کلسیم 

در هر صفحه
نمایش 1 - 24 از 64 مورد
64 محصول وجود دارد.

کلسیم چیست؟

کلسیم از جمله فراوان‌ترین مواد معدنی موجود در بدن است که 99٪ آن در استخوان‌ها و دندان‌ها ذخیره می‌شود. مکمل تقویت استخوان ها و بهبود مفاصل که با ترکیبات مؤثر می تواند از ابتلا به پوکی استخوان و ضعف اسکلت بدن جلوگیری کند. جذب کلسیم به راحتی با مصرف لبنیات، سبزی‌های برگ سبز و غذاهای غنی شده (مانند شیرهای غیر لبنی، آب میوه و غلات) قابل دریافت است.

کلسیم یک عنصر ضروری برای حفظ سلامتی است زیرا علاوه بر سلامت استخوان‌ها و دندان‌ها در لخته شدن خون، هدایت عصبی و انقباض عضلات نقش دارد. شواهد اولیه در رابطه با این مینرال نشان می‌دهد که مکمل‌های کلسیم ممکن است فشار خون، خطر سرطان روده بزرگ و علائم PMS را کاهش دهند. اگرچه بهتر است سعی کنید کلسیم را از منابع غذایی تأمین کنید اما برای کسانی که به شیر یا این کار دشوار است مکمل‌های کلسیم بسیار مفید هستند.

برخی از افرادی که از این مکمل‌ها استفاده می‌کنند ممکن است عوارض جانبی از جمله گاز، نفخ، یبوست یا ترکیبی از این علائم را تجربه کنند. به نظر می‌رسد که کربنات کلسیم بیشتر از سیترات کلسیم باعث این عوارض می‌شود بنابراین در صورت تجربه این علائم فرم مکمل خود را تغییر دهید.

علاوه بر این، برخی از مکمل‌های کلسیم با ویتامین‌ها و سایر مواد معدنی ترکیب می‌شوند. به عنوان مثال، برخی از آن‌ها حاوی ویتامین D یا منیزیم هستند. وجود ویتامین D موجود در مکمل‌های کلسیم منجربه افزایش جذب کلسیم در بدن شده و برای سلامت ساختار استخوانی بدن مفید است.

انواع قرص کلسیم

در ساخت مکمل‌ها انواع مختلفی از ترکیبات کلسیم استفاده می‌شود که حاوی مقادیر مختلفی از این مینرال ضروری هستند. برخی از این مکمل‌ها شامل:

 • سیترات کلسیم (21٪ کلسیم اولیه)
 • کربنات کلسیم (40٪ عنصر کلسیم)
 • گلوکونات کلسیم (9٪ کلسیم اولیه)
 • لاکتات کلسیم (13٪ کلسیم اولیه)

مکمل‌های کربنات و سیترات رایج‌ترین انواع مکمل موجود هستند که در داروخانه‌ها و داروخانه اینترنتی عرضه می‌شوند. شما می‌توانید با تجویز پزشک به صورت حضوری یا خرید اینترنتی این فراورده‌ها را تهیه نمایید. لازم به ذکر است که کربنات کلسیم ارزان‌ترین مکمل در دسترس برای تأمین این مینرال است.

کلسیم کربنات به دلیل وابستگی به اسید معده برای جذب در صورت مصرف همراه با غذا به طور مؤثرتری جذب می‌شود، در حالی که سیترات کلسیم برای جذب وابسته به اسید معده نیست. سیترات کلسیم همچنین برای افراد مبتلا به آکلروهیدریا، بیماری التهابی روده یا اختلالات جذب مفید است. سایر اشکال این مینرال در مکمل‌ها یا غذاهای غنی شده شامل گلوکونات، لاکتات و فسفات است. مالات سیترات کلسیم نوعی مکمل است که به خوبی جذب می‌شود و در برخی از آب میوه‌های غنی شده وجود دارد.

