در هر صفحه
نمایش 1 - 24 از 200 مورد
200 محصول وجود دارد.

تعریف مواد مغذی

ترکیبات مغذی اصطلاحی است که برای ویتامین ها، مواد معدنی، آمینو اسیدها و بسیاری از ترکیبات دیگر بکار می‌رود. این ترکیبات به گروه های خاص مواد غذایی اضافه می‌شود تا اطمینان حاصل شود که الزامات تغذیه ای افراد را برطرف می‌کنند. این ترکیبات به دو دسته ضروری و غیر ضروری دسته بندی می‌شوند. ترکیبات مغذی ضروری برای حفظ سلامتی و ادامه بقاء مورد نیاز هستند. این ترکیبات شامل ویتامین ها، مینرال ها، پروتئین، کربوهیدرات و چربی هستند.

ترکیبات مغذی غیرضروری برای حفظ و ادامه زندگی مورد نیاز نیستند اما استفاده از آن‌ها می‌تواند سلامتی را بهبود ببخشد. این ترکیبات نیز از طریق رژیم غذایی قابل تأمین هستند و اغلب شامل آنتی اکسیدان‌هایی هستند که ما در قالب میوه و سبزی آن‌ها را مورد مصرف قرار می‌دهیم. برای کسب اطلاعات بیشتر در ادامه با ما در داروبوم همراه باشید.

به چه غذاهایی سالم و مناسب میگویند؟

اصطلاح غذای سالم به خوراکی های اطلاق می‌شود که حاوی ترکیب مناسبی از ریزمغذی ها و درشت مغذی ها باشند. ترکیبات مغذی به دو دسته ریزمغذی و درشت مغذی دسته بندی می‌شوند که برای حفظ سلامتی باید به طور روزانه مصرف شوند. وجود مقدار کافی ترکیبات مغذی در رژیم غذایی افراد از اهمیت بالایی برخوردار است و در صورت عدم تأمین  باید از طریق مکمل غذایی آن‌ها را دریافت کنید. این مسئله خصوصاً در رابطه با ریزمغذی ها صادق است زیرا ممکن است برخی از رژیم‌های غذایی فاقد تنوع کافی برای تأمین این ترکیبات باشند.

مواد مغذی چیست

انواع مواد مغذی مورد نیاز بدن را بشناسیم:

همانطور که اشاره کردیم ویتامین‌ها، مواد معدنی، پروتئین‌ها و... جز مواد مغذی مورد نیاز بدن هستند. اگر این عناصر ضروری در بدن دچار کمبود شوند می‌توانند عوارض خطرناکی را به دنبال داشته باشند. از این رو تامین این مواد حیاتی برای حفظ سلامتی بسیار ضروری است. تمامی این عناصر را نمی‌توان به راحتی از مواد غذایی به دست آورد به همین دلیل استفاده از مکمل‌های حاوی مولتی ویتامین و مینرال تاثیر بسزایی در جلوگیری از فقر این عناصر دارند.

1. ویتامین‌ها

یک از شش گروه مواد مغذی ویتامین‌ها ترکیب آلی هستند که ارگانیسم‌ها به عنوان یک ماده مغذی حیاتی به مقدار محدود به آن‌ها نیاز دارند. یک ترکیب آلی وقتی ویتامین نامیده می‌شود که به اندازه کافی توسط ارگانیسم ساخته نشود و باید از طریق رژیم غذایی تأمین شود. ویتامین یک ماده مغذی ضروری است که بدن ممکن است از طریق غذا آن‌ها را دریافت کند. این ترکیبات به مقدار اندک در مواد غذایی طبیعی وجود دارند و در صورت مصرف ناکافی خطر ابتلا به برخی از بیماری‌ها افزایش می‌یابد. در حال حاضر 13 ویتامین شناخته شده وجود دارد که به دو گروه محلول در آب و محلول در چربی دسته بندی می‌شوند.

  • ویتامین‌های محلول در چربی

ویتامین های E ،D ،A  و K محلول در چربی هستند و ویتامین محلول در چربی یکی دیگر از شش گروه مواد مغذی است. بدن ما ویتامین های محلول در چربی را در بافت چربی و کبد ذخیره می‌کند و این ذخایر می‌تواند روزها و گاهی ماه ها نیاز بدن را تأمین کند. بنابراین نیازی نیست که آن‌ها را به صورت روزانه مصرف کنیم. چربی های موجود در رژیم غذایی به بدن کمک می‌کنند تا ویتامین های محلول در چربی را از طریق دستگاه گوارش جذب کند.

