، بستنی و پنیر، تولید شیر خشک نوزادان، فرآورده­های نانوایی و قنادی و فرآورده­های گوشتی استفاده می‌شود. این پروتئین برای افرادی مناسب است که با بودجه محدود به دنبال منابع خوب پروتئینی برای ارتقاء سلامتی خودشان هستند.

پروتئین وی ایزوله

۲- پروتئین وی ایزوله

پروتئین وی ایزوله به دلیل فیلتراسیون طولانی‌تر یا بیشتر از نوع کنسانتره خالص‌تر است و حاوی ۹۰% پروتئین است. پروتئین وی ایزوله فاقد چربی، لاکتوز و کلسترول است به همین دلیل قیمت بالاتری نسبت به سایر پروتئین‌های وی دارد. این پروتئین برای افرادی که مبتلا به بیماری عدم تحمل لاکتوز هستند و قصد تناسب اندام و کاهش وزن دارند انتخاب بسیار مناسبی است.

۳- پروتئین وی هیدرولیزه

این پروتئین برخلاف سایر پروتئین‌های وی که از آب‌پنیر به دست می‌آیند از شیر تولید می‌شود. پروتئین وی هیدرولیزه درواقع از کشک یا شیر دلمه بسته جدا می‌شود و هضم آن آسان‌تر از انواع دیگر پروتئین وی است. این پروتئین غنی از آمینواسید است بنابراین برای عضله سازی فوق‌العاده عمل می‌کند و افراد ورزشکار معمولاً از پروتئین وی هیدرولیزه استفاده می‌کنند. این پروتئین به‌سرعت جذب بدن شده و مصرف آن در مقایسه با پروتئین وی ایزوله باعث افزایش بیشتر سطح انسولین خون می‌شود.

۴- وی پروتئین میکرون پارتیکولار

این پروتئین از تجزیه وی ایزوله به ذرات بسیار ریز تولید می‌شود. کاهش سایز دانه‌های پروتئین به یک‌پنجم حلالیت این پودر وی را در مایعات افزایش داده و باعث می‌شود تا آنزیم‌های دستگاه گوارش راحت‌تر بتوانند پروتئین را هضم کنند.

پروتئین وی ایزوله چیست؟

پروتئین وی ایزوله یکی از انواع پروتئین وی است که با جداسازی اجزاء پروتئین وی تولید می‌شود. ایزوله‌های وی حاوی درصد بالایی از پروتئین خالص هستند و می‌توانند به ‌اندازه کافی خالص باشند تا عملاً عاری از لاکتوز، عاری از کربوهیدرات و فاقد چربی و کلسترول باشند.

دسترس ‌پذیری زیستی این پروتئین‌ها بسیار بالاست و به ‌سرعت جذب بدن می‌شوند. پروتئین وی ایزوله حاوی غلظت بالایی از اسیدهای آمینه شاخه ‌دار (BCAAs) است که در بافت ماهیچه متمرکز هستند و عضلات در هنگام فعالیت از آن‌ها برای سوخت و تحریک سنتز پروتئین استفاده می‌کنند.

پروتئین وی ایزوله در مقایسه با پروتئین وی حاوی بیش از ۹۰ درصد پروتئین و تقریباً ۰.۵ درصد چربی شیر است. پروتئین وی ایزوله نسبت به سایر اشکال پروتئین وی فیلترینگ شدیدتری را متحمل می‌شود به همین دلیل سایر اجزاء موجود در پروتئین وی از آن جدا می‌شوند تا حاوی درصد بالاتری پروتئین باشد.

درصد بالاتر پروتئین همان چیزی است که افراد بدنساز و ورزشکار برای رسیدن به وزن و حجم بالاتر به آن نیاز دارند؛ بنابراین پروتئین وی ایزوله مزایای سلامتی بیشتری داشته و باعث افزایش رشد عضلات، ترمیم عضلات و کوتاه‌تر کردن زمان ریکاوری بعد از تمرینات سخت می‌شود.

میزان چربی و لاکتوز در وی ایزوله کمتر است و به همین دلیل بیشتر ورزشکاران حرفه‌ای و بدن‌سازان این پروتئین را به سایر انواع پروتئین وی ترجیح می‌دهند. از طرفی افرادی که به لبنیات و درواقع لاکتوز حساسیت دارند وی ایزوله را نسبت به دیگر پروتئین‌ها بهتر تحمل می‌کنند.

پروتئین وی ایزوله به دلیل فیلتراسیون بیشتر از بافت نرم و صاف‌تری برخوردار است و خیلی بهتر با آب و سایر مایعات ترکیب می‌شود و هیچ طعم خاصی در دهان ایجاد نمی‌کند.

