قرص ویتامین دی D 

در هر صفحه
نمایش 1 - 16 از 18 مورد
18 محصول وجود دارد.

قرص ویتامین d چیست؟

ویتامین D از جمله ضروری‌ترین ویتامینها است و یک ماده مغذی محلول در چربی و یکی از 24 ریزمغذی حیاتی برای بقای انسان است. خورشید منبع اصلی این ریزمغذی است، اما ویتامین D به طور طبیعی در ماهی و تخم مرغ یافت می‌شود و به محصولات لبنی نیز اضافه می‌شود. مصرف همزمان ویتامین دی و قرص کلسیم به جذب بهتر کلسیم کمک می کند.

ویتامین d یک نوع منحصر به فرد از ویتامین است زیرا در واقع بیشتر شبیه یک هورمون استروئیدی است تا یک ویتامین و مانند سایر ویتامین‌ها در اکثر غذاها به راحتی در دسترس نیست. به همین دلیل، تخمین زده شده است که تقریباً 75 درصد افراد به نوعی دچار کمبود این ویتامین هستند.

مصرف قرص ویتامین D با طیف وسیعی از فواید همراه است که شامل افزایش ادراک شناختی، تقویت سیستم ایمنی، سلامت استخوان و غیره است. همچنین مصرف این مکمل می‌تواند خطر ابتلا سرطان، بیماری‌های قلبی، دیابت و مولتیپل اسکلروزیس را کاهش دهد. در مردان دچار کمبود ویتامین d ممکن است پس از مصرف مکمل، سطح تستوسترون نیز افزایش یابد.

بدن ویتامین د را از کلسترول سنتز می‌کند، به شرط آنکه مقدار کافی اشعه UV حاصل از آفتاب را دریافت کند. هنگامی که شاخص UV برابر با 3 یا بالاتر است، نور ماورا بنفش کافی از طریق خورشید به حد کافی دریافت می‌شود که برای سنتز ویتامین d فوق العاده است.

مطالعات نشان می‌دهد اکثر افراد کمبود ویتامین دی ندارند، اما سطح ویتامین موجود در بدن آن‌ها مطلوب نیست. با توجه به فواید بسیار این ویتامین برای سلامتی، در صورت عدم وجود مقادیر مطلوب در بدن، مصرف قرص ویتامین D توصیه می‌شود. این ویتامین تأثیر فوق العاده ای بر خلق و خو دارد و می‌تواند به کاهش علائم افسردگی نیز کمک کند.

تفاوت بین انواع ویتامین D

ویتامینd در واقع به دو شکل ویتامین D2 و ویتامین D3 در دسترس است و تفاوت اصلی آن‌ها فقط از نظر منبع تأمین آن‌ها است. در حالی که D2 از گیاهان و قارچ‌ها تأمین می‌شود و اغلب در شیر، نان و غلات غنی شده وجود دارد، D3 از محصولات حیوانی به دست می‌آید و بسیار شبیه به ویتامین d حاصل از قرار گرفتن در معرض نور خورشید است. به همین دلیل اکثر پزشکان و متخصصان تغذیه توصیه می‌کنند افراد ویتامین D3 را مصرف کنند.

فواید مکمل ویتامین D

قرص ویتامین d برای چی خوبه؟

ویتامین d می‌تواند روی 2000 ژن مختلف در بدن تأثیر بگذارد و در بسیاری از جنبه‌های سلامتی بیش از آنچه بسیاری تصور می‌کنند، نقش دارد. گیرنده‌های این ویتامین تقریباً در همه سلول‌ها یافت می‌شود و به محض اتصال آن به یک گیرنده، ژن‌ها را روشن یا خاموش می‌کند. مطالعات انجام شده در دو دهه گذشته ثابت کرده است که این روند ژن‌های ایجاد کننده سرطان را خاموش می‌کند، ژن‌های محافظت کننده سیستم ایمنی را روشن می‌کند و حتی به سلول‌ها می‌گوید که کدام ویتامین‌ها و مواد معدنی را جذب کنند. همه این‌ها تأثیر زیادی در بسیاری از فرایندهای مهم بدن دارد که شامل:

1. سلامت استخوان

دریافت مقدار مناسب این ویتامین باعث تقویت استخوان و مفاصل می‌شود زیرا به تنظیم و کنترل توانایی جذب فسفر و کلسیم در بدن کمک می‌کند، دو ترکیبی که تراکم و قدرت سیستم اسکلتی بدن و دندان‌ها را تأمین می‌کنند. به همین دلیل است که در ترکیبات انواع قرص غضروف ساز ویتامین د حضور دارد.

