منیزیم 

در هر صفحه
نمایش 1 - 16 از 39 مورد
39 محصول وجود دارد.

کاربرد منیزیم چیست؟

منیزیم یک مینرال ضروری است که در بیش از 200 فرآیند ضروری متابولیک بدن دخیل است. تقریباً 70٪ منیزیم موجود در بدن در استخوان‌ها قرار دارد و به رشد استخوان و دندان‌ها کمک می‌کند. این مینرال برای عملکرد صحیح عضلات و عملکرد طبیعی اعصاب ضروری است. منیزیم همچنین به جذب و متابولیسم سایر مواد معدنی و ویتامین‌ها کمک می‌کند.

منیزیوم دومین الکترولیت فراوان در بدن انسان است و کمبود آن در کشورهای پیشرفته معمول است. کمبود این مینرال باعث افزایش فشار خون و تحریک عصبی شده و اثر منفی بر تحمل گلوکز دارد. از طرف دیگر حفظ سطح نرمال منیزیم با یک اثر محافظتی از افسردگی و ADHD (بیش فعالی بزرگسالی) جلوگیری می‌کند. با این حال بررسی‌ها نشان داده است که مصرف مکمل منیزیم در کاهش توده چربی های بدن و گرفتگی عضلات خیلی مؤثر نیست.

کمبود این ماده معدنی در رژیم غذایی غربی معمول است زیرا غلات منابع ضعیفی برای این مینرال هستند. منابع برجسته منیزیم مغزها و سبزی‌های برگ دار هستند که معمولاً به اندازه کافی استفاده نمی‌شوند؛ بنابراین رفع کمبود این ماده معدنی از طریق تغییر رژیم غذایی به سادگی امکان پذیر است. با این حال مکمل‌های منیزیم نیز برای رفع کمبود این مینرال در دسترس هستند.

اگر می‌پرسید منیزیم برای چی خوبه باید بگوییم که این مینرال به عنوان یک آرام‌بخش عمل می‌کند، در انواع مکمل کاهش استرس و بهبود خواب وجود دارد، فشار خون را کاهش می‌دهد، خواص ضد التهابی دارد و حساسیت به انسولین را بهبود می‌بخشد. جذب روده‌ای این عنصر به مقدار منیزیم مصرفی بستگی دارد بنابراین عوارض جانبی زیادی در رابطه با مصرف مکمل وجود ندارد.

اگر منیزیم بیش از حد مصرف شود بدن فقط به اندازه مورد نیاز خود آن را جذب می‌کند. با این حال مصرف دوزهای بالا ممکن است باعث مشکلات دستگاه گوارش و اسهال شود. لذا بعد از بررسی قیمت قرص منیزیم اقدام به خرید قرص منیزیم کرده و در دوز مشخص و معین آن را مصرف نمایید تا آسیبی به بدن وارد نگردد.

نقش قرص منیزیم در واکنش‌های ضروری بدن

یکی از نقش‌های اصلی منیزیم عمل به عنوان یک مولکول کمکی در واکنش‌های بیوشیمیایی است که به ‌طور مداوم در بدن انجام می‌شوند. این مینرال در بیش از 200 واکنش بدن شما شرکت می‌کند که برخی از آن‌ها شامل موارد زیر است:

 • تنظیم سیستم عصبی: به تنظیم انتقال دهنده‌های عصبی که پیام‌هایی را به سراسر مغز و سیستم عصبی شما ارسال می‌کنند، کمک می‌کند.
 • تشکیل پروتئین: به سنتز پروتئین‌های جدید از اسیدهای آمینه کمک می‌کند.
 • حرکات عضلات: بخشی از مکانیسم انقباض و انبساط عضلات است.
 • حفاظت از ژن‌ها: به سنتز و ترمیم DNA و RNA کمک می‌کند.
 • تولید انرژی: به تبدیل غذا به انرژی کمک می‌کند.