ترکیبات تشکیل دهنده پروتئین ایزوله وی

پروتئین وی ایزوله از پروتئین وی خالص‌تر است و حاوی تمام آمینواسیدهایی است که بدن شما برای ترمیم عضلات پس از تمرین نیاز دارد. ازآنجاکه اسیدهای آمینه ضروری توسط بدن ما ساخته نمی‌شود ما باید برای دریافت این مواد مغذی ضروری به دنبال مواد غذایی و مکمل‌ها باشیم. پروتئین وی ایزوله یکی از این مکمل‌هاست که برای کاهش آسیب بافتی و افزایش کارآیی اسیدهای آمینه ضروری را در اختیار بدن قرار می‌دهد.

مصرف فقط یک سروینگ پروتئین وی ایزوله از مارک‌های مختلف می‌تواند تمام اسیدهای آمینه و کربوهیدرات موردنیاز بدن شما را تأمین کند تا نتایج ایده آلی در تمرینات و تلاش‌های بدنسازی به دست بیاورید. پروتئین وی ایزوله محصول طبیعی حاصل از فرآیند تولید پنیر است که معمولاً به‌صورت یک ماده خشک و پودری در ساخت محصولات مختلف از گوشت تا شیرینی و انواع خاصی از نوشیدنی‌ها مورد استفاده قرار گیرد. ازآنجاکه پروتئین وی ایزوله یکی از خالص‌ترین فرم‌های پروتئین کامل است از مزایای سلامتی بی‌نظیری برخوردار است.

علاوه بر این، پروتئین وی ایزوله حاوی سطح بالایی از لوسین، سیستئین و اسیدهای آمینه دیگر است. این عناصر در ترکیب با مقادیر بالای پروتئین خالص که چربی و لاکتوز آن تقریباً صفر است، پروتئین وی ایزوله را برای افرادی که می‌خواهند بدن خود را تغذیه کرده و یک شیوه زندگی سالم داشته باشند تبدیل به یک مکمل ایده آل خواهد کرد.

چرا بدنسازان پروتئین ایزوله وی را انتخاب می کنند؟

پروتئین وی ایزوله به‌طور کلی غلظت پروتئین بالاتری نسبت به سایر اشکال پروتئین وی دارد. علاوه بر این، در فرایند تولید این مکمل چربی‌های اضافی و لاکتوز از این پودر جدا می‌شود. برخی از انواع این مکمل موجود در بازار حتی فاقد کلسترول و کربوهیدرات هستند.

این پروتئین به دلیل توانایی هضم بسیار سریع و کمک به بدن برای بازگشت به حالت آنابولیک بسیار محبوب است. پروتئین وی ایزوله همچنین برای افرادی که به بیماری عدم تحمل لاکتوز مبتلا هستند یک مکمل ایده آل است.

انواع مختلفی از پروتئین وی ایزوله در بازار موجود است که متداول‌ترین نوع آن شکل پودری است که به‌منظور اضافه کردن به آب یا شیر برای تهیه یک نوشیدنی سالم طراحی‌شده است

این پروتئین همچنین ممکن است به‌صورت نوشیدنی‌های آماده برای مصرف فوری موجود باشد. هر دو مخلوط پودر و نوشیدنی‌های آماده ایزوله وی در طعم‌های مختلفی مانند شکلات، وانیل و… موجود هستند و شما برحسب سلیقه می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

توجه داشته باشید که برای کسب بهترین نتیجه در بدن‌سازی باید این مکمل قبل یا بلافاصله بعد از تمرین مورداستفاده قرار بگیرد. دستورالعمل‌ها و توصیه‌های مصرف این مکمل ممکن است متفاوت باشد، بنابراین باید دوز و دستورالعمل مصرف شرکت سازنده را با دقت بخوانید و دنبال کنید.

پیشنهاد داروبوم برای مصرف مکمل وی ایزوله جهت چربیسوزی و ریکاوری محصول “پودر پروتئین سینتا ۶ ایزوله بی اس ان” است.

فواید پروتئین وی ایزوله

فواید مصرف پروتئین وی ایزوله بسیار زیاد است و برخی از آن‌ها شامل افزایش رشد ماهیچه‌ها، از بین بردن چربی‌های اضافی بدن، تقویت عملکرد سیستم ایمنی بدن، کاهش خطر ابتلا به سرطان پستان در زنان، کنترل بهتر سطح قند خون و کاهش تحلیل عضلات و استخوان‌ها در افراد مسن است. بنابراین می‌توان از این پروتئین به‌عنوان یک مکمل سالم برای تمرینات بدن‌سازی و همچنین بهبود سلامت عمومی بدن استفاده کرد.

