شیر خشک 

شیر مادر بهترین و کامل ترین تغذیه نوزاد در شش ماه اول زندگی است. شیر مادر حاوی تمام مواد مغذی مورد نیاز کودک است. اما بسیاری از نوزدان بعد از شش ماهگی و حتی قبل از آن نیاز به تغذیه با شیر خشک دارند.

اگر به نوزادتان شیر خشک می‌دهید، از بین انواع شیر خشک های موجود در داروخانه بر اساس سن و نیازهای غذایی و شرایط خاص جسمانی نوزاد انتخاب صورت می گیرد.

شیر خشک چیست؟

شیر خشک یک منبع تغذیه جایگزین شیر مادر برای نوزادان است که با تقلید از مواد مغذی شیر مادر ساخته شده است. شیرخشک نوزاد، معمولاً از پروتئین شیر گاو تهیه می شود.

شیرخشک به دو شکل مختلف موجود است: رایج ترین و به صرفه ترین شیر خشک، شیر خشک پودری یا همان پودر خشکی است که با آب مخلوط می شود؛ نوع  دیگر شیر خشک مایع آماده است.

شیر خشک مایع برای تغذیه نوزاد سریع تر و راحت تر است و فقط کافی است در آن را باز کنید و با بطری یا لیوان به کودک بدهید، اما قیمت آن گران تر است و پس از باز شدن، باید سریع تر مصرف شود.

بهترین شیر خشک ایرانی و خارجی

انواع مختلف شیر خشک نوزاد چیست؟

شیر خشک بر اساس ترکیبات و کارکرد آن به انواع گوناگونی دسته بندی می شود. در ادامه با رایج ترین شیر خشک هایی که در داروخانه ها در دسترس اند، آشنا می شویم.

1. شیر خشک بر پایه شیر گاو

بیشتر شیر خشک های نوزادان با شیر گاو ساخته می شود که بسیار شبیه شیر مادر است. این نوع شیر خشک مواد مغذی موردنیاز کودک را تا مقادیر زیادی تامین می کند و هضم آسان تری دارد. اکثر نوزادان از شیر گاو به خوبی استفاده می کنند. با این حال، برخی از نوزادان مانند آنهایی که به پروتئین های موجود در شیر گاو حساسیت دارند، به انواع دیگری از شیر خشک نیاز دارند.

2. شیر خشک بر پایه شیر بز

شیرخشک بز نسبت به شیر خشکی که از شیر گاو تهیه شده احتمال کمتری دارد که در نوزادان آلرژی ایجاد کند.

هضم شیر بز برای نوزادان آسان تر است. شیر خشک تهیه شده از شیر بز حاوی پروتئین های حساسیت زای کمتر، چربی بیشتر، مواد معدنی، ویتامین A و ویتامین C بیشتری نسبت به شیر گاو است.

اما تحقیقات اخیر نشان داده که شیرخشک های شیر بز برای نوزادانی که به شیر گاو آلرژی دارند احتمالا مناسب نباشد؛ به دلیل اینکه پروتئین های موجود در آنها بسیار شبیه هستند.

حتما قبل از تهیه شیر خشک بز با پزشک کودک مشورت کنید.

3. شیر خشک سویا

شیر خشک سویا از دانه های سویا تهیه می شود نه از شیر گاو. این نوع شیر خشک گاهی اوقات به عنوان جایگزین شیر خشک گاو برای نوزادانی که به شیر گاو حساسیت دارند استفاده می شود.

شیرخشک بر پایه سویا باید فقط در موارد معدودی استفاده شود، مانند زمانیکه نوزاد نمی تواند لاکتوز (نوعی قند موجود در شیر) را تحمل کند.

از آنجایی که شیر خشک سویا حاوی گلوکز است، بنابراین احتمال آسیب رساندن به دندان های کودک بیشتر است.

البته به خاطر داشته باشید که نوزادانی که به شیر حساسیت دارند معمولاً به پروتئین سویا نیز حساس هستند. فقط در صورتی از شیر خشک سویا استفاده کنید که توسط پزشک اطفال یا پزشک عمومی تجویز شده باشد.

4. شیرخشک آنتی رفلاکس

این نوع شیر خشک با هدف جلوگیری از رفلاکس در نوزادان (زمانی که نوزادان در حین یا بعد از شیر خوردن بالا می آورند) تهیه می شود.

شیرخشک های آنتی رفلاکس از ترکیبات خاصی تولید شده اند که  برای نوزادانی که رفلاکس دارند یا حساسیت به پروتئین شیر یا عدم تحمل لاکتوز داشته باشند، گزینه مناسبی است.

دستورالعمل آماده سازی شیر خشک آنتی رفلاکس با سایر شیر خشک ها اندکی متفاوت است. توصیه می شود از آب جوشیده تقریبا 70 درجه سانتیگراد استفاده کنید، در غیر این صورت ممکن است شیر خشک گلوله گلوله شود.

5. شیرخشک ضد حساسیت یا ضد آلرژی

آلرژی های غذایی به ویژه در میان نوزادان و کودکان رایج تر است. شیر خشک ضد حساسیت انتخاب مناسبی برای نوزادان مبتلا به آلرژی غذایی از جمله حساسیت به شیر گاو است.

شیر خشک های ضد حساسیت برای نوزادانی که در هضم شیرخشک های مبتنی بر شیر گاو مشکل دارند توصیه می شود. اگر کودک شما به شیر گاو حساسیت دارد، احتمالاً پزشک شیر خشک ضد حساسیت را برای او تجویز کند.

شیر خشک انفامیل بهترین شیر خشک توصیه شده برای نوزادانی است که به شیر گاو حساسیت دارند.

خرید اینترنتی انواع شیر خشک و سرلاک

6. شیر خشک هیدرولیز شده

پروتئین موجود در شیر خشک های هیدرولیز شده به پروتئین‌های کوچک‌تر تجزیه می‌شود و هضم آن را برای کودک آسان‌تر می‌کند. شیر خشک هیدرولیز شده اغلب فاقد لاکتوز است و ممکن است برچسب ضد حساسیت داشته باشد.

این نوع شیر خشک حاوی پروتئین های شیر گاو است که تا حدی هیدرولیز شده اند. هدف از این کار هضم آسان‌تر شیر خشک است و از مشکلات گوارشی مانند قولنج و یبوست جلوگیری می کند.

شیرخشک های نیمه هیدرولیز شده برای نوزادانی که به شیر گاو حساسیت دارند مناسب نیستند.

7. شیرخشک نیمه هیدرولیز شده

این نوع شیر خشک برای پیش گیری از آلرژی در نوزادانی تجویز می شود که دارای آلرژی هستند. شیرخشک های نیمه هیدرولیز شده دارای پروتئین هایی هستند که تا حدی تجزیه شده اند.

8. شیر خشک فاقد لاکتوز

این شیر خشک برای نوزادانی که به لاکتوز حساسیت دارند مناسب است. لاکتوز قندی است که به طور طبیعی در شیر و محصولات لبنی وجود دارد. کودکان حساس به لاکتوز نمی توانند لاکتوز را جذب کنند.

هر چند عدم تحمل لاکتوز در نوزادان نادر است اما با علائمی مانند اسهال، درد شکم، باد و نفخ همراه است.

شیر خشک بدون لاکتوز در داروخانه ها و مغازه ها موجود است، اما اگر فکر می کنید کودک شما ممکن است به لاکتوز حساسیت نداشته باشد، بهتر است که با یک ماما، پزشک اطفال یا پزشک عمومی صحبت کنید.

9. شیر خشک پروبیوتیک و پری بیوتیک

امروزه برخی از شیر خشک های مخصوص نوزادان با پروبیوتیک‌ها (باکتری‌های دوستدار روده) غنی شده‌اند که از اسهال در کودکان جلوگیری می کنند. پروبیوتیک ها نباید به نوزادانی که دچار اسهال شده اند داده شود، زیرا در درمان اسهال موثر نیستند.

شیر خشک های ساخته شده با پری بیوتیک ها گزینه غذایی دیگری هستند و حاوی الیگوساکاریدهای مصنوعی هستند که به طور طبیعی در شیر مادر وجود دارد و موجب تقویت پوشش سالم روده می شوند.

پری بیوتیک ها همچنین برای کاهش عفونت در کودکان سالم به برخی شیر خشک ها اضافه می شوند.

طیف گسترده ای از مارک ها و انواع شیر خشک در داروخانه ها موجود است. همیشه برچسب ها را به دقت بخوانید تا مطمئن شوید که مناسب ترین و بهترین شیر خشک را برای کودک خود می خرید.

10. شیر خشک غنی شده نوزاد

برخی از شیرخشک های نوزاد با دوکوزاهگزانوئیک اسید (DHA) و اسید آراشیدونیک (ARA) غنی می شوند.

اینها اسیدهای چرب امگا 3 هستند که در شیر مادر و برخی غذاها مانند ماهی و تخم مرغ یافت می شوند. برخی از مطالعات نشان می دهد که استفاده از شیر خشک حاوی  DHA و ARA در رشد مغز نوزاد و تقویت بینایی او موثر است.

بهترین مارک شیر خشک

نیازهای جسمانی، سن و احیانا حساسیت های کودک عامل تعیین کننده شیر خشک مناسب است. بنابراین بهترین مارک شیر خشک همان شیر خشکی است که کودک طعم آن را پذیرفته و ویتامین ها و مواد معدنی برای رشد و نمو کودک را تامین کند.

خرید اینترنتی شیر خشک نوزاد و کودک

هم اکنون امکان خرید اینترنتی انواع شیر خشک ایرانی و خارجی با بهترین قیمت و تضمین اصالت در داروخانه آنلاین داروبوم فراهم است. کافی است محصول مورد نظر خود را انتخاب و سفارش خود را ثبت کنید.