فواید منیزیم

فواید منیزیم برای سلامتی چیست؟

دریافت منیزیم کافی برای عملکرد مطلوب بدن حائز اهمیت است. اگرچه دریافت مقادیر کافی این ماده معدنی از طریق رژیم غذایی امکان پذیر است ولی در صورت کمبود شدید مصرف مکمل نیز می‌تواند مفید باشد. مصرف قرص منیزیم و اصلاح کمبود این مینرال باعث بهبود سطح سلامتی می‌شود و خطر بیماری‌های قلب و عروق، افزایش فشار خون و قند خون را کاهش می‌دهد. سایر مزایای مصرف این مینرال به شکل مکمل شامل موارد زیر است:

 • کاهش فشار خون

استفاده از منیزیم در انواع مکمل ها بخصوص مولتی ویتامین سالمندان در کاهش مشکلات ناشی از فشار خون بسیار مفید است چرا که منیزیم به کاهش سطح فشار خون کمک می‌کند. تحقیقات نشان می‌دهد که افراد دچار فشار خون بالا هنگام استفاده از این مکمل بهبودی مطلوبی را تجربه می‌کنند.

بررسی حاصل از 22 مطالعه نشان داد که مصرف 410 میلی گرم منیزیم در روز با کاهش 3 تا 4 میلی متر جیوه فشار خون سیستولیک و 2 تا 3 میلی متر جیوه فشار خون دیاستولیک همراه است. به همین ترتیب بررسی 34 مطالعه نشان داد که مصرف حدود 350 میلی گرم منیزیوم در روز به طور متوسط ​​به مدت 3 ماه فشار خون سیستولیک را به میزان 2.00 میلی متر جیوه و فشار خون دیاستولیک را به میزان 1.78 میلی متر جیوه کاهش می‌دهد.

 • بهبود خلق و خو

برخی از مطالعات سطح پایین منیزیم را با افسردگی مرتبط می‌دانند. این مسئله محققان را به فکر انداخت که بررسی کنند آیا مصرف مکمل منیزیم می‌تواند بر بهبود خلق و خو افراد تأثیر بگذارد یا خیر. یک آزمایش کنترل شده 12 هفته‌ای در بزرگسالان مسن مبتلا به دیابت نوع 2، کمبود این مینرال و رابطه آن با افسردگی را بررسی کرد. نتایج نشان داد که مصرف 450 میلی گرم منیزیم در روز به اندازه دوز 50 میلی گرمی داروی ضد افسردگی ایمی پرامین در بهبود علائم افسردگی مؤثر است لذا با خرید قرص منیزیم از افسردگی خود پیشگیری کنید.

مطالعه 6 هفته‌ای دیگری در 126 فرد مبتلا به افسردگی خفیف یا متوسط نشان داد افرادی که 248 میلی گرم منیزیم در روز مصرف می‌کنند در کنار درمان‌های طبیعی، بهبود قابل توجهی در میزان افسردگی مشاهده می‌کنند. با این حال چون این مطالعات کور نبودند یعنی شرکت کنندگان می‌دانستند که این ماده معدنی را دریافت کرده‌اند، می‌تواند نتایج را تحت تأثیر قرار دهد؛ بنابراین مطالعات بزرگ‌تر و طولانی‌تر در این زمینه مورد نیاز است.

بیشتر بخوانید :

جهت آشنایی با سایر محصولات در داروخانه داروبوم وارد صفحه "خرید اینترنتی دارو" شوید.

 • کنترل قند خون

منیزیم نقش مهمی در متابولیسم انسولین و گلوکز دارد. بسیاری از افراد مبتلا به دیابت نوع 2 دچار کمبود این ماده مغذی هستند؛ زیرا بالا بودن سطح قند خون یا انسولین می‌تواند میزان از دست دادن این ریز مغذی را از طریق ادرار افزایش دهد. گفته شده است که مصرف مکمل‌های منیزیم می‌تواند مقاومت به انسولین را بهبود ببخشد، مشکل متابولیکی که در آن سلول‌های شما به انسولین پاسخ نمی‌دهند. انسولین هورمون مهمی است که به تنظیم سطح قند خون کمک می‌کند؛ بنابراین، بهبود مقاومت به انسولین می‌تواند باعث کنترل بهتر قند خون به ‌ویژه در افراد مبتلا به دیابت شود.