۱- تأثیر پروتئین وی ایزوله بر عملکرد ورزشی

ورزشکاران در رژیم ورزشی خودشان از ایزوله وی استفاده می‌کنند تا عملکرد ورزشی خود را افزایش داده و توده عضلانی خالص خود را تقویت کنند.

هنگامی‌که بدن در معرض استرس‌های فیزیکی مانند ورزش قرار می‌گیرد ماهیچه‌ها به‌طور طبیعی تجزیه و ترمیم می‌شوند. پروتئین وی به افزایش سرعت بازسازی بافت‌های عضلانی کمک کرده و ترمیم عضلات را در حد مطلوبی حفظ می‌کند.

این مکمل تولید گلوتاتیون را افزایش داده و به فرآیند ساخت و ترمیم عضلات کمک می‌کند. با مصرف پروتئین وی ایزوله اکسیداسیون چربی‌ها برای تولید انرژی بیشتر، افزایش‌یافته و آسیب‌های اکسیداتیو که ممکن است در اثر تمرینات ایجاد شود کاهش می‌یابد. این مکمل با داشتن محتوای بالای پروتئین و آمینواسیدها برای بدن‌سازی بسیار مفید است و به‌سرعت باعث افزایش توده عضلانی خواهد شد.

پروتئین وی ایزوله با اثر بر هورمون‌های مؤثر بر عضله سازی بدن را در حالت تعادل مثبت نیتروژنی و آنابولیک قرار داده و به بازسازی و ریکاوری نیز کمک می‌کند.

پروتئین وی ایزوله حاوی سطح بالایی از لوسین است که نقش مهمی در سنتز پروتئین‌های عضلانی دارد. لوسین یکی از ۳ آمینواسید شاخه‌داری است که در این پروتئین موجود است و به ساخت توده و حجم عضلانی کمک خواهد کرد

۲- تأثیر پروتئین وی ایزوله بر بهبود بیماری کاشکسی

پروتئین وی یکی از پرمصرف‌ترین و محبوب‌ترین پودرهای پروتئین در بین ورزشکاران است. بیماری کاشکسی یا لاغری مفرط باعث از بین رفتن توده عضلانی فرد می‌شود این وضعیت در افراد مبتلابه ایدز یا سرطان دیده می‌شود. پروتئین وی ایزوله با تأمین آمینواسیدهای موردنیاز بدن مانع تحلیل عضلات و نحیف‌تر شدن این افراد می‌شود.

پروتئین وی ایزوله همچنین برای سالمندان و سایر افرادی که به دلیل پیری به‌طور طبیعی در حال از دست دادن عضلات بدن هستند، مفید است. این پروتئین باعث ایجاد یک ساختار اسکلتی عضلانی سالم، افزایش قدرت، بهبود عملکرد سیستم ایمنی و بهبود سلامتی می‌شود.

پیشنهاد داروبوم جهت مصرف پروتئین وی ایزوله باکیفیت جهت عضله سازی مصرف محصول “پودر ایزو وی ۱۰۰% نوتریمد” است.

۳- تأثیر پروتئین وی ایزوله بر بهبود هضم و جذب

پروتئین وی ایزوله ممکن است هضم را بهبود ببخشد زیرا می‌تواند به تنظیم حرکات روده کمک کند و برای افرادی که تحمل لاکتوز را ندارند یک مکمل ایده آل است. این پروتئین همچنین در فرمولاسیون شیر خشک نوزادان استفاده می‌شود.

۴- یک منبع خوب اسیدهای آمینه

پروتئین وی ایزوله منبع خوبی از اسیدهای آمینه مانند گلوتامین، لوسین و سیستئین است. غلظت بالای اسیدهای آمینه شاخه‌دار به‌طور خاص وظیفه نگهداری و ترمیم بهینه پروتئین را در بافت ماهیچه‌ها دارد.

گلوتامین و لوسین پس از ورزش سنتز پروتئین را تحریک می‌کنند و وظیفه کاهش آسیب بافتی و بهبود استقامت را بر عهده‌دارند. سیستئین نیز به تولید گلوتاتیون، آنتی‌اکسیدان طبیعی بدن کمک می‌کند تا به حفظ حجم عضلات کمک کند.