2. کنترل انسولین

ویتامین D3 لوزالمعده و فرآیند تولید انسولین را تحریک می‌کند. این روند برای کنترل مؤثر سطح قند خون بسیار حائز اهمیت است و می‌تواند به بیماران دیابتی کمک کند.

3. کاهش فشار خون

مطالعه‌ای که در دانشگاه بوستون انجام شد، نشان داد که در افراد مبتلا به فشار خون بالا، افزایش سطح ویتامین D در بدن به کاهش فشار خون کمک می‌کند. مصرف قرص ویتامین d به طور فعال غلظت رنین را کاهش می‌دهد، رنین آنزیمی است که توسط کلیه ترشح می‌شود و بر عروق خونی تأثیر می‌گذارد، در نتیجه فشار خون را کاهش می‌دهد.

4. سلامت قلب و عروق

عملکرد قلب نیز می‌تواند با مصرف قرص ویتامین D تحت تأثیر قرار گیرد. در دو مطالعه انجام شده در این رابطه مشخص شد که سطح پایین ویتامین D با افزایش احتمال حمله قلبی در ارتباط است. اگرچه دلیل روشنی وجود ندارد، اما برخی از محققان معتقدند که ویتامین d به عنوان آرام بخش و تقویت قلب و عروق عمل می‌کند. این ویتامین توانایی سیستم قلبی عروقی را بهبود می‌بخشد و سلول‌های عضلانی قلب را از بزرگ شدن باز می‌دارد. این امر به نوبه خود از ضخیم شدن دیواره بطن‌ها جلوگیری می‌کند که می‌تواند جریان خون را مسدود کرده و باعث حمله قلبی شود.

5. بهبود خلق و خو

یکی از مهم‌ترین مزایای ویتامین D3 تأثیر آن بر روحیه و خلق و خو است. تحقیقات نشان داده است که افراد به دلیل کاهش سطح ویتامین D از اختلال عاطفی فصلی رنج می‌برند؛ بنابراین با قرار گرفتن در معرض اشعه UV خورشید یا مصرف قرص ویتامین d می‌توان به طور مؤثری به کاهش علائم افسردگی بالینی کمک کرد.

6. پیشگیری از سرطان

برخی شواهد این ایده را تأیید می‌کنند که افزایش مصرف ویتامین D3 می‌تواند به کند شدن پیشرفت تومورهای پروستات کمک کند. در حالی که گزارش‌های دیگر نشان می‌دهد که مصرف این ریزمغذی همراه با فیبر بیشتر می‌تواند خطر ابتلا به پولیپ که می‌تواند منجر به سرطان روده بزرگ شود را کاهش دهد. همچنین یک آزمایش چهار ساله نشان داد که وقتی زنان یائسه اگر ویتامینD3 و قرص کلسیم را با هم مصرف می‌کنند احتمال ابتلا به سرطان 60 درصد کاهش می‌یابد.

ارتباط ویتامین D با سرطان سینه نیز به طور مکرر مورد مطالعه قرار گرفته است. در مطالعه‌ای بر روی 166 زن تحت درمان، مشخص شد که نزدیک به 70 درصد از آن‌ها دارای سطح پایین ویتامین D بودند. این امر باعث شده که بسیاری از دانشمندان این نظریه را مطرح کنند که ممکن است بین این ویتامین و سرطان سینه ارتباط وجود داشته باشد.

علائم کمبود ویتامین D

در سال‌های اخیر پزشکان توجه بیشتری به مسئله کمبود ویتامین D و مشکلات حاصل از آن کرده‌اند. برخی از رایج‌ترین موارد عوارض عبارت‌اند از:

 • درد شدید در استخوان‌ها و پوکی استخوان
 • خستگی و احساس بی‌حالی عمومی
 • درد عضلانی و ضعف عمومی
 • مشکل در راه رفتن
 • افسردگی

علت کمبود ویتامین D چیست؟

تخمین زده شده است که حدود 32 درصد از کودکان و بزرگسالان کمبود ویتامین D دارند و تقریباً 50 درصد از مردم در معرض خطر کمبود هستند. عوامل زیادی در این امر دخیل هستند که بیشتر آن‌ها حول کمبود قرار گرفتن در معرض نور خورشید می‌چرخد و شامل:

 • زندگی در مناطقی که نور خورشید کم است یا در مناطقی با ساختمان‌های بلند که نور مستقیم خورشید را کاهش می‌دهد.
 • مصرف برخی از داروها که سطح ویتامین D3 را کاهش دهند از جمله باربیتورات ها و استاتین ها.
 • داشتن پوست تیره که میزان جذب خورشید را کاهش می‌دهد.
 • زندگی در مناطقی که آلودگی‌های UV را فیلتر می‌کنند.
 • صرف وقت بیشتر در داخل خانه نسبت به بیرون
 • استفاده از کرم ضد آفتاب

ویتامین d در چه غذاهایی است؟

علاوه بر قرار گرفتن در معرض آفتاب روش‌های دیگری نیز وجود دارد که می‌تواند دریافت روزانه ویتامین D3 را افزایش دهد. اگرچه این ماده مغذی خیلی در غذاها موجود نیست (در واقع، بیشتر منابع گیاهی حاوی ویتامین D نیستند) ولی می‌توانید آن را از خوراکی‌های زیر دریافت کنید:

 • ماهی‌های چرب مانند ساردین یا ماهی آزاد
 • قرص ویتامین D نیز می‌توانند کمک کنند.
 • شیر، نان و غلات غنی شده
 • تخم مرغ، به ویژه زرده آن
 • پنیر، به ویژه چدار
 • ماست

میزان توصیه شده این ویتامین IU 1000 در روز است ولی در این رابطه بهتر است با پزشک خود مشورت کنید. اگرچه ویتامین D3 یک داروی بدون نسخه است، اما یک هورمون است و فقط باید با راهنمایی پزشک مصرف شود. در حال حاضر با یک آزمایش خون ساده می‌توان تشخیص داد که آیا شما دچار کمبود ویتامین d هستید یا خیر.

قرص ویتامین D را چه موقع بخوریم؟

قرص ویتامین d در دوزهای 1000، 2000 و 5000 تولید می‌شوند. دوزهای 1000 و 2000 را می‌توان به صورت روزانه مورد استفاده قرار داد. اما شاید برای شما نیز این سوال پیش آمده باشد که قرص ویتامین دی را کی بخوریم؟ یا بهترین ساعت مصرف قرص ویتامین d چه ساعتی است؟ از آنجایی که ویتامین د محلول در چربی است توصیه می‌شود برای افزایش جذب این ماده مغذی به همراه وعده غذایی ناهار و یا شام مورد استفاده قرار گیرد. 

قرص ویتامین دی برای پوست صورت

قرص ویتامین دی برای پوست صورت نیز بسیار موثر می‌باشد. ویتامین d سرشار از خاصیت آنتی اکسیدانی بوده و به همین دلیل می‌تواند در جلوگیری از بروز چین و چروک نقش مهمی را به همراه داشته باشد. همچنین این ماده مغذی از سلول های پوست در برابر عوامل آسیب زا همچون رادیکال های آزاد و یا اشعه های مضر خورشید محافظت می‌کند. تحقیقات صورت گرفته نشان می‌دهد ویتامین دی در جلوگیری از اگزما و دیگر مشکلات پوستی مثل پسوریازیس نیز می‌تواند اثر گذار باشد. افرادی که به این مشکلات دچار هستند می‌توانند با استفاده از انواع قرص ویتامین d آنها را بهبود ببخشند.

قرص ویتامین دی برای مردان

استفاده از قرص ویتامین دی برای مردان بسیار ضرورت دارد. این ماده مغذی در حفظ سلامت پروستات تاثیر گذار می‌باشد. مطالعات صورت گرفته نشان می‌دهد آقایانی که دچار کمبود ویتامین د هستند بیش از بقیه در معرض ابتلا به سرطان پروستات قرار می‌گیرند. کمبود این ماده مغذی باعث بروز اختلال در نغوظ مردان نیز می‌شود. استفاده از انواع مکمل آقایان که حاوی ویتامین د باشد می‌تواند در جلوگیری از بروز این مشکلات موثر باشد. 