  • ویتامین‌های محلول در آب

ویتامین های محلول در آب برای مدت طولانی در بدن باقی نمی‌مانند و قابلیت ذخیره شدن ندارند. بنابراین مازاد آن‌ها از طریق ادرار از بدن دفع می‌شود. به همین دلیل ما باید از طریق رژیم غذایی متنوع یا مکمل های غذایی به‌ طور روزانه آن‌ها را مورد مصرف قرار دهیم. ویتامین C و تمام ویتامین های گروه B محلول در آب هستند. یک رژیم غذایی متنوع و متعادل که حاوی مقدار زیادی میوه و سبزی‌ تازه است باید همه ویتامین های مورد نیاز بدن را به خوبی تأمین کند. در غیر این صورت افراد می‌توانند با استفاده از مکمل های مولتی ویتامین این ترکیبات مغذی را دریافت کنند.

2. مواد معدنی

مواد معدنی عناصر شیمیایی هستند که بدن ما برای انجام واکنش های بیوشیمیایی به آن‌ها نیاز دارد. این ترکیبات از طریق دسته‌های مختلف مواد غذایی و حتی آب آشامیدنی تأمین می‌شوند. پتاسیم، کلر، سدیم، کلسیم، فسفر، منیزیم، آهن، روی، منگنز، مس، ید و سلنیوم برخی از این ترکیبات هستند.

عدم تأمین هر یک از این مینرال ها می‌تواند به نوعی سلامتی ما را به مخاطره بیندازد. به‌ عنوان مثال کمبود کلسیم با پوکی استخوان و کمبود آهن با کم خونی فقر آهن خود را نشان می‌دهد. برای پیشگیری و رفع این کمبودها در حال حاضر انواع مکمل های مواد معدنی در داروخانه موجود است و می‌توان از خواص آن‌ها بهره مند شد. این ترکیبات به همراه ویتامین‌ها در مکمل های مولتی ویتامین مینرال عرضه می‌شوند و شما می‌توانید انواع آن‌ها را برای حفظ و ارتقاء سلامتی با خرید اینترنتی از داروخانه آنلاین داروبوم تهیه کنید.

3. پروتئین‌ها

از دیگر شش گروه مواد مغذی، پروتئین است که زنجیره ای از اسیدهای آمینه هستند. 9 مورد از این اسیدهای آمینه برای انسان ضروری به حساب می‌آیند زیرا بدن ما قادر به سنتز آن‌ها نیست بنابراین باید توسط رژیم غذایی تأمین شوند. اسیدهای آمینه به صورت جداگانه و یا ترکیبی، به عنوان مکمل غذایی فروخته می‌شوند. این مکمل ها به خصوص در بین ورزشکاران بسیار محبوب هستند زیرا تأمین آمینو اسیدها با سنتز بیشتر پروتئین‌ها همراه است. سنتز پروتئین‌ها به افزایش حجم و توده عضلانی کمک می‌کند که برای همه ورزشکاران خصوصاً بدنسازان حائز اهمیت است.

4. کربوهیدرات‌ها

این درشت مغذی ‌ها سوخت اصلی بدن هستند. آن‌ها انرژی لازم را برای عضلات و سیستم عصبی مرکزی شما در حین فعالیت های روزانه و ورزش فراهم می‌کنند. 45 تا 65٪ از کالری روزانه باید از طریق کربوهیدرات‌ها تأمین شود. این مقدار به سطح سلامتی و شرایط پزشکی فرد بستگی دارد.

5. چربی‌ها

مصرف چربی علیرغم تصور اکثر افراد به عنوان ذخیره انرژی، برای عایق بندی و محافظت از اندام های داخلی و جذب و انتقال ویتامین های محلول در چربی حیاتی است. حدود 20 تا 35٪ کل کالری روزانه ما باید از چربی‌ها تأمین شود. برای حفظ سلامت عمومی  کمتر از 10٪ کل کالری روزانه باید به چربی اشباع شده اختصاص یابد.

بیشتر بخوانید :

برای آشنایی با سایر محصولات جهت بهبود سلامت عمومی بدن بر روی "خرید آنلاین دارو" کلیک کنید تا وارد صفحه اصلی داروخانه آنلاین داروبوم شوید.

اهمیت درشت مغذی‌ها چیست؟

درشت مغذی ‌ها جزء ترکیبات مغذی انرژی زا دسته بندی می‌شوند و همه ما خواه ناخواه در وعده های اصلی از آن‌ها استفاده می‌کنیم. به عنوان مثال نان و برنج منابع کربوهیدرات یک رژیم غذایی هستند. انواع گوشت‌ها منبع پروتئین هستند و چربی‌ها نیز معمولاً طی پخت و پز در ترکیب غذاها مورد استفاده قرار می‌گیرند. همه این ترکیبات برای حفظ سلامتی و تأمین کالری روزانه جهت فعالیت‌های روزمره مورد نیاز هستند و کمبود آن‌ها باعث سوء تغذیه خواهد شد.

