قرص بیوتین (Biotin) 

در هر صفحه
نمایش 1 - 16 از 28 مورد
28 محصول وجود دارد.

قرص بیوتین برای چیست؟

همانطور که می‌دانید هر ویتامینی فوایدی برای بدن دارد لذا پزشکان همواره مصرف ویتامین و قرص مولتی ویتامین را به تمامی افراد پیشنهاد می‌کنند تا از فواید آن بهره مند شوند. بیوتین یکی از این ویتامین‌ها است که با نام های ویتامین H یا ویتامین B7 نیز شناخته می‌شود. این ویتامین یکی از ویتامین های گروه B است که علاوه بر دخالت در متابولیسم چربی و کربوهیدرات به بهبود سلامت پوست و مو و عملکرد سیستم عصبی کمک می‌کند.

بیوتین یک ویتامین محلول در آب و یک ماده مغذی ضروری است که در متابولیسم انرژی نقش دارد. این ویتامین یک فاکتور مؤثر در فعالیت آنزیم هایی است که چربی‌ها، پروتئین و کربوهیدرات را متابولیزه می‌کنند. این ویتامین با کمک به تجزیه درشت مغذی های موجود در رژیم غذایی به تولید انرژی کمک می‌کند.

این ویتامین همچنین در سیگنالینگ سلولی (ارسال و دریافت اطلاعات توسط سلول ها) و تنظیم ژن‌ها نقش دارد. اگرچه سهم بیوتین در این عملکردهای حیاتی دلیل مهمی برای اطمینان از دریافت مقدار کافی آن است، اما دلایل بیشتری برای مصرف آن به عنوان مکمل غذایی وجود دارد.

کمبود بیوتین در افراد سیگاری، الکلی، زنان باردار، مبتلایان به بیماری کرون و بیماری کبدی و هر کسی که رژیم غذایی مملو از غذاهای فرآوری شده استفاده می‌کند، معمول است. علائم کمبود بیوتین اغلب خود را از طریق خشکی چشم، ترک خوردن کناره دهان، پوست فلس دار، افسردگی و ریزش مو نشان می‌دهد. یکی از راه های تامین این ماده مغذی استفاده از قرص بیوتین می‌باشد. 

درمان ریزش مو با بیوتین

فواید قرص بیوتین

قرص بیوتین دارای فواید بسیاری است. از فواید این محصول می‌توان به تقویت مو و ناخن، تولید انرژی، بهبود سلامت پوست، سلامت مغز و اعصاب، کمک به کاهش وزن نیز اشاره کرد که هر کدام از این موارد در ادامه توضیح داده شده است.

1. تقویت مو و ناخن

از فواید قرص بیوتین به می توان تقویت پوست، مو و ناخن اشاره کرد .اگرچه تحقیقات اندکی برای حمایت از اثرات بیوتین و یا قرص ویتامین b7 در رشد مو وجود دارد اما شواهد زیادی  وجود دارد که کمبود آن باعث ریزش مو می‌شود. این ویتامین علاوه بر تقویت مو به ضخیم شدن کوتیکول ناخن‌ها کمک کرده و از شکستن آن جلوگیری می‌کند.

به همین دلیل اکنون بیوتین به طور مستقیم در محصولات پوست و مو استفاده می‌شود، هرچند پیشنهاد می‌شود که آن را به صورت خوراکی مصرف کنید تا نتیجه بهتری داشته باشد. نتایج تحقیقات نشان می‌دهد که قرص ویتامین b7 می‌تواند به طور قابل توجهی به افزایش ضخامت و رشد موها کمک کند.

چندین مطالعه علمی نتایج مثبتی را در استفاده از بیوتین برای تقویت ناخن ها نشان داده‌اند. یک مطالعه در این رابطه نشان داد که مصرف این ویتامین در افرادی که ناخن ضعیفی دارند، ممکن است ضخامت ناخن را تا 25٪ افزایش دهد.