کاهش وزن

عوارض استفاده از پروتئین وی ایزوله

پروتئین وی ایزوله در صورت مصرف صحیح هیچ عارضه جانبی در پی نخواهد داشت. فقط توجه داشته باشید که این مکمل در صورت مصرف دوره‌ای بالا می‌تواند باعث تهوع، سردرد، افزایش حرکات روده، تشنگی، گرفتگی عضلات، نفخ، بی‌اشتهایی و تورم شود. سایر عوارض جانبی مصرف دوز بالای این پروتئین ممکن است شامل آسیب به کلیه‌ها یا کبد، ضعف مفاصل و استخوان یا واکنش آلرژیک باشد.

پروتئین وی گلد چیست؟

وی گلد نوع دیگری از پروتئین وی است که به‌عنوان بهترین مکمل وی شناخته می‌شود. وی گلد شامل ترکیبی از وی ایزوله و وی کنسانتره است و در هر سروینگ ۲۴ گرم پروتئین در اختیار بدن قرار می‌دهد که مقدار قابل‌ توجهی است.

وی گلد یک پروتئین خالص با کمترین مقدار چربی‌های ساده یا اشباع ‌شده، کلسترول، لاکتوز و دیگر کربوهیدرات‌ها است که می‌توان آن را برای افزایش وزن و حجم مورد استفاده قرارداد. وی گلد حاوی آمینواسیدهای ضروری، نیمه ضروری و غیرضروری و مناسب افرادی است که تحمل لاکتوز را ندارند.

این پروتئین برای افزایش عملکرد عضلات و برای دوره کات جهت حفظ توده عضلانی مناسب است و به بازتوانی سریع و افزایش حجم عضلات کمک می‌کند.

وی گلد به‌راحتی با آب و سایر مایعات حل‌ شده و مقادیر بالایی از پروتئین را در اختیار بدن قرار می‌دهد. این پروتئین حاوی مقدار بالایی وی ایزوله است بنابراین عضله سازی را در بدن شما تسریع می‌کند.

علاوه بر این در فرمولاسیون وی گلد آنزیم لاکتاز و آمینوژن‌های وجود دارد که بهبود عملکرد سیستم گوارشی بدن کمک کرده و به حداکثر جذب آمینواسیدهای موردنیاز افراد ورزشکار کمک می‌کند. این مکمل حتی به دلیل دارا بودن لاکتاز برای افرادی که به عدم تحمل لاکتوز مبتلا هستند نیز قابل ‌استفاده می‌باشد.

بهترین مارک های پروتئین وی چیست؟

برندهای متنوع از کشورهای مختلف اقدام به تولید انواع پروتئین وی کرده اند. در این میان می توان به ۱۲ برند برتر که در جهان بیشترین میزان مصرف و رضایت را داشته اند را ذکر کرد.

۱- وی پروتئین کامپلکس ۱۰۰٪ الیمپ
۲- وی پروتئین ۱۰۰٪ نولیمیت
۳- وی شارژر ۱۰۰٪ تسلا
۴- گلد وی ژن استار
۵- سوپریم وی ۱۰۰٪ ایزوله اپ نوتریشن
۶- اشور وی ۱۰۰٪ اپ نوتریشن
۷- وی ایزوله ۱۰۰٪ ترایامف اپ نوتریشن
۸- وی پروتئین ۱۰۰٪ زد کانزپت
۹- وی پروتئین ۱۰۰٪ پی اف فارما
۱۰- پروتئین وی ۱۰۰٪ پرمیوم سوپریم بادی ورلد
۱۱- وی پروتئین ۱۰۰٪ فول استار
۱۲- وی ۱۰۰٪ نوتریمد

سخن پایانی:
درنهایت شایان ‌ذکر است که برای کسب منافع از انواع پروتئین وی مصرف ۲۵-۵۰ گرم در روز (۱-۲ اسکوپ) توصیه می‌شود، اما حتماً دستورالعمل دوز مصرفی روی بسته‌ بندی را رعایت کنید. به خاطر داشته باشید که مصرف بیش ‌از حد پروتئین بی‌فایده است و بدن شما فقط می‌تواند از مقدار محدودی از پروتئین در یک‌زمان معین استفاده کند. مصرف زیاد پروتئین ممکن است باعث مشکلات گوارشی مانند حالت تهوع، درد، نفخ، درد شکم و اسهال شود. با این‌ حال، مصرف متوسط مکمل‌های پروتئین وی به ‌استثنای چند مورد، در اکثر افراد به‌ خوبی تحمل می‌شود. اگر مبتلابه عدم تحمل لاکتوز هستید پروتئین وی هیدرولیز یا ایزوله برای شما مناسب‌تر از وی کنسانتره است. اگر تا به‌ حال مشکلات کبدی یا کلیوی داشته‌اید، قبل از مصرف مکمل‌های پروتئینی حتماً با پزشک مشورت کنید.