  • درصد درشت مغذی ها در رژیم غذایی

میزان استفاده از درشت مغذی‌ها به فاکتورهای مختلفی از جمله سن، جنسیت، وزن و فعالیت های روزانه فرد بستگی دارد. شما می‌توانید درصد درشت مغذی‌های موجود در رژیم غذایی خودتان را بر اساس کالری مورد نیاز روزانه تغییر دهید. به عنوان مثال به راحتی می‌توانید با تغییر کربوهیدرات مصرفی مقدار انرژی دریافتی از درشت مغذی ‌ها را کاهش یا افزایش دهید. این مسئله خصوصاً در رژیم‌های غذایی لاغری حائز اهمیت است.

مقدار مساوی از کدام غذا انرژی بیشتری تولید میکند؟

بر اساس میزان تولید انرژی درشت مغذی‌ها با یکدیگر متفاوت هستند. کربوهیدرات‌ها و پروتئین ها هر کدام 17 کیلو کالری و چربی ها 37 کیلو کالری به ازاء هر گرم، انرژی تولید می‌کنند و جز مواد مغذی انرژی زا می‌باشد. بنابراین هر چه درصد چربی موجود در مواد غذایی بیشتر باشد می‌توان انرژی بیشتری از مواد غذایی کسب کرد.

افزایش طول عمر با مواد مغذی

غذاهای سالم چه غذاهایی هستند؟

برای توصیف یک غذای سالم باید نکات بسیار زیادی را مورد نظر قرار دهید. استاندارد کنونی، مواد غذایی سالم را غذاهایی می‌داند که از ترکیبات ارگانیک تهیه شده‌اند. با مصرف این غذاها سطح سلامتی فرد به طور قابل توجهی ارتقاء یافته و از عوارض ترکیبات شیمیایی مختلف که اکثراً به عنوان نگهدارنده و طعم دهنده در فرآوری غذاها مورد استفاده قرار می‌گیرند در امان خواهید بود.

از طرف دیگر غذاهای سالم را می‌توان غذاهای سرشار از میوه‌ها و سبزی‌های تازه در نظر گرفت که طیف کاملی از ویتامین‌ها و مواد معدنی را جهت حفظ سلامتی تأمین می‌کنند. مصرف غذاهای سالم راهی ساده برای حفظ سلامتی و طول عمر است. بنابراین بهتر است به جای مصرف فست فودها و غذاهای فرآوری شده خوراکی‌های سالم و مفید را در رژیم غذایی خودتان بگنجانید.

شش گروه مواد مغذی در داروخانه آنلاین داروبوم:

از مهم‌ترین مواد مغذی مورد نیاز بدن می‌توان به امگا 3 و روغن ماهی، جینسینگ، کوآنزیم کیوتن، گلکوزامین، رویال ژلی و کلاژن اشاره نمود. این شش مواد مغذی تاثیر بسیار زیادی در سلامت عمومی بدن از جمله سلامت قلب و عروق، تقویت سیستم ایمنی، بهبود عملکرد ذهنی، افزایش قدرت باروری، حفظ سلامت پوست و مو، سلامت استخوان‌ها و مفاصل، افزایش قوای جسمی و ... دارند. 

  • امگا 3 و روغن ماهی

فواید امگا 3 بر هیچ کس پوشیده نیست و مصرف آن می تواند درمانگر بسیاری از بیماری و مشکلات باشد. امگا 3 اسیدهای چرب اشباع نشده‌ای هستند. این اسیدهای چرب به طور گسترده‌ای در طبیعت وجود دارند زیرا از عوامل مهم متابولیسم چربی حیوانی می باشند و نقش مهمی در رژیم غذایی و فیزیولوژی انسان دارند. جانوران دریایی، فیتوپلانکتون و تخم مرغ منابع حیوانی اصلی اسیدهای چرب امگا تری هستند. از فواید امگا 3 فیش اویل می‌توان به بهبود سلامت مغز و قلب، تقویت سیستم عصبی و ایمنی، درمان اختلالات مغزی و همچنین افسردگی اشاره کرد. میزان مصرف امگا 3 یک تا سه عدد کپسول است.

بیشتر بخوانید :

جهت مشاهده لیست انواع امگا 3 بر روی "بهترین مارک کپسول امگا 3" کلیک کنید.

  • قرص جینسینگ

مکمل‌ جینسینگ از ریشه جینسینگ و شاخه‌های بلند و باریک آن ساخته می‌شوند. جینسینگ حاوی جینسنوزیدها ساپونین هایی است که از مواد فعال موجود در این گیاه هستند. جینسینگ آسیایی همچنین حاوی گلیکان (panaxans)، بخش پلی ساکارید DPG-3-2، برخی پپتیدها، مالتول، ویتامین های گروه B، فلاونوئیدها و مقداری مواد فرار است. این گیاه فواید بسیاری از جمله پیشگیری از ابتلا به بیماری و سرماخوردگی، بهبود سلامت قلب، دیابت، بهبود عملکرد ذهنی، باروری و کاهش خطر ابتلا به سرطان است.