یک مطالعه 3 ماهه نشان داد افراد مبتلا به دیابت نوع 2 که 300 میلی گرم در روز منیزیم مصرف می‌کردند، در مقایسه با گروه دارونما به‌ طور قابل توجهی کاهش قند خون ناشتا و بعد از غذا را نشان دادند. علاوه بر این، یک بررسی دیگر نشان داد که مصرف مکمل برای بیش از چهار ماه تأثیر مفیدی بر حساسیت به انسولین و کنترل قند خون دارد. اگرچه تحقیقات بیشتری لازم است اما به نظر می‌رسد مصرف مکمل‌های منیزیم برای کمک به کنترل قند خون در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 مؤثر هستند لذا افرادی که مبتلا به دیابت هستند می توانند از قرص دیابت حاوی منیزیم برای کنترل سطح قند خونشان استفاده کنند.

 • کاهش خطر بیماری‌های قلبی

مقادیر کم منیزیم با افزایش خطر ابتلا به بیماری قلبی مرتبط است. این مسئله ممکن است به این دلیل باشد که سطح پایین این ماده معدنی بر ریسک فاکتورهای بیماری‌های قلبی مانند کنترل قند خون و فشار خون تأثیر منفی می‌گذارد. در بررسی اخیر 28 مطالعه نتیجه گیری شد که مکمل‌های منیزیم با کاهش فشار خون، سطح کلسترول و قند خون ناشتا برخی از فاکتورهای خطر بیماری‌های قلبی را در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 به ‌طور مثبت تحت تأثیر قرار می‌دهد. این بدان معنی است که مصرف این مینرال ممکن است به کاهش خطر بیماری‌های قلبی به ویژه در افرادی که دچار کمبود منیزیم هستند، کمک کند.

 • کمک به بهبود میگرن

تحقیقات نشان داده است که مقادیر پایین منیزیم با میگرن مرتبط است، وضعیتی که با سردردهای شدید و مکرر مشخص می‌شود. یک مطالعه 12 هفته‌ای نشان داد که افراد مبتلا به میگرنی که روزانه 600 میلی گرم منیزیم مصرف می‌کردند، 42٪ حملات میگرنی کمتری را تجربه کردند و شدت حملات آن‌ها نیز کمتر بود. بررسی 5 مطالعه دیگر نشان داد که درمان میگرن با مصرف 600 میلی گرم منیزیم، یک دوز سطح بالا بی خطر و مؤثر است.

بیشتر بخوانید :

اگر به دنبال سایر مکمل‌های فرموله شده مناسب با سیستم بدنی بانوان و آقایان هستید صفحه "مکمل های غذایی طبیعی" را بررسی کنید.

فواید منیزیم برای ورزشکاران

منیزیم یکی از مهمترین و مؤثرترین عناصر در ترکیب مکمل های بدنسازی است. چرا که علاوه بر تقویت جسمانی می تواند مزایای دیگری نیز داشته باشد. تقویت عضلات، کمک به چربی سوزی، افزایش سطح انرژی برای انجام تمرینات سخت، بهبود عملکرد قدرتی و استقامتی، کمک به ریکاوری سریعتر عضلات و همچنین افزایش سوخت و ساز بدن و چربی سوزی از جمله مزایایی است که می توان برای منیزیم در بدنسازی و ورزش برشمرد. به همین خاطر است که امروزه علاوه بر مکمل بدنسازی، در لوسیون و اسپری های مخصوص ریکاوری عضلات نیز از منیزیم استفاده می شود تا روند بهبود تنش های ناشی از کشش عضلات را سرعت بخشد.

فرق منیزیم با منگنز چیست؟

منیزیم و منگنز با اینکه اسامی مشابهی دارند اما از نظر خواص و ویژگی با یکدیگر متفاوت هستند. این دو ریزمغذی معمولاً از طریق رژیم غذایی متنوع دریافت می‌شوند. مکمل منگنز معمولاً به عنوان مکمل پوست، مو و ناخن تجویز می‌شود.