منبع:oviro.com

مطالب مرتبط
13 نظرات
 1. میثم

  سلام
  میشه پروتئین وی رو بدون ورزش هم استفاده کرد؟ یا حتما لازمه بری بدنسازی؟

  1. فاطمه محمدیان

   باسلام دوست عزیز
   مصرف پروتیئن وی به علت کالری و پروتئین زیادی که به بدن منتقل می کند توصیه مربی بدنسازی و برای افزایش حجم حین انجام ورزش است. مصرف این مکمل بدنسازی بدون انجام ورزش می تواند باعث افزایش وزن و تولید چربی اضافه شود.

 2. عباس

  نحوه مصرف پروتئین وی به چه صورته؟

  1. محدثه خانبلوکی

   با سلام کاربر گرامی
   پروتئین وی یک مکمل بدنسازی عالی برای افزایش حجم عضلات و عضله سازی است. بیشتر افراد در مورد نحوه مصرف پروتئین وی سوال دارند. شما می توانید از این مکمل بدنسازی بلافاصله بعد از تمرین، قبل از تمرین، پس از بیدار شدن و قبل از خواب مصرف کنید. مقدار و زمان دقیق مصرف را پزشک تغذیه یا مربی بدنسازی شما تشخیص می دهد. پروتئین وی در بهبود عملکرد ورزشی، افزایش انرژی، تقویت سیستم ایمنی، کاهش وزن با حفظ توده عضلانی و… تاثیر گذار است.

 3. تکتم

  سلام مربی من بهم گفته پروتئین وی بخورم
  برای خانوما عوارض نداره؟ مشکل معده پیدا نمیکنم؟ ممنون میشم راهنماییم کنین

 4. جمیله زراعی

  مصرف پروتئین وی برای بانوان مشکلی نداره؟

  1. کارشناس داروبوم

   با سلام کاربر گرامی
   پروتئین وی ار مکمل های مورد استفاده ورزشکاران حین تمرینات ورزشی می باشد. مصرف این پروتئین تنها مختص به آقایان نبوده و بانوان عزیز هم می توانند از آن استفاده نمایند. پروتئین وی به افزایش عضله سازی، بهبود عملکرد ورزشی، سرعت بخشیدن به ریکاوری و تناسب اندام در ورزشکاران کمک می نماید. شما می توانید از پروتئین های وی در داروخانه آنلاین داروبوم دیدن و سفارش خود را ثبت نمایید.

 5. سالار

  سلام پروتئنین وی ایرانی خوب الان چه برندی هستش؟

  1. کارشناس داروبوم

   دوست عزیز سلام
   مکمل پروتئین وی سرشار از پروتئین خالص بوده و در بعضی انواع فاقد کربوهیدرات و چربی هست. پروتئین مهمترین جز تشکیل دهنده عضلات و بدن می باشد. پروتئین وی دوبیس، پروتئین وی ژن استار و پروتئین وی نوتریمد، در حال حاضر از بهترین مکمل های ساخت داخل هستند که هر کدام تحت لیسانس کشورهای اروپایی ساخته می شود.

 6. Amir

  سلام
  من واسه عضله سازی میخوام پروتئین وی استفاده کنم کدوم مارک از همه بهتره؟

  1. فاطمه محمدیان

   سلام دوست عزیز
   پروتئین وی یکی از بهترین مکمل های بدنسازی برای کاهش سطح چربی بدن و عضله سازی می باشد. شما می توانید از انواع برندهای ایرانی و خارجی و انواع مکمل پروتئین وی نظیر پروتئین وی ایزوله، کنسانتره، هیدرولیز شده و… استفاده کنید. از بهترین مارکهای پروتئین وی می توان به نوتریمد، الیمپ، نوتریشن، ژن استار اشاره کرد. شما می توانید بسته به رژیم غذایی و نظر کارشناس بهترین گزینه را خریداری و مصرف نمایید.

 7. سانیار

  پروتئین وی به چه منظوری استفاده میشه؟

  1. محدثه خانبلوکی

   با سلام کاربر گرامی
   پروتئین وی مخلوطی از پروتئین های موجود در آب پنیر است که تاثیر شگفتی در سلامت عمومی بدن دارد. پروتئین وی عموما در مکمل های ورزشی موجود است و توسط ورزشکاران مورد استفاده قرار می گیرد. این پروتئین در افزایش توده عضلانی و جلوگیری از تحلیل عضلات بسیار تاثیر گذار است. مصرف پروتئین وی باعث بهبود عملکرد ورزشی می شود. این مکمل در سوزاندن چربی های اضافی و کاهش وزن با حفظ عضلات نیز موثر است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.