بیشتر بخوانید :

برای افزایش قوای جسمانی و افزایش انرژی و مشاهده انواع مکمل جینسینگ بر روی "قرص جینسینگ اصل" کلیک کنید.

  • کوآنزیم کیوتن

کیوتن به شکل طبیعی در بدن تولید می شود اما ممکن است به دلیل بیماری یا مصرف بالای کوآنزیم کیوتن توسط بدن، کمبود این کوآنزیم رخ دهد. علائم کمبود شامل نارسایی قلبی، فشار خون بالا و درد قفسه سینه است. بسته به علت کمبود، مصرف مکمل‌های کوآنزیم کیوتن یا افزایش جذب آن از طریق مواد خوراکی در درمان کمبود این ماده مغذی موثر است. فواید مکمل حاوی کوآنزیم کیوتن شامل تامین انرژی مورد نیاز سلول‌های موجود در گردش خون و سیستم ایمنی و پیشگیری از پیری زودرس، پیشگیری از آسیب‌ها ناشی از رادیکال‌های آزاد، رفع خستگی، ضعف و دردهای عضلانی، حفظ سلامت سیستم قلبی عروقی و بهبود سلامت پوست، مو و ناخن است.

بیشتر بخوانید :

برای کسب اطلاعات بیشتر درخصوص انواع کوآنزیم کیوتن صفحه "قرص کوآنزیم کیوتن" را بررسی کنید.

  • گلوکزامین

گلوکزامین سولفات یک ترکیب طبیعی است. که در غضروف‌های بدن وجود دارد و در سایر مناطق طبیعت هم یافت می شود. گلوکزامین مکملی بی‌نظیر برای حفظ سلامت مفاصل و استخوان است. این محصول در تقویت مفاصل و استخوان، بهبود حرکت مفاصل و کاهش درد مفاصل موثر است. افرادی که بیماری آرتروز و آرتریت دارند با مصرف مکمل‌های حاوی گلوکزامین می‌توانند استخوان و مفاصل خود را تقویت کرده تا  دچار درد و التهاب مفاصل نشوند.

بیشتر بخوانید :

جهت درمان درد و التهاب مفاصل به دنبال "بهترین مارک گلوکزامین" باشید.

  • رویال ژلی

رویال ژلی ترکیبی مملو از مواد مغذی شگفت انگیز مانند اسیدهای آمینه، آنتی اکسیدان‌ها، مواد معدنی مانند کلسیم، منیزیم، روی، پتاسیم و سلنیوم است. رویال ژلی ماده‌ای بسیار مغذی است که از غدد تحت‌ فکی و فوق حلقی زنبورهای جوان کارگر ترشح می‌شود و طعمی شیرین دارد. نام‌های دیگر رویال ژلی شاه انگبین، شیر زنبور عسل، شهد شاهانه و غذای ملکه است. از فواید اصلی مصرف مکمل رویال ژلی می‌توان به تامین املاح و ویتامین‌های مورد نیاز بدن و کمک به ارتقاء سلامت عمومی بدن، افزایش قوای جسمی و جنسی، تقویت سیستم ایمنی، افزایش قدرت باروری و افزایش مقاومت بدن اشاره کرد.

بیشتر بخوانید :

جهت افزایش قوای جسمی و تقویت سیستم ایمنی و مشاهده لیست انواع رویال ژلی بر روی "قرص رویال ژلی" کلیک کنید.

  • کلاژن

 کلاژن (Collagen) یک واژه یونانی است که به فراوان‌ترین نوع پروتئین در بدن انسان گفته می‌شود. این پروتئین اصلی‌ترین ماده تشکیل دهنده تاندون‌ها، غضروف‌ها، ماهیچه‌ها، استخوان‌ها و پوست بدن انسان است. مصرف مکمل‌های حاوی کلاژن می تواند منجربه حفظ سلامت استخوان‌ها و مفاصل، ممانعت از پیری زودرس پوست، جلوگیری از شکنندگی ناخن‌ها، حفظ سلامت پوست و مو و کمک به مدیریت وزن شود. این مکمل به افراد بالای 30 سال بیشتر توصیه می‌گردد زیرا  تولید کلاژن به مرور زمان در بدن کاهش یافته و بدن نیازی بیشتری به آن پیدا می‌کند.

بیشتر بخوانید :

اگر برای جوانسازی پوست خود دنبال محصولی به جز کرم ضد چروک هستید بر روی "انواع کلاژن" کلیک کنید.