در مطالعه دیگری که 63٪ از شرکت کنندگان بیوتین مصرف می‌کردند بعد از 6 ماه بهبود استحکام ناخن‌ها مشخص شد. مطالعات دیگر نتایج مشابهی را در رابطه با مصرف این ویتامین و افزایش استحکام ناخن‌ها حتی برای شرکت کنندگانی با سطح مطلوب بیوتین کسب کرده‌اند.

2. تولید انرژی

بیوتین نقش مهمی در تولید انرژی و متابولیسم درشت مغذی‌ها دارد. آنزیم های مختلفی برای عملکرد صحیح و تبدیل غذاهای مصرفی به انرژی به آن نیاز دارند. بیوتین در تولید گلوکز از منابع غیر کربوهیدراتی از جمله اسیدهای چرب و اسیدهای آمینه نقش مهمی دارد. این ماده از جمله ترکیبات بسیار مهم در انواع قرص انرژی زا به شمار می‌آید.

3. بهبود سلامت پوست

کمبود بیوتین می تواند منجر به انواع مشکلات پوستی از جمله بثورات، پسوریازیس، آکنه، درماتیت و حتی خارش بی دلیل پوست شود. ویتامین های گروه B یا ب کمپلکس نقش اساسی در عملکرد سیستم عصبی دارند و بر عملکرد هورمون‌ها نیز تأثیر می‌گذارند. همین امر نشان می‌دهد که چرا کاهش سطح بیوتین می‌تواند در سلامت پوست نقش داشته باشد.

4. سلامت مغز و اعصاب

فرآیندهای که برای تولید انرژی به بیوتین نیاز دارند، به سوخت رسانی مغز نیز کمک می‌کنند. یکی از عوامل سلامت مغز و اعصاب مصرف کافی انواع ویتامین ب است. گلوکز یکی از نیازهای اساسی مغز برای عملکرد شناختی است. این ویتامین به عنوان یک آنزیم ضروری در مسیر گلوکونئوژنیک مورد نیاز است.

5. کمک به کاهش وزن

آیا همان مکملی که به سلامت مو ، پوست و ناخن های شما کمک می‌کند می‌تواند به کاهش وزن نیز کمک کند؟ اگرچه بیوتین نقش اساسی در متابولیسم پروتئین‌ها، چربی‌ها و کربوهیدرات‌ها دارد، اما ایده استفاده از آن برای کاهش وزن ممکن است خیلی خوب نباشد. هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد این ویتامین به شما در کاهش وزن کمک می‌کند، با این حال افرادی که به سرعت وزن زیادی از دست داده‌اند، بعضی اوقات پس از کاهش وزن دچار کمبود ویتامین B7 می‌شوند.

بیوتین برای مو

بیوتین برای مو بسیار مفید می‌باشد. تحقیقات صورت گرفته نشان می‌دهد این ماده مغذی در تقویت موها اثر گذار بوده و به همین دلیل می‌تواند مشکل ریزش مو را بهبود ببخشد. این ماده مغذی در ساخت کراتین نقش مهمی دارد. کراتین یکی از پروتئین های ضروری در ساختار مو است که کمبود آن می‌تواند باعث ضعیف شدن موها شود. استفاده از کپسول بیوتین برای رشد مو نیز توصیه می‌شود. هر چند مطالعاتی که در این مورد انجام شده محدود است اما بسیاری از افراد با استفاده از مکمل های حاوی این ماده با افزایش رشد موها مواجه شده اند. به همین دلیل است که از بیوتین در ساخت انواع قرص ضد ریزش مو استفاده می‌شود.

آمپول بیوتین

آمپول بيوتين 5 میلی گرمی معمولا برای پیشگیری و درمان ریزش مو تجویز می‌شود و به مدت 1.5 ماه طبق زمان بندی پزشک مورد استفاده قرار می‌گیرد. افرادی که تمایل به مصرف قرص ویتامین b7 ندارند و می‌خواهند به جای مصرف قرص و کپسول از آمپول مصرف نمایند این آمپول گزینه مناسبی است.

همچنین در کنار آمپول بیوتین از آمپول بپانتین استفاده می‌کنند. به این صورت که برای نتیجه بهتر برای تاثیر آمپول بیوتین، آن را با آمپول بپانتین ترکیب کرده و تزریق می کنند. همچنین استفاده همزمان بیوتین و کلسیم در تحکیم استخوان، دندان و ناخن ها مؤثر است.

احتمال دارد این سوال پیش بیاید که عوارض آمپول بیوتین چیست؟ با توجه به نظر مصرف کنندگان تا کنون عارضه خاصی برای مصرف آمپول بیوتین و بپانتین گزارش نشده است از این رو می توان گفت این محصول عوارض خاصب ندارد و می توانید با تجویز پزشک اقدام به مصرف آن نمایید.

روزی چند قرص بیوتین مصرف شود؟

اگرچه شورای غذا و تغذیه (FNB) مقدار توصیه شده روزانه را برای بیوتین تعیین نکرده است اما آن‌ها دستورالعمل هایی برای مصرف کافی این ویتامین برای همه گروه های سنی دارند. برای بیشتر بزرگسالان بالای 19 سال مقدار مورد نیاز روزانه بیوتین 30 میکروگرم است. مقدار مورد نیاز این ویتامین بر اساس سن به شرح زیر است:

 • تولد تا 6 ماهگی (5 میکروگرم)
 • 7–12 ماه (6 میکروگرم)
 • 1-3 سال (8 میکروگرم)
 • 4-8 سال (12 میکروگرم)
 • 9–13 سال ( 25 میکروگرم)
 • 14–18 سال (25 میکروگرم)
 • 19+ سال (30 میکروگرم)
 • زنان باردار (30 میکروگرم)
 • زنان شیرده (35 میکروگرم)

افراد خاص ممکن است به بیوتین بیشتری نیاز داشته باشند. افرادی که غالباً الکل مصرف می‌کنند ممکن است دچار کمبود ویتامین B7 باشند و حداقل یک سوم زنان، در دوران بارداری و شیردهی سطح بیوتین پایینی دارند.

همچنین برخی از داروها ممکن است با بیوتین تداخل ایجاد کرده و سطح آن را کاهش دهند. بنابراین برای تعیین دوز مناسب آن حتماً با پزشک خود صحبت کنید. زمانی که علائم کمبود بیوتین را در بدن خود احساس کردید اقدام به مصرف این مکمل بر اساس نحوه مصرف قرص بیوتین که در بخش بالاتر گفته شد نمایید، زمان مصرف قرص بیوتین معمولا زمانی است که معده پر باشد.

معجزه ریزش مو

نحوه مصرف قرص بیوتین

نحوه مصرف قرص بیوتین به صورت روزانه بوده و افراد می‌توانند هر روز و یا یک روز در میان مطابق با نظر پزشک این مکمل را مورد استفاده قرار دهند. بهترین زمان مصرف قرص بیوتین صبح ها پس از وعده صبحانه می‌باشد همانطور که اشاره شد بیوتین در افزایش انرژی تاثیر گذار می‌باشد به همین دلیل کصرف آن در ساعات اولیه روز می‌تواند انرژی روزانه مورد نیاز افراد را نیز تامین نماید. توصیه می‌شود برای اثر بخشی بهتر این فرآورده را نیز مانند سایر مکمل های غذایی به مدت 3 ماه مورد استفاده قرار دهید. از افزایش دوز کپسول بیوتین بدون مشورت با پزشک جدا خودداری نمایید چرا که مصرف بیش از حد هر ماده ای می‌تواند عوارضی را به همراه داشته باشد.

آیا می‌توان بیش از حد بیوتین مصرف کرد؟

به نظر می‌رسد بیوتین بی خطر است و حتی در سطوح بالاتر نیز توسط اکثر افراد به راحتی قابل تحمل است. تحت نظر پزشک مصرف دوزهای دارویی تا 20 میلی گرم در روز متغیر است. افرادی که قرص ضد سوزش معده مصرف می کنند و یا دچار ناراحتی های گوارشی هستند می توانند از سایر محصولات دارای ویتامین ب7 استفاده کنند. مقدار مصرف این ویتامین در فرمولاسیون آرایشی 0.0001٪ تا 0.6٪ است و بی خطر تلقی می‌شود.

همیشه به دوز توصیه شده محصول پایبند باشید و قبل از شروع مصرف هر مکمل جدیدی با پزشک خود مشورت کنید. این ویتامین ممکن است اثرات برخی داروها را کاهش دهد و برخی از داروها نیز ممکن است سطح بیوتین را کاهش دهند.

کمبود بیوتین

کمبود آنزیم بیوتینیداز اختلال ژنتیکی نادری است که در آن افراد دچار ریزش مو و شکنندگی ناخن‌ها می‌شوند، اما این بیماری علائم دیگری مانند ریزش موی بدن، بثورات پوستی، کلسترول بالا، مشکلات قلبی و اختلالات سیستم عصبی را نیز به همراه دارد. این شرایط معمولاً در دوران نوزادی قابل تشخیص و درمان است. سایر افرادی که ممکن است کمبود این ویتامین را تجربه کنند عبارتند از:

1. زنان باردار یا شیرده

2. افراد وابسته به الکل 

3. افرادی که به طور منظم تخم مرغ خام می‌خورند.

برخی از داروهای صرع  نیز ممکن است سطح بیوتین را کاهش دهند. مشخص شده است افرادی که به مدت یک سال یا بیشتر از داروهای ضد تشنج استفاده می‌کنند، سطح بیوتین کمتری دارند.

عوارض قرص بیوتین

در اکثر موارد مکمل B7 صدمه ای به شما نخواهد زد زیرا یک ویتامین محلول در آب است و مقدار اضافی آن از طریق ادرار دفع می‌شود. اما بیوتین عوارض جانبی نیز دارد و ممکن است در برخی از نتایج آزمایشات تشخیصی تداخل ایجاد کند. از عوارض قرص بیوتین می‌توان بیوتین اضافی موجود در رژیم غذایی می‌تواند نتایج غلطی در اندازه گیری هورمون تیروئید، ویتامین D و تروپونین ایجاد کند که یک نشانگر زیستی برای حملات قلبی است.

قیمت بیوتین

قیمت قرص بیوتین برحسب نوع برند و دوز آن متفاوت است. بیوتین دارای دوزهای متفاوتی است، انواع قرص بیوتین عبارتند از: دوز 800 میکروگرم، دوز 1000 میکروگرم، دوز 5000 میکروگرم یا 5 میلی گرم، دوز 10000 میکروگرم که به بیوتین مگابیت معروف است. از این رو قیمت بیوتین بستگی به دوز آن و ایرانی و خارجی بودن متفاوت است. برای مثال قیمت قرص بیوتین خارجی نسبت به قرص بیوتین ایرانی به دلیل واردات و... بالاتر است.

بهترین قرص بیوتین

قرص بیوتین خارجی

با توجه به مزیت های قرص بیوتین و افزایش درخواست این قرص تقویت مو خیلی از تولید کنندگان دارویی اقدام به تولید این مکمل غذایی نموده اند. در این بین برای معرفی برندهای قرص بیوتین خارجی باید ابتدا به دوز مورد نیاز توجه کرد.

 • برند برونسون یکی از سردمداران تولید این قرص است. شرکت دارویی برونسون در دوزهای 1000، 5000 و 10000 میلی گرم (مگابیت) اقدام به تولید قرص بیوتین خارجی با کیفیت مناسب تولید کرده است.
 • برای مارک بیوتین خارجی دیگر می توان به برندهای یوروویتال و آپوویتال که هر دو آلمانی هستند اشاره کرد که هر دو قرص بیوتین با دوز 2500 میلی گرم تولید کرده اند.
 • برای معرفی برند معروف دیگر باید به سراغ برند هلث اید برویم که در دو دوز 800 میکرو گرم که به بیوتین 800 معروف است و دوز 1000 میلی گرم که با نام تجاری بیوتی هلث شناخته شده است.
 • برند معروف دیگر برای خرید قرص بیوتین برند مولتی نرمال است که دوز 5000 میلی گرم را تولید نموده است.