عوارض جانبی و مضرات قرص منیزیم

اگرچه مصرف مکمل منیزیم به طور کلی بی‌خطر تلقی می‌شود اما شما باید قبل از مصرف این ماده معدنی با پزشک خود مشورت کنید خصوصاً اگر به بیماری خاصی مبتلا هستید. این مینرال ممکن است برای افرادی که داروهای ادرار آور، داروهای قلبی یا آنتی بیوتیک استفاده می‌کنند عوارضی به دنبال داشته باشد. اکثر افرادی که از مکمل‌های منیزیم استفاده می‌کنند، عوارض جانبی را تجربه نمی‌کنند، اما این مینرال می‌تواند باعث مشکلات گوارشی مانند اسهال، حالت تهوع و استفراغ به ویژه در دوزهای بالا شود. توجه به این نکته مهم است که افراد مبتلا به مشکلات کلیوی بیشتر در معرض خطر بروز عوارض جانبی مرتبط با این مکمل هستند. علاوه بر این، شواهد نشان می‌دهد مصرف این مکمل‌ها بیشتر به سود افرادی است که دچار کمبود منیزیم هستند.

 بهترین زمان و مقدار مصرف قرص منیزیم

یک رژیم غذایی سرشار از مینرال شامل غذاهای کامل مانند غلات کامل، مغزها، دانه‌ها و حبوبات است. دریافت مقدار توصیه شده روزانه این ماده معدنی 400-420 میلی گرم برای مردان و 320-360 میلی گرم برای زنان از طریق رژیم غذایی معمولی امکان پذیر است. رژیم غذایی امروزی با دارا بودن خوراکی‌های غنی شده از منیزیم به خوبی این ماده معدنی را تأمین می‌کند.

در هر صورت اگر از طریق رژیم غذایی خود نمی‌توانید این ماده معدنی را به اندازه کافی دریافت کنید، می‌توانید به صورت حضوری یا خرید آنلاین مکمل‌های منیزیم را از داروخانه‌ها و سایت‌های معتبر خریداری کنید. دوزهای توصیه شده مکمل‌های منیزیم بسته به مارک تجاری 200-400 میلی گرم در روز است. این به بدان معنی است که یک مکمل می‌تواند 100٪ یا بیشتر از میزان مصرف روزانه مرجع (RDI) را برای شما فراهم کند. اگر می‌پرسید بهترین زمان مصرف قرص منیزیم چه زمانی است ما به شما می‌گوییم که پس از خرید کپسول منیزیوم در هر زمانی از شبانه روز می‌توانید این مینرال را مصرف کنید.

بیشتر بخوانید :

برای آشنایی با سایر مکمل‌های حاوی مولتی ویتامین و مینرال بر روی "قرص مولتی ویتامین و مینرال" کلیک کنید.

منیزیم در چه غذاهایی است؟

این ماده معدنی در تمام مغزها و دانه‌ها مانند بادام، کنجد، تخمه آفتاب گردان، کدو، دانه کتان و موز، شیر کم چرب، بروکلی، ذرت شیرین و بسیاری دیگر از خوراکی‌ها وجود دارد. به همین دلیل کمبود آن در صورت مصرف رژیم غذایی متعادل به ندرت رخ می‌دهد.

برای خرید قرص منیزیم چه کنیم؟

در حال حاضر خرید انواع قرص منیزیم از جمله قرص جوشان منیزیم از داروخانه‌ها و سایت‌های اینترنتی امکان پذیر است. شما همچنین می‌توانید لیست قیمت قرص منیزیم و برندهای مختلف آن و ویتامین منیزیوم را در داروخانه آنلاین داروبوم مشاهده و در صورت نیاز با خرید اینترنتی به راحتی آنرا تهیه کنید.