فواید کلسیم چیست؟

کلسیم علاوه بر اثر گذاری بر استحکام استخوانها و دندانها در بهبود عملکرد اعصاب و همچنین انعقاد خون نیز مؤثر می باشد. مصرف همزمان کلسیم و ویتامین D3  به جذب کامل کلسیم کمک می کند. همچنین وجود کلسیم به اندازه کافی و استاندارد در بدن فواید دیگری نیز دارد که در ادامه به بررسی هرکدام پرداخته می شود:

1- کمک به کاهش وزن بدن

از فواید کلسیم می‌توان به کاهش چربی‌های ذخیره شده در بدن اشاره کرد. مطالعات مختلف دریافت مقدار پایین کلسیم را با شاخص توده بدنی بالاتر (BMI) و درصد بالای چربی بدن مرتبط دانستند. یک مطالعه در سال 2016 اثرات مصرف روزانه 600 میلی گرم کلسیم را در دانشجویان دارای اضافه وزن و چاقی با مصرف کلسیم بسیار کم بررسی کرد. این مطالعه نشان داد افرادی که مکمل حاوی 600 میلی گرم کلسیم و 125 واحد ویتامین D مصرف می‌کردند نسبت به افرادی که رژیم غذایی با کالری محدودتر فاقد کلسیم داشتند، چربی بیشتری از دست داده‌اند. معمولاً مصرف ویتامین D همراه با کلسیم توصیه می‌شود زیرا جذب کلسیم را بهبود می‌بخشد.

2- کاهش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ

افزایش کلسیم در بدن ممکن است به کاهش خطر سرطان روده بزرگ کمک کند. طبق یک مطالعه بزرگ کلسیم موجود در محصولات لبنی و مکمل‌ها ممکن است خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را کاهش دهد.

خرید بهترین مکمل کلسیم

3- جلوگیری از تحلیل استخوان‌ها و پوکی استخوان در افراد مسن

فواید کلسیم بسیار است و ممکن است چندین فواید سلامتی داشته باشند. جذب کلسیم در بدن می‌تواند به جلوگیری از پوکی استخوان‌ها در افراد مسن و افزایش کلسیم در بدن در زنان یائسه کمک کند. پس از یائسگی، زنان به دلیل کاهش هورمون استروژن، توده استخوانی خود را از دست می‌دهند. خوشبختانه با مصرف مکمل می‌توان از این وضعیت پیشگیری کرد. مطالعات نشان داده است که مصرف این ماده معدنی در زنان یائسه تحلیل استخوان‌ها را کاهش می‌دهد. به نظر می‌رسد این تأثیر در دو سال اول یائسگی بیشتر باشد.

4- بهبود مارکرهای متابولیک

مصرف این مینرال می‌توانند به بهبود شاخص متابولیک کمک کنند. چندین مطالعه نشان داده است که مصرف مکمل حاوی کلسیم ممکن است مارکرهای متابولیکی را بهبود ببخشد، به ویژه هنگامی که با ویتامین D مصرف می‌شود. در مطالعه‌ای که در سال 2016 انجام شد، 42 زن باردار از مکمل‌های حاوی کلسیم و ویتامین D استفاده کردند. بررسی‌های بعدی نشان داد که برخی مارکرهای متابولیکی آن‌ها از جمله فشار خون و مارکرهای التهابی بهبود یافت. همچنین تحقیقات دیگر نشان داده است كودكان زنانی كه در دوران بارداری از این مینرال استفاده کرده‌اند در هفت سالگی فشار خون پایین‌تری نسبت به کودکان مادرانی دارند كه مکمل مصرف نکرده‌اند.

در یک مطالعه اخیر، به بیش از 100 زن دچار کمبود ویتامین D مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) یک مکمل کلسیم و ویتامین D داده شد. بعداً مشخص شد در افرادی که مکمل مصرف کرده‌اند در مقایسه با گروه کنترل، مارکرهای التهابی، سطح انسولین و تری گلیسیرید بهبود قابل توجهی داشته است.

 بیشتر بخوانید :

برای آشنایی با سایر محصولات داروبوم جهت بهبود سلامت عمومی بدن وارد صفحه "خرید اینترنتی دارو" شوید.

عوارض قرص کلسیم

مقادیر بیش از حد کلسیم در خون معروف به هیپرکلسمی می‌تواند باعث نارسایی کلیه، کلسیفیکاسیون عروق و بافت نرم، هایپر کلسیوریا (مقادیر بالای کلسیم در ادرار) و سنگ کلیه شود. اگرچه مصرف بسیار بالای این ماده معدنی پتانسیل ایجاد هیپرکلسمی را دارد اما معمولاً با هایپر پاراتیروئیدیسم اولیه یا بدخیمی همراه است.

مصرف زیاد این مینرال همچنین می‌تواند باعث یبوست شود. علاوه بر این ممکن است در جذب آهن و زینک تداخل ایجاد کند، اگرچه این اثر به خوبی ثابت نشده است. مصرف زیاد این مینرال از طریق مکمل‌ها، اما نه غذاها، با افزایش خطر ابتلا به سنگ کلیه همراه است. برخی از شواهد مصرف بیشتر کلسیم را با افزایش خطر ابتلا به سرطان پروستات مرتبط می‌دانند. برخی مطالعات همچنین استفاده زیاد از این مینرال به ویژه از طریق مکمل‌ها را با افزایش خطر بیماری‌های قلبی عروقی مرتبط می‌دانند.

سطح بالای تحمل پذیر مصرفی (UL) برای این ماده معدنی که توسط شورای غذا و تغذیه تعیین شده است 3 میلی گرم در روز است. البته دریافت بیش از حد کلسیم از طریق غذاها نادر است و بیشتر به دلیل استفاده از مکمل‌ها ایجاد می‌شود.

تداخلات دارویی کلسیم

مکمل‌های حاوی این عنصر پتانسیل تداخل با انواع مختلفی از داروها را دارند. افرادی که این داروها را به طور منظم مصرف می‌کنند باید در مورد مصرف مکمل با پزشک خود صحبت کنند:

این مینرال می‌تواند جذب داروهایی مانند بیس فسفونات ها (برای درمان پوکی استخوان)، کلاس‌های آنتی بیوتیک فلوروکینولون و تتراسایکلین، لووتیروکسین، فنی توئین (ضدتشنج) و دی الکل تیلودرونات را کاهش دهد.

داروهای ادرار آور نیز می‌توانند با مکمل‌های کربنات کلسیم و ویتامین D تداخل داشته باشند و خطرات هیپرکلسمی و هایپرکلسیوریا را افزایش دهند. آنتی اسیدهای حاوی منیزیم و آلومینیوم نیز باعث افزایش دفع این مینرال از ادرار می‌شوند. روغن معدنی و ملین‌های محرک نیز باعث کاهش جذب این عنصر می‌شوند. گلوکوکورتیکوئیدها، مانند پردنیزون، هنگامی که ماه‌ها استفاده می‌شوند، می‌توانند باعث تخلیه کلسیم و در نهایت پوکی استخوان شوند.

بیشتر بخوانید :

اگر به دنبال سایر قرص های منیزیم هستید صفحه "قرص منیزیم" را بررسی کنید.

برای جذب کلسیم چه بخوریم؟

مکمل کلسیم را از کجا بخریم؟

این مینرال به اشکال مختلف از جمله قرص کلسیم، سافت ژل و شربت در دسترس است و شما می‌توانید انواع این مکمل‌ها را از داروخانه آنلاین داروبوم با خرید آنلاین به راحتی تهیه کنید. قیمت قرص کلسیم دی در داروخانه آنلاین بسیار به صرفه است همچنین می توانید از تخفیف های ویژه نیز برخوردار شوید. با مصرف این مکمل‌ها وضعیت ساختار استخوانی شما بهبود یافته و علاوه بر جلوگیری از پوکی استخوان می‌توانید از آن‌ها برای تسریع بهبود آسیب‌ها و شکستگی استخوانی نیز استفاده کنید.

بهترین قرص کلسیم برای بانوان

زنان با توجه به مراحل مختلفی که در زندگی طی می کنند. یه مواد مغذی مختلفی نیاز دارند. کلسیم یکی از مهمترین و اثرگذارترین مواد معدنی مورد نیاز بانوان است. به دلیل مراحل قاعدگی، بارداری و بخصوص شیردهی که بانوان طی می کنند به کلسیم بیشتری نیاز دارند تا در آینده و دوره میانسالی دچار پوکی استخوان و دردهای مفصلی و آرتروز نشوند. 

تأمین کلسیم مورد نیاز بدن در زنان علاوه بر حفظ سلامت و استقامت استخوان ها، باعث کاهش مشکلات ناشی از قاعدگی، درد و PMS می گردد. انتخاب و استفاده از بهترین قرص کلسیم برای بانوان می تواند به حفظ سلامتی آنها کمک کند. با بالارفتن سن بانوان میزان جذب کلسیم نیز کاهش می یابد. به همین خاطر از حدود 50 سالگی باید مصرف کلسیم دی افزایش یابد. یکی از دلایل مصرف مکمل های مخصوص بانوان در 50 سالگی نظیر قرص یائسگی یا مولتی ویتامین های مخصوص بانوان از ترکیبات ویژه در این سنین استفاده می کنند. 

ازجمله بهترین مکمل های حاوی کلسیم برای بانوان می توان به شربت کلسی شور ویتان اشاره کرد. این مکمل در هر میلی لیتر 500 میلی گرم کلسیم دارد و بزرگسالان می توانند با مصرف روزانه دوبار از این شربت، کلسیم مورد نیاز روزانه خود را جذب کنند. کلسی شور ویتان همچنین حاوی زینک و ویتامین D نیز می باشد که به جذب بهتر و تقویت استخوان ها کمک می کند.

کلسیم دی چیست؟

کلسیم و ویتامین D برای محافظت از استخوان‌ها با هم کار می‌کنند. کلسیم به ساخت و حفظ استخوان‌ها کمک می‌کند، در حالی که ویتامین D به بدن شما کمک می‌کند تا به طور موثر کلسیم را جذب کند. بنابراین حتی اگر به اندازه کافی کلسیم دریافت می کنید، اگر کمبود ویتامین D داشته باشید ممکن است باعث هدر رفتن آن شود.

معرفی قرص کلسیم خارجی

علاوه بر منابع کلسیمی که معمولا مورد استفاده قرار می گیرند و اغلب شناخته شده هستند. می توان با معرفی انواع کلسیم و مکمل های حاوی کلسیم ایرانی و خارجی، بهترین گزینه ها را بررسی کرده و مورد ارزیابی قرار داد تا بهترین مکمل کلسیم که متناسب با سیستم جسمانی، سن، جنس و نیاز غذایی خودتان است را شناخته و در صورت نیاز مورد مصرف قرار دهید. 

1- قرص کلسیم سیترات یوروویتال

مکمل های برند یوروویتال در ایران و تحت لیسانس آلمان ساخته می شود. این مکمل منجر به کمک به سلامت و عملکرد طبیعی استخوان‌ها، عضلات و بافت همبند شده و دارای ویتامین D جهت جذب بهتر کلسیم می‌گردد همچنین این قرص مؤثر در سلامتی استخوان و دندان بوده و از پوکی استخوان جلوگیری می‌کند. فقط دقت داشته باشید که افرادی که دارای سنگ کلیه هستند بهتر است قبل از مصرف با پزشک مشورت نمایند زیرا ممکن است تعداد سنگ و درد آن را افزایش دهد و مشکلاتی ایجاد نماید.

بیشتر بخوانید :

اگر به دنبال مکملی جهت افزایش کلسیم در بدن هستید "قرص کلسیم سیترات یوروویتال" را خریداری نمایید.

2- قرص کلسیم 600 + ویتامین D آلفا ویتامینز

قرص کلسیم آلفا ویتامینز منجربه تقویت و استحکام استخوان‌ها و دندان‌ها به خصوص در سنین رشد شده و با تامین کلسیم و ویتامین D مورد نیاز بدن در همه سنین از پوکی استخوان جلوگیری می‌کند. این مکمل جهت حفظ سلامت مادر و جنین در دوران بارداری بسیار مفید بوده و مناسب برای مادران شیرده نیز می باشد. یکی دیگر از فواید مصرف قرص کلسیم آلفا پیشگیری از بیماری ریکتز است. پیشنهاد می‌گردد این مکمل را روزانه یک عدد به همراه غذا مصرف کنید.

انواع قرص کلسیم خارجی

بیشتر بخوانید :

برای مشاهده فواید کلسیم آلفا ویتامینز صفحه "قرص کلسیم 600" را مطالعه کنید.

3- کپسول استئو کلتکس لیکوئید کلسیم پلاس الیت

این مکمل کلسیم ساخت شرکت الیت کانادا بوده و برای سلامتی بسیار مفید می‌باشد. از فواید اصلی این مکمل می‌توان به بهبود سلامت عمومی افراد با تأمین ریزمغذی‌های مفید برای بدن، پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های قلبی با تأمین منیزیم و کلسیم، کمک به افزایش تراکم استخوان‌ها، پیشگیری و درمان پوکی استخوان و مناسب برای دوره رشد و کهولت اشاره کرد. لذا با مصرف این مکمل مطمئن خواهید شد که نیاز شما در خصوص کمبود کلسیم رفع خواهد شد. بهترین دوز مصرفی این مکمل روزانه یک تا دو عدد می‌باشد.

بیشتر بخوانید :

یکی از منابع کلسیم جهت افزایش کلسیم در بدن "قرص کلسیم استئو" است.

قرص کلسیم ایرانی

در بخش قبل به چند مورد از قرص کلسیم خارجی اشاره شد. قیمت قرص کلسیم ایرانی به نسبت قیمت قرص کلسیم خارجی با توجه به اینکه دیگر هزینه واردات و نوسانات ارز بر روی آن چندان تاثیری ندارد به نسبت مناسب است و کیفیت قابل قبولی دارند. البته برخی از قرص کلیسم خارجی نیز به صورت تحت لیسانس شرکت مربوطه توسط شرکت های دارویی داخل تولید و عرضه می شوند.

در ادامه برخی از قرص کلسیم ایرانی معرفی شده است:

 • قرص کلترکس پلاس هلث برست 100 عددی
 • قرص کلترکس هلث برست 100 عددی
 • قرص کالمرز سوی پلاس سیمرغ دارو عطار 30 عددی
 • قرص کلسی مد سیمرغ دارو عطار 30 عددی
 • قرص کلسی ژنون گلد نورم لایف 60 عددی
 • قرص کلسی بست نوتری بست 60 عددی
 • سافت ژل کلسیم باریویتال 30 عددی

شربت کلیسم خارجی برای کودکان

با توجه به اینکه کلسیم برای رشد کودکان بسیار حیاتی است حتما می بایست به نحوی این ماده مغذی حیاتی به بدن کودکان برسد. یکی از راه کارها استفاده از مکمل های حاوی کلسیم است. از آنجایی که بلعیدن قرص و سافت ژل برای کودکان سخت است و اکثر قرص های کلسیم درشت و حجیم هستند شرکت های تولید کننده برای کودکان کلسیم به صورت شربت تولید کرده اند. در زیر برخی شربت کلسیم خارجی برای کودکان آورده شده است.

 • شربت کلسی شور ویتان 200 میلی لیتر
 • ساشه سوپراکل 200 نیچرز اونلی 30 عددی

سوالات متداول برای خرید قرص کلسیم

بهترین زمان خوردن قرص کلسیم کی هست؟

با توجه به اینکه دو نوع کلسیم وجود دارد، کلسیم سیترات و کلسیم کربنات باید گفت که بهترین زمان خوردن قرص کلسیم برای نوع کربنات همراه با وعده غذایی (شام بهتر است) است و توصیه می شود 2 ساعت قبل از آن و 4 ساعت پس از آن دارویی مصرف نشود تا جذب کلسیم در بدن شما به بهترین شکل صورت گیرد. برای کلسیم سیترات با توجه به اینکه زود جذب است می توان در هر زمان مصرف کنید.

قرص کلسیم دی را کی بخوریم؟

اگر قرص کلسیم دی مصرف می کنید ویتامین D موجود در آن به بدن شما کمک می کند تا کلسیم را موثرتری جذب کند. برای حداکثررسانی جذب، بهترین زمان برای مصرف قرص کلسیم ویتامین D و سایر ویتامین های محلول در چربی، پس از مصرف غذاهای حاوی چربی است.