بهترین قرص بیوتین

برای معرفی بهترین قرص بیوتین باید گفت که با توجه به دوز مورد نیاز هر شخص می توان بهترین قرص بیوتین را برای آن انتخاب کرد. البته برخی از برندهای تولید کننده قرص بیوتین به نسبت شناخته شده تر هستند و به عبارتی جواب خود را پس داده اند.

این برندها عبارتند از بیوتین 800 هلث اید، بیوتین 1000 برونسون و بیوتین 5 میلی گرم مولتی نرمال که شما می توانید با مراجعه به بالای همین صفحه این محصولات را انتخاب کرده و هر کدام را بررسی و با یکدیگر مقایسه نمایید تا بیوتین مناسب خود را به راحتی خریداری نمایید. در ادامه به معرفی مختصری از این قرص های بیوتین پرداخته شده است.

 • قرص بیوتین هلث اید

بیوتین هلث اید مکمل غذایی بسیار باکیفیتی است که در دوزهای مختلف برای شرایط مختلف از جمله ریزش مو تجویز می‌شوند. این مکمل می تواند بر سلامت پوست و زیبایی افراد به خصوص بانوان تاثیر بسزایی داشته باشد. قرص بیوتین هلث اید حاوی 800 میکرو گرم ویتامین B7 می‌باشد از این رو در تامین بیوتین مورد نیاز بدن می‌تواند تاثیر بسزایی را به همراه داشته باشد.

بیشتر بخوانید :

برای بررسی عوارض قرص بیوتین و زمان مصرف قرص بیوتین وارد صفحه "بیوتین هلث اید" شوید.

 • قرص بیوتین 5 میلی گرمی مولتی نرمال

قرص ویتامین b7 مولتی نرمال ساخت کشور سوئیس بوده و به محض مشاهده خشکی پوست، شوره سر، موهای شکننده و نازک، موخوره، ریزش مو، مشکلات گوارشی مانند یبوست، اسهال و بی‌اشتهایی به عنوان علائم کمبود بیوتین باید اقدام به مصرف این ویتامین نمایید. این محصول به عنوان مکمل زیبایی می‌تواند شادابی و نشاظ را به پوست و مویتان بخشیده و سلامت و زیبایی ظاهر شما را حفظ نماید.

بیشتر بخوانید :

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص نحوه مصرف قرص بیوتین محصول "قرص بیوتین مولتی نرمال" را بررسی نمایید.

 • قرص بیوتین 1000 میکرو گرم برونسون

بیوتین 1000 برونسون محصول کشور آمریکا بوده و فواید بسیاری از جمله بهبود متابولیسم پروتئین‌ها، کربوهیدرات‌ها و چربی‌ها در بدن، جلوگیری از ریزش مو و حفظ استحکام ناخن و حفظ سلامت پوست، مو و ناخن دارد. این مکمل با رفع کمبود بیوتین باعث شادابی و پرپشتی موها می‌شود و در بیماران مبتلا به دیابت علائم نوروپاتی را درمان می‌کند.

سوالات متداول برای خرید قرص بیوتین

قرص بیوتین ایرانی یا خارجی کدام بهتر است؟

با توجه به شرایط حال حاضر و عدم ورود محصولات خارجی به صورت مستقیم باید گفت که قرص بیوتین خارجی اکثرا به صورت تحت لیسانس در داخل تولید می شوند. پس برای تصمیم گیری اینکه قرص بیوتین ایرانی یا خارجی خریداری کنید شما باید بین برندهای خارجی و ایرانی انتخاب کنید به عبارتی همه بیوتین ها در داخل تولید می شوند.

نحوه خرید قرص بیوتین از داروخانه آنلاین داروبوم به چه صورت است؟

شما می توانید هم از طریق همین صفحه کپسول بیوتین مورد نظر خود را با توجه به مقدار دوز مورد نیاز انتخاب کرده و به سبد خرید خود اضافه کنید و سفارشتان را ثبت کنید و یا از طریق تماس با شماره سایت اقدام به ثبت سفارش تلفنی کنید.