قرص ویتامین B12 

نمایش 1 - 21 از 21 مورد
21 محصول وجود دارد.

ویتامین ب 12 آشنایی با مزایا و ویژگی های آن

ویتامین ب 12 یکی از ویتامین های گروه ب است که برخلاف سایر ویتامین های این گروه تا حدودی در بدن قابلیت ذخیره شدن دارد. بدون شک B12 مهمترین ویتامین برای مبارزه با خستگی و سالم نگه داشتن سلول های عصبی و حتی ساخت DNA است.

بدن ما قادر به ساخت  ویتامین B12 نیست بنابراین مهم است که آن را از طریق مصرف رژیم غذایی متعادل دریافت کنید. گوشت گاو، تخم مرغ، شیر، پنیر و ماهی همه منابع خوبی برای B12 هستند.

اگر گیاه خوار یا وگان هستید، ممکن است نتوانید به اندازه کافی B12 دریافت کنید زیرا گروه های غذایی مهم حاوی این ویتامین از رژیم غذایی شما حذف شده‌اند. B12 را می‌توان در برخی ازغلات صبحانه و مخمرهای غذایی موجود در مکمل ها نیز یافت.

قرص ویتامین ب 12

قرص ویتامین B12 

قرص ویتامین B12 یکی از اشکال دارویی این ویتامین است که در شرایط مختلف پزشک آن را برای شما تجویز می‌کند. ویتامین B12 تقریباً در همه مکمل های مولتی ویتامین مینرال وجود دارد. مکمل های غذایی حاوی ویتامین B12 همراه با مواد مغذی دیگر مانند بیوتین B7 و سایر ویتامین های گروه ب نیز موجود هستند. 

ویتامین B12 به اشکال زیرزبانی نیز موجود است. البته هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد فرم های زیر زبانی بهتر از قرص هایی که بلعیده می‌شوند، جذب بدن می‌شوند.

فرم تجویز شده ویتامین B12 را می‌توان به صورت شات تزریقی دریافت کرد. شات معمولاً برای درمان کمبود ویتامین B12 استفاده می‌شود. ویتامین B12 همچنین به عنوان داروی تجویزی به صورت ژل بینی نیز موجود است.

فواید ویتامین ب 12 برای سلامتی

ویتامین ها و مولتی ویتامین ها هرکدام برروی بخشی از بدن اثر گذاشته و باعث بهبود عملکرد ارگان های بدن می‌شوند. در این میان می‌توان به فواید ویتامین ب 12 برای سلامتی و عملکرد بهتر برخی از بخش‌های بدن اشاره کرد که البته اثر آن به مرور بر کل سیستم بدن نیز قابل مشاهده خواهد بود. 

بیشتر بخوانید :

برای مشاهده و خرید قرص ویتامین ب12 500 میکروگرم یوروویتال برروی آن کلیک کنید.

1- تولید انرژی

این ویتامین به تولید گلبول های قرمز کمک می‌کند که اکسیژن را به اندام های مختلف بدن ما می‌رسانند. اکسیژن از ریه‌ها به خون منتقل می‌شود و به تمام اعضای حیاتی ما مانند مغز، قلب و عضلات می‌رود. اگر این اندام ها اکسیژن کافی دریافت نکنند، عملکرد آن‌ها کاهش می‌یابد و شما احساس خستگی و کسالت می‌کنید.

2- هضم غذا

تصور می‌شود که B12 به هضم و جذب عناصر درشت مغذی کمک می‌کند. چربی ها، پروتئین ها و کربوهیدرات ها به کمک B12 به انرژی تبدیل می‌شوند. بدون دریافت مقدار مناسب B12 از رژیم غذایی، مکمل ها و انواع مولتی ویتامین مینرال مواد مغذی حیاتی نیز جذب بدن نمی‌شوند.

3- استرس 

ویتامین B12 به عملکرد طبیعی سیستم عصبی کمک می‌کند بنابراین ممکن است به کاهش استرس و اضطراب در بدن کمک کند. این ویتامین برای رشد و عملکرد مناسب مغز لازم است بنابراین برای کودکان و بزرگسالان مورد نیاز است.

4- بیماری قلبی

مکمل های ویتامین B12 (همراه با اسید فولیک و ویتامین B6) خطر ابتلا به بیماری های قلبی- عروقی را کاهش می‌دهند. دانشمندان تصور می‌کنند که این ویتامین ها باعث کاهش سطح هموسیستئین در خون می‌شوند، ترکیبی که با افزایش خطر حمله قلبی یا سکته مغزی مرتبط است.

اگر B12 کافی دریافت نکنیم چه اتفاقی می‌افتد؟

همه بزرگسالان باید حداقل 1.5 میکروگرم B12 در روز دریافت کنند. این مقدار به راحتی از طریق رژیم غذایی دریافت می‌شود. اگر قادر به دریافت این مقدار نیستید در معرض کمبود ویتامین خواهید بود. 

کمبود  B12 می‌تواند منجر به کم خونی شود. در این وضعیت تعداد گلبول های قرمز خون کمتر از حد طبیعی است و ممکن است این علائم را تجربه کنید:

 • خستگی شدید
 • کمبود انرژی
 • احساس ضعف
 • رنگ زرد پوست یا رنگ پریدگی
 • زخم زبان قرمز

اگر هر یک از این علائم را تجربه کردید، باید برای آزمایش خون به پزشک مراجعه کنید.

ویتامین B12 و لاغری

ویتامین B12 از چند طریق به کاهش وزن کمک می‌کند. برخی از این اثرات مستقیم هستند مانند افزایش متابولیسم و برخی دیگر غیر مستقیم هستند مانند مقابله با استرس و پرخوری ناشی از آن.