قرص ویتامین D را از کجا بخریم؟

شما می‌توانید انواع قرص ویتامین d خارجی و یا ایرانی را از طریق داروخانه اینترنتی و یا حضوری تهیه  کنید. داروبوم بزرگترین داروخانه آنلاین در کشور بوده که انواع مکمل های غذایی را با شرایط ارسال رایگان و امکان پرداخت درب منزل به سراسر ایران ارائه می‌دهد. قیمت قرص ویتامین d در داروبوم نسبت به دیگر مراکز معتبر بسیار مقرون به صرفه تر می‌باشد.

بهترین قرص ویتامین دی

قیمت قرص ویتامین d

قیمت قرص ویتامین d به عوامل مختلفی بستگی دارد. اول عامل تعیین کننده قیمت قرص ویتامین d دوز ویتامین دی موجود در مکمل است. عامل بعدی تعیین کننده قیمت برند و شرکت دارویی تولید کننده مکمل است. به عبارتی در حال حاضر قیمت قرص ویتامین d تولید توسط دو برند مطرح یعنی ویتابیوتیکس انگلستان و یوروویتال آلمان در مقدار دوز 1000 واحدی بیشترین قیمت را دارد البته محصولات این دو برند در حال حاضر به صورت تحت لیسانس در داخل تولید می شوند.

دیگر برند معروف قرص ویتامین دی، هلث اید است که به نسبت دو برند دیگر قیمت مناسب تری دارد. محصولات این برند هم در داخل به صورت تحت لیسانس تولید می شود. در این بین برندهای ایرانی همچون دانا ویتامین دی های متنوعی با دوز های متنوع و سایر ویتامین ها هم برای کودکان و هم بزرگسالان تولید کرده است. قیمت مکمل ویتامین d این برند های ایرانی مناسب است.

قرص ویتامین d خارجی

با توجه به نیاز روزانه بدن به ویتامین D شرکت های تولید کننده دارو خارجی اقدام به تولید قرص ویتامین d خارجی کرده اند. از برندهای معروف تولید کننده قرص ویتامین d می توان به برند ویتابیوتیکس، یوروویتال و برونسون نیز اشاره کرد. اغلب ویتامین d را با کلسیم و سایر مواد معدنی تولید می کنند. در ادامه به معرفی یک قرص ویتامین d خارجی پرداخته ایم با ما همراه باشید.

 • قرص کلسیم + ویتامین D یورو ویتال

همانطور که از اسم این مکمل مشخص است ویتامین D و کلسیم به عنوان ترکیبات اصلی این مکمل شناخته شده است و از فواید قرص کلسیم و ویتامین د یوروویتال می‌توان به حفظ سلامت استخوان و دندان، حفظ تراکم و جلوگیری از پوکی استخوان، بهبود وضعیت رشد در دوره بلوغ، کاهش علائم سندروم پیش از قاعدگی اشاره کرد همچنین در نظر داشته باشید بهترین زمان مصرف مکمل‌های حاوی کلسیم روزانه یک عدد بعد از ناهار و یا به طور کلی غذا می‌باشد.

معرفی بهترین قرص ویتامین D

استفاده از بهترین قرص ویتامین d در حفظ سلامت عمومی بدن بسیار اثر گذار می‌باشد. همانطور که اشاره شد ویتامین دی جز ضروری ترین مواد مغذی مورد نیاز بدن به شمار می‌آید و کمبود آن می‌تواند تاثیرات منفی را به دنبال داشته باشد. بهترین راه برای تامین این عنصر استفاده از مکمل های حاوی ویتامین دی می‌باشد. در ادامه به بهترین آن ها اشاره خواهیم کرد:

 • قرص آلگومد دی 

آلگومد ویتامین دی ساخت کشور آلمان و تأمین کننده ویتامین D مورد نیاز روزانه بدن است  و فواید بسیاری دارد که مهمترین آن افزایش متابولیسم و بهبود سوخت و ساز بدن، تقویت سیستم ایمنی بدن، کاهش دهنده کلسترول خون، حفظ سلامت عمومی بدن و همچنین کاهش وزن و لاغری است. بهترین زمان مصرف این مکمل روزانه دو عدد بعد از صبحانه است. لذا افرادی که کمبود ویتامین د دارند با خرید این محصول می‌توانند از عوارض ناشی از کمبود این ویتامین در امان باشند.

بیشتر بخوانید :

افرادی که به دنبال مکمل ویتامین دی هستند می‌توانند اقدام به خرید "قرص آلگومد دی" به عنوان کامل‌ترین قرص ویتامین دی کنند.