بهترین قرص منیزیم

قرص منیزیم خارجی

مکمل حاوی منیزیم در انواع قرص، شربت، قرص جوشان وجود دارد که بسته به نوع سلیقه و مصرف می توان در میان آنها بهترین گزینه را انتخاب کرد. در میان انواع قرص منیزیم خارجی و ایرانی برخی از آنها به دلیل کیفیت و میزان رضایت مصرف کنندگان با استقبال بیشتری روبرو هستند که در ادامه به مهمترین موارد اشاره می شود.

 • کپسول مگنیفورت هولیستیکا 

منیزیم یکی از مهم‌ترین ریزمغذی‌ها برای انتقال سیگنال‌ها بین مغز و اندام‌های بدن است بنابراین سطوح پایین آن می‌تواند بسیاری از مکانیسم‌های بدن را تحت تأثیر قرار دهد. این عنصر برای انقباض قلب مورد نیاز است و اثر متقابلی با کلسیم دارد. این مکمل ساخت کشور فرانسه بوده و مصرف آن به عنوان یک مکمل تغذیه‎‌ای جهت حفظ ساختار عضلات و بهبود عملکرد آن‌ها بسیار مهم است. از فواید قرص مگنیفورت می‌توان به تقویت استخوان‌ها و بهبود استحکام، کاهش علائم سندروم پیش از قاعدگی، بهبود گرفتگی های عضلانی دردناک، پیشگیری و درمان دردهای عصبی، حفظ سلامت سیستم عصبی، افزایش تراکم استخوانی و تقویت عملکرد مفاصل اشاره کرد. 

بیشتر بخوانید :

جهت تامین منیزیم مورد نیاز بدن خرید "قرص مگنیفورت" پیشنهاد می‌شود.

 • قرص کلسیم منیزیم فورت ویتالایز

حدود 60 درصد از منیزیم موجود در بدن انسان در استخوان‌ها قرار دارد‌. این ماده معدنی نقش بسیار مهمی در جذب کلسیم ایفا می‌کند. یکی از هورمون‌های تنظیم کننده مقدار کلسیم در خون، توسط غده تیروئید ترشح می‌شود. منیزیم موظف است که غده تیروئید را برای ترشح این هورمون تحریک کند لذا مصرف قرص منیزیم از جمله کپسول منیزیم فورت بسیار مهم و ضروری است. خواص قرص منیزیم فورت بسیار زیاد است که از مهم‌ترین آن می‌توان به تامین کلسیم، منیزیم و ویتامین‌های D3 و K2 بدن، افزایش استحکام استخوان‌ها، جلوگیری از پوکی استخوان، افزایش استحکام دندان‌ها و حفظ سلامت استخوان‌ها اشاره کرد بنابراین پس از بررسی قیمت قرص منیزیم فورت اقدام به خرید قرص منیزیم فورت نمایید و از فواید آن بهره مند شوید.

بیشتر بخوانید :

جهت افزایش استحکام استخوان و دندان بهتر است "کپسول کلسیم منیزیم فورت" پیشنهاد می‌شود. 

 • قرص منیزیم و ویتامین ب 6 رزاویت 

بهترین قرص منیزیم ایرانی، قرص منیزیم رزاویت است و از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است فواید بسیاری از جمله بهبود عملکرد سیستم عصبی و تقویت ماهیچه، بهبود گرفتگی و اسپاسم عضلانی، حفظ سلامت استخوان و دندان، افزایش انرژی بدن و تقویت قلب را دارد. نکته دیگر اینکه کمبود منیزیم در افراد جوان رشد استخوان‌ها را مختل می کند و باعث کاهش تراکم استخوان‌ها در افراد مسن و در نتیجه ابتلای آن‌ها به بیماری پوکی استخوان می‌شود. اگر دچار کمبود منیزیم هستید پیشنهاد می‌کنیم هرچه سریع‌تر اقدام به مصرف این مکمل نمایید.

بیشتر بخوانید :

اگر به دنبال قرص منیزیم ایرانی هستید خرید "قرص منیزیم و ویتامین ب 6 رزاویت" توصیه می‌شود.