علاوه براین  طی ورزش های هوازی این ویتامین به چربی سوزی کمک می‌کند بنابراین در صورت کمبود ویتامین هایی چون بیوتین b7 و B12 ورزش و تمرینات بدنی ممکن است نتایج ضعیف تری به همراه داشته باشد.

کمبود ویتامین B12 می‌تواند به مشکلات طولانی مدت کنترل وزن منجر شود. هنگامی که تعادل طبیعی بدن بهم می‌خورد، معمولاً با کاهش سرعت متابولیسم بدن، ذخیره بیشتر چربی و سوزاندن کالری کمتر در طول روز به آن پاسخ می‌دهد. بنابراین B12 ارتباط مستقیمی با کاهش وزن و لاغری دارد.

نحوه مصرف ویتامین ب 12

انواع مختلف ویتامین B12 را طبق نظر پزشک یا دستورالعمل روی بسته بندی مورد مصرف قرار دهید تا هیچ عارضه جانبی برای شما نداشته باشد. اشکال مختلف ویتامین B12 را می‌توانید به توصیه پزشک در ساعات مختلف روز مصرف کنید.به عنوان مثال می‌توانید قرص زیر زبانی ویتامین ب 12 را بعد از شام مصرف کنید. قرص خوراکی ویتامین را می‌توانید صبح یا بعد از ناهار مصرف نمایید.

بهترین زمان مصرف قرص ویتامین B12

بهترین زمان مصرف قرص ویتامین B12 توسط پزشک برای شما تعیین خواهد شد. از آنجایی که این ویتامین باعث افزایش متابولیسم بدن می‌شود معمولاً مصرف آن در وعده صبحانه و ناهار توصیه می‌شود.

بیشتر بخوانید :

برای خرید قرص ویتامین ب 12 500 میکروگرم برونسون از این قسمت وارد شوید.

چگونه کمبود ویتامین ب 12 بدن را جبران کنیم؟

ویتامین B12 به طور طبیعی در غذاهای حیوانی یافت می‌شود و در غذاهای غنی شده نیز یافت می‌شود. غذاهای گیاهی به‌ طور کلی فاقد ویتامین B12 هستند به همین دلیل افراد گیاهخوار بیشتر از سایر افراد در معرض کمبود این ویتامین هستند و باید از مکمل ها استفاده کنند.

جگر گاو و صدف، ماهی، گوشت، مرغ، تخم مرغ، شیر و سایر محصولات لبنی منابع خوبی از  ویتامین B12 هستند.

علت عدم جذب ویتامین ب 12

عدم جذب ویتامین ب 12 می‌تواند توسط عوامل خاصی ایجاد شود. افراد مسن بیشتر مستعد کمبود هستند زیرا در معده خود اسید کلریدریک کافی تولید نمی‌کنند تا ویتامین B12 را از غذایی که می‌خورند جذب کند.

در حقیقت، بیشتر افراد بالای 50 سال به احتمال زیاد نیاز به خوردن مواد غذایی غنی شده یا مکمل های غذایی برای جبران ناتوانی بدن در دریافت مقادیر کافی ویتامین B12 از رژیم غذایی معمولی دارند.

افراد مبتلا به کم خونی و کسانی که جراحی دستگاه گوارش انجام داده‌اند نیز نمی‌توانند ویتامین B12 را به میزان کافی جذب کنند.

از آنجا که منبع اصلی ویتامین B12 غذا است اگر بیماری هایی وجود داشته باشند که هضم غذا را تحت تأثیر قرار دهد مانند بیماری سلیاک یا کرون می‌تواند منجر به کمبود ویتامین B12 شود.

بمب ویتامین ب 12

ویتامین ب 12 به دلیل توانایی تسریع تولید گلبول قرمز خون و در نتیجه خونرسانی بیشتر به اندام های مختلف بدن گاهی اوقات بمب ویتامین ب 12 نامیده می‌شود. اگر این ویتامین با برخی دیگر از ویتامین ها همراه باشد این اثرات تشدید خواهد شد.

بمب ویتامین B12

عوارض ویتامین ب ۱۲

مصرف ویتامین B12 خوراکی در دوزهای توصیه شده برای افراد سالم بی خطر است. همچنین استفاده از نوع تزریقی آن که برای درمان کمبودهای قابل توجه استفاده می‌شود، می‌تواند عوارض جانبی زیر را ایجاد کند:

 • اسهال خفیف
 • خارش
 • بثورات پوستی
 • سردرد
 • سرگیجه
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • ادم ریوی و نارسایی احتقانی قلب در اوایل درمان

ویتامین B12 می‌تواند واکنش های آلرژیک بسیار نادر اما جدی ایجاد کند (آنافیلاکسی) که شامل تورم صورت، زبان و گلو و مشکل در بلع و تنفس است. اگر پس از مصرف ویتامین B12 این علائم را مشاهده کردید بلافاصله با خدمات اورژانس محلی تماس بگیرید.

خرید ویتامین b12

بهترین روش خرید ویتامین B12 مراجعه به داروخانه های معتبر در سطح شهر است. همچنین می توانید بدون نیاز به خروج از منزل مکمل های مورد نیاز خود را از سایت‌های داروخانه معتبر که دارای نماد اعتماد نیز هستند تهیه کنید.

داروخانه آنلاین تهران داروبوم با ارسال سریع، مناسبترین قیمت و ارائه خدماتی چون امکان پرداخت وجه در محل پس از مشاهده محصول بدون محدودیت و در تمامی شهرهای کشور، سعی دارد تا تجربه خرید لذت بخش و مطمئن را داشته باشید.

شما می توانید محصولات، مکمل ها و ویتامین های مورد نظر خود را از طریق سایت داروبوم سفارش داده و آن را در اسرع وقت درب منزل خود تحویل